Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

15. mája 2019

Guterres: Tichomorie je autoritou v boji proti klimatickej zmeneNa archívnej snímke generálny tajomník OSN António Guterres.Zdieľať
Na archívnej snímke generálny tajomník OSN António Guterres. Foto: TASR/AP
Suva 15. mája (TASR) - Generálny tajomník Organizácie Spojených národov António Guterres v stredu vyhlásil, že Tichomorie by ako "jedinečná morálna autorita" malo požadovať celosvetové opatrenia v súvislosti s bojom proti klimatickej zmene. Informovala o tom agentúra AFP.


Guterres navštívil v rámci svojho turné po južnom Tichomorí oceánsky ostrovný štát Fidži. Poukázal na nebezpečenstvo globálneho otepľovania a zdôraznil, že Fidži patrí do jednej z oblastí, ktorú klimatické zmeny najviac postihujú.

"Tu, v oblasti Tichomoria, je nárast morskej hladiny v niektorých krajinách až štyrikrát väčší, než je svetový priemer. Pre niektoré ostrovné štáty to predstavuje existenčnú hrozbu," povedal Guterres.

Uviedol, že tento stav nastal napriek skutočnosti, že tichomorské ostrovy prispeli ku globálnemu otepľovaniu len v malej miere a boli medzi prvými krajinami, ktoré minimalizovali emisie skleníkových plynov.

"Vaše skúsenosti podčiarkujú naliehavosť tejto hrozby," vyhlásil. "Tichomorie má jedinečnú morálnu autoritu, aby sa ozvalo - a je na čase, aby svet počúval," dodal.

Guterres začal trojdňovú návštevu južného Tichomoria v nedeľu na Novom Zélande. Stretol sa tam aj s predstaviteľmi moslimskej komunity v meste Christchurch, ktorým prejavil solidaritu po útokoch na mešity z 15. marca, ktoré si vyžiadali 50 mŕtvych.

Guterres sa vo štvrtok prihovorí fidijžskému parlamentu. Po Fidži navštívi ešte ostrovné štáty Tuvalu a Vanuatu, ktoré sú tiež ohrozené stúpajúcou hladinou mora. Stretne sa tam s miestnymi obyvateľmi, ktorých životy ovplyvňujú cyklóny, záplavy a ďalšie extrémne poveternostné podmienky súvisiace s klimatickou zmenou.

Členovia regionálneho zoskupenia Fóra pacifických ostrovov (PIF) ocenili, že Guterres pricestoval do Tichomoria, aby sa pozrel na "každodennú realitu klimatickej zmeny".

Jeho turné predchádza septembrovému klimatickému summitu v New Yorku.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Európska komisia zaregistruje iniciatívu občanov EÚ na záchranu včiel
<< predchádzajúci článok
TRAGÉDIA: V Dunajci zahynul pltník, údajne spadol z plte do vody

Guterres: Tichomorie je autoritou v boji proti klimatickej zmene - diskusné fórum čitateľov