Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

14. apríla 2009

Henbury Development začala dnes búrať PKOInvestorská spoločnosť Henbury Development, s.r.o. začala dnes búrať Park kultúry a oddychu (PKO) na bratislavskom nábreží. Spoločnosť je pritom vlastníkom pozemkov pod PKO s rozlohou 29 400 metrov ...Zdieľať
BRATISLAVA 14. apríla (WEBNOVINY) - Investorská spoločnosť Henbury Development, s.r.o. začala dnes búrať Park kultúry a oddychu (PKO) na bratislavskom nábreží. Spoločnosť je pritom vlastníkom pozemkov pod PKO s rozlohou 29 400 metrov štvorcových od leta 2005, kedy ich predalo mesto za takmer 9,33 mil. €. Investor tu plánuje postaviť komplex pod názvom River Park II. Vlastník areálu však už v minulosti niekoľkokrát prehlásil, že akceptuje zotrvanie a prevádzkovanie stavieb PKO na pozemkoch v jeho vlastníctve dovtedy, kým nebude zabezpečená adekvátna náhrada PKO. Proti búraniu PKO bojujú už niekoľko rokov občianski aktivisti, po marcovom rokovaní s primátorom Andrejom Ďurkovským vedenie hlavného mesta vyhlásilo, že chce späť odkúpiť predmetné pozemky. Spoločnosť ich ponúkla za 24,7 mil. €, čo sa mestu aj aktivistom zdá "premrštená" suma. O pozemkoch a cene za ne sa malo diskutovať na trojstrannom rokovaní, z ktorého však vzišlo. Spoločnosť totiž v deň rokovania informovala primátora o tom, že najprv má záujem o dvojstranné rokovanie. Primátor toto rozhodnutie akceptoval, aktivisti konanie investora označili za netransparentný a neetický postup.


Spoločnosť Henbury Development svoje dnešné konanie odôvodňuje tým, že je to jediná možnosť, ako sa vyhnúť stámiliónovým stratám pre dlhodobé neriešenie situácie zo strany mestskej samosprávy. "Nadišiel čas, keď ani pri najlepšej vôli už ďalej nemôžme byť rukojemníkom hlavného mesta a mestskej časti Staré Mesto," informoval agentúru SITA konateľ spoločnosti Ján Krnáč. Zdôraznil, že už pri kúpe pozemkov bolo známe, že spoločnosť chce jednoznačne zbúrať staré PKO a revitalizovať nábrežie Dunaja, čím by sa skrášlila schátralá oblasť. Dôrazne pritom odmieta lživé obvinenia aktivistov o netransparentnosti predaja schváleného mestským zastupiteľstvom. "Prejavili sme ústretovosť a niekoľko rokov sme boli ochotní čakať, kým mesto vyrieši náhradné priestory pre aktivity, ktoré sa konali v PKO. Mesto ale takéto riešenie do dnešného dňa nenašlo," uviedol Krnáč. Keďže v nedeľu 19. apríla vyprší platnosť búracieho povolenia a Staré Mesto nie je ochotné ho predĺžiť, spoločnosť sa rozhodla ihneď konať. Spoločnosť už totiž nie je ochotná čakať, ústretovosti hlavnému mesto už podľa jej vedenia prejavila dosť, keďže viackrát súhlasila s oddialením búracích prác a asanácii starých budov vo vlastníctve mesta. Mesto však podľa spoločnosti dodnes nevyriešilo problém náhradných priestorov za PKO. Spoločnosť pripravila aj niekoľko riešení budúcnosti PKO, mesto sa podľa nej dodnes žiadnym z týchto modelov nezaoberalo. "V tejto situácii Henbury Development teda nemala inú možnosť, než uplatniť svoje právo a začať napĺňať právoplatné zmluvy a príslušné povolenia," dodal Krnáč.

Mesto prisľúbilo, že sa k problému vyjadrí ešte dnes.

SITA

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Investor pozastavil búranie PKO do stredy (14. 4. 2009)
 SDKÚ očakáva, že primátor podá trestné oznámenie pre PKO (14. 4. 2009)nasledujúci článok >>
V 2. polroku 2008 odhalili 1,5 tis. nelegálne zamestnaných
<< predchádzajúci článok
Ešte stále sa dá lyžovať