26. júna 2009

Hantuchová do osemfinále, Cibulkovej tesná prehra v 3. kole

Z dvojice Sloveniek v 3. kole dvojhry na tenisovom Wimbledone (celková dotácia 12 550 000 libier) v piatok uspela a postúpila do osemfinále len Daniela Hantuchová. Štvrťfinalistka tohto podujatia na ...

LONDÝN 26. júna (WEBNOVINY) - Z dvojice Sloveniek v 3. kole dvojhry na tenisovom Wimbledone (celková dotácia 12 550 000 libier) v piatok uspela a postúpila do osemfinále len Daniela Hantuchová. Štvrťfinalistka tohto podujatia na londýnskej tráve z roku 2002 si po dobrom výkone poradila so svojou deblovou partnerkou a dobrou kamarátkou, Japonkou Ai Sugijamovou 6:4, 6:3 a ako jediná slovenská zástupkyňa vo dvojhre bude účinkovať aj v druhom týždni kultového podujatia na tráve All England Lawn Tennis and Croquet Clubu. Držiteľka troch titulov z hlavnej profesionálnej úrovne Hantuchová už má na adrese SW19 istotu 180 bodov do rebríčka a šeku na 53 250 libier.

"Som veľmi šťastná z tohto postupu. Zápas bol naozaj náročný. "Sugi" opäť potvrdila, že na tráve vie zahrať fantasticky. Niektoré výmeny boli super," povedala Daniela Hantuchová a dodala: "Som rada, že sa mi znova podarilo obrátiť nepriaznivý vývoj prvého setu. Ten druhý už bol skôr v mojej réžii."

V osemfinálovom 4. kole si Hantuchová zmeria sily s dvojkou "pavúka" i renkingu, Američankou Serenou Williamsovou. S miestnou dvojnásobnou šampiónkou (2002, 2003) a vlaňajšou finalistkou má výrazne negatívne skóre 1:6, vrátane neúspechu v pamätnom zápase predvlaňajšieho osemfinále v britskej metropole, keď niekdajšiu líderku počítačového poradia S. Williamsovú "zachránila" pri značných zdravotných problémoch dažďová prestávka, ktorá jej poslúžila na regeneráciu. "Veľmi sa teším, že som v grandslamovom druhom týždni, je to super. Nemám čo stratiť, je to veľká výzva, ale zároveň sa pokúsim vnímať ju len ako ďalší zápas a hrať čo najlepšie," uviedla D. Hantuchová.
Na rozdiel od Hantuchovej v 3. kole tesne neuspela Dominika Cibulková. Nasadená štrnástka turnajového "pavúka" nestačila na Rusku Jelenu Vesninovú a v stretnutí výbornej úrovne jej po vyše trojhodinovom boji podľahla 5:7, 6:4, 4:6. Zverenkyni trénera Vladimíra Pláteníka sa nepodarilo postúpiť na treťom grandslamovom turnaji v rade do osemfinále, pričom nedávno na Roland Garros v Paríži dokráčala až do historického semifinále. Cibulková si napriek prehre z Wimbledonu odnáša najlepší výsledok na tráve v seniorskej kariére, čo sa premietne do 90 bodov do rebríčka WTA Tour ako aj šeku na 29 250 libier. "Vesninová dnes lepšie servovala aj returnovala. Moje podanie nebolo natoľko účinné, aby to stačilo na víťazstvo," konštatovala Dominika Cibulková a hodnotiaco dodala: "Bol to zápas zvratov. Keď som už bola na koni, zrazu súperka zahrala neskutočný úder a dostala sa späť do hry. Mrzí ma táto prehra, lebo som cítila šancu, ale celkovo, keby ste mi pred Wimbledonom povedali, že sa takmer dostanem do druhého týždňa, zrejme by som tomu neverila. Cítim, že som zlepšila svoju hru na tráve."
Slovenský tenista Michal Mertiňák a Čech František Čermák nasadení ako turnajové trinástky dosť nečakane prehrali v stretnutí 2. kola štvorhry mužov s domácimi držiteľmi voľnej karty Jamiem Delgadom a Jonathanom Marrayom za 200 minút 6:2, 6:7 (5), 7:6 (4), 6:7 (9), 2:6. V tajbrejku štvrtého setu nevyužili mečbal na príjme za stavu 8:7. Maximom 29-ročného rodáka z Považskej Bystrice Mertiňáka (30. v príslušnom svetovom rebríčku ATP) v britskej metropole zostáva štvrťfinále z roku 2005 po boku krajana Dominika Hrbatého.

Úspešnejší ako Mertiňák bol v piatok jeho kolega z daviscupového debla Filip Polášek, ktorý postúpil do 2. kola štvorhry. V dohrávke súboja 1. kola, ktorý musel byť v stredu prerušený pre tmu, zdolala desiata nasadená americko-slovenská dvojica Travis Parrott - Filip Polášek uruguajsko-argentínsky pár Pablo Cuevas - Leonardo Mayer za 190 minút 6:7 (4), 7:6 (4), 6:3, 7:6 (3). Súboj dohrávali od stavu 2:1 na sety v prospech neskorších víťazov. Tí viedli vo štvrtom dejstve 4:3 s brejkom, ale napokon museli o postup do 2. kola zabojovať až v tajbrejku. Súpermi Poláška s Parrottom v súboji o postup do osemfinále budú Švéd Simon Aspelin a Austrálčan Paul Hanley.

Sumár vystúpení Slovákov v piatkových zápasoch na tenisovom Wimbledone:

Dvojhra žien - 3. kolo:
Daniela Hantuchová (SR) - Ai Sugijamová (Jap.) 6:4, 6:3 za 96 minút
Prechladnutím sužovaná Hantuchová, 32. vo svetovom rebríčku WTA Tour, v piatok stratila na dvorci č. 18 All England Lawn Tennis and Croquet Clubu svoj servis hneď v úvodnom geme, keď si čoskoro 34-ročná Sugijamová (38.) vypracovala dve šance v rade obiehaným forhendovým returnom do bekhendového rohu a pri druhej Slovenka poslala bekhend vedľa. V dlhých výmenách vtedy oveľa vitálnejšia a istejšia Japonka mala po potvrdení na 2:0 príležitosť na poistku v tretej hre, napokon ju však opakovane zradil bekhend.

Zverenkyňa Larriho Passosa Hantuchová si vypracovala šancu na návrat do setu v ôsmej hre: viedla 40:0 a pri treťom brejkbale ťažila z forhendu súperky do siete. Na vyrovnanie dokázala aj nadviazať, hoci ako podávajúca prehrávala 0:30. V nasledujúcom geme jej dodal bekhend veľkej kamarátky a deblovej partnerky nasmerovaný do siete dva setbaly a druhý zužitkovala: Sugijamová bekhendom nespracovala dôrazný forhendový return druhého servisu.

Po jubilejný 10. raz, vrátane kvalifikačných pokusov, na medzinárodných otvorených majstrovstvách Anglicka medzi seniorkami štartujúca Hantuchová unikla v druhej časti na 2:0, keď grandslamová rekordérka v počte účastí bez prerušenia Sugijamová neprehodila forhend pri prvom brejkbale proti nej. V tretej hre však Japonka premenila tretí brejkbal dôrazným bekhendom do odkrytej bližšej strany a následne Slovenke nestačila séria troch možnosti na ďalší brejk. Zvládla ho až v šiestom geme, a to bez odovzdania loptičky - 4:2. Po počiatočných 20 minútach zápasu agilnejšia a iniciatívnejšia 26-ročná popradská rodáčka Hantuchová s výrazným váhaním potvrdila (zo 40:0 ešte čelila brejkbalu, Japonka trafila bekhend za) a čoraz nekonsolidovanejšej súperke potom už nepovolila uvažovať o obrate. Proti "Sugi" má síce stále nepriaznivú bilanciu (5:6), ale zdolala ju druhýkrát po sebe. Predtým sa jej to podarilo na vlaňajších pekinských OH (6:2, 7:5).

Dominika Cibulková (14-SR) - Jelena Vesninová (Rus.) 5:7, 6:4, 4:6 za 183 minút
Cibulková (13. v rebríčku WTA Tour) v úvode stretnutia výborne odvracala gembaly ako aj brejkbaly súperky a zásluhou toho viedla v prvom sete 3:0. Slovenka ťažila proti lepšie podávajúcej Ruske (37.) najmä z lepšieho pohybu a tiež pripravených útokov, z ktorých v dlhších výmenách získavala body. Vo štvrtom geme si Vesninová už podržala servis a vzápätí Slovenku brejkla trochu so šťastím, keď Cibulková za stavu 30:40 vyhodila z forhendu dobiehanú loptičku po predchádzajúcom "prasiatku" súperky. Vzápätí Cibulková pritlačila z returnov a zaslúžene sa tešila z ďalšieho brejku a vedenia 4:2. Vesninová sa však definitívne dostala do úderov a začala "vypaľovať" presne umiestnené loptičky z podania rýchlosťou vyše 170 km/h. Jej súperka ešte raz viedla 5:4, ale koncovka patrila 22-ročnej rodáčke z ukrajinského Ľvova. Za stavu 5:5 prehrala slovenská hráčka svoje podanie čistou hrou a vzápätí Ruska suverénne dopodávala prvý set v 12. geme opäť bez straty fiftínu na 7:5.

Vesninová využila mentálnu výhodu a Cibulkovej vzala aj úvodné podanie druhého setu, keď vedela zatlačiť z returnov a potom "zabíjala" údery najmä z forhendu. Vesninová viedla 2:0, 3:1, ale Slovenka sa nevzdávala. V nasledujúcom siahodlhom geme premenila pri svojom podaní piatu výhodu a znížila na 2:3. Nastal priebežný zlom. Cibulková z nasledujúcich piatich gemov prenechala súperke už len jeden. Za stavu 5:4 sa po sérii výborne pripravených útokov a víťazných forhendoch do odkrytej časti dvorca dostala k dvom setbalom a druhý premenila na 6:4. Pritom ruská hráčka stále výborne podávala a v štatistike nezreturnovateľných servisov viedla 26:12.
Vesninová si po strate druhého setu zavolala fyzioterapeutku a nechala si masírovať chrbát v krížovej oblasti. Po dlhšej prestávke ako zvyčajne sa pokračovalo a slovenská fedcupová reprezentantka rýchlym nástupom viedla 2:0. Výhodu brejku však neudržala, keď jej súperka piatym premeneným z osemnástich brejkbalov, ktoré si dovtedy vypracovala, znížila na 1:2. Od tohto momentu bola Ruska opäť lepšou hráčkou na dvorci, keď sa presadzovala najmä účinným servisom, ale aj returnami zo slabšieho druhého podania Slovenky. V siedmom, tzv. Tildenovom geme, získala Vesninová po šiesty raz Cibulkovej podanie a získala rozhodujúcu prevahu. Vzápätí Ruska odpodávala gem na 5:3 a pri nasledujúcom servise svojej protivníčky si pestrou útočnou hrou vypracovala dva mečbaly. Cibulková sa ešte zubami-nechtami ubránila a napokon po sérii zhôd a výhod znížila na 4:5. Vesninová však už pri svojom podaní nezaváhala a napokon premenila štvrtý mečbal, keď po výbornom podaní jej súperka poslala return iba do siete.

Štvorhra mužov - 2. kolo:
Jamie Delgado, Jonathan Marray (V. Brit.) - František Čermák, Michal Mertiňák (13-ČR/SR) 2:7, 7:6 (5), 6:7 (4), 7:6 (9), 6:2 za 200 minút

Štvorhra mužov - 1. kolo:
Travis Parrott, Filip Polášek (10-USA/SR) - Pablo Cuevas, Leonardo Mayer (Urug./Arg.) 6:7 (4), 7:6 (4), 6:3, 7:6 (3)

Klobučníkov rekord SR na 50 m prsia: 29,25