Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

02. júna 2011

Grécko kolabuje pod náporom migrantov, varuje ministerGrécko nachádzajúce sa v hlbokej finančnej kríze nedokáže čeliť náporu nelegálnych migrantov, ktorý zamestnáva tamojšie bezpečnostné sily. Počas stredajšieho zasadnutia Výboru pre ...Zdieľať
ostrov lampedusa preziva utecenecku Foto: SITAATÉNY 2. júna (WEBNOVINY) - Grécko nachádzajúce sa v hlbokej finančnej kríze nedokáže čeliť náporu nelegálnych migrantov, ktorý zamestnáva tamojšie bezpečnostné sily. Počas stredajšieho zasadnutia Výboru pre migráciu, utečencov a populáciu Parlamentného zhromaždenia Rady Európy na ostrove Korfu to vyhlásil grécky minister pre ochranu občanov Chrístos Papoutsís.


V období, keď "sa grécka spoločnosť snaží prekonať zložitú finančnú situáciu" sa krajina podľa neho "nemôže stať dlhodobým centrom pobytu pre migrantov z celého sveta". Minister však zároveň uviedol, že "vyše 80 percent cudzincov vstupujúcich na grécke územie smeruje do inej európskej krajiny".

Grécke orgány podľa Papoutsísa počas minulého roka zadržali okolo 132-tisíc migrantov bez dokladov, čo považuje za počet presahujúci možnosti polície a pobrežnej stráže ako aj kapacitu zadržiavacích centier. "Naša krajina už ďalších nemôže prijať. Nemôžeme sa stať európskym odkladiskom nelegálnych migrantov," varoval minister.

Grécku začala s riešením problému nelegálneho prisťahovalectva pomáhať medzinárodná agentúra Frontex, ktorá koordinuje spoluprácu členských krajín Európskej únie pri ochrane vonkajších hraníc. Atény však požadujú, aby EÚ zmenila pravidlá nútiace grécke orgány, aby zabránili presunu migrantov bez dokladov a žiadateľov o azyl do iných krajín dvadsaťsedmičky. Situácia v Grécku sa zhoršila po zavedení drastických úsporných opatrení, ktoré sa týkali aj tamojších silových zložiek.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Juhokórejskí vojaci si dvíhali bojovú morálku na fotke Kima
<< predchádzajúci článok
V Inchebe v piatok odštartujú Bratislavské zberateľské dni