13. januára 2013

Hokejisti Košíc porazili v derby Poprad, vlci hrýzli lídra

Útočník Richard Jenčík ...

hc kosice hk poprad Zľava: Alex Westlund z Popradu, Matúš Matis z Košíc a Peter Klouda z Popradu v zápase 38. kola hokejovej Tipsport extraligy medzi HC Košice - HK Poprad.Foto: SITA/Ivan FleischerKOŠICE 13. januára (WEBNOVINY) - Útočník Richard Jenčík si v nedeľňajšom súboji 38. kola Tipsport extraligy 2012/2013 HC Košice - HK Poprad pripísal na svoje konto stý presný zásah za "oceliarov" v kariére, 85 v základnej časti a 15 v play-off.

Dvadsaťosemročný krídelník, ktorý bol v úvode tohto ročníka kapitánom úradujúceho slovenského vicemajstra, dosiahol stý gól v 531. extraligovom súboji.

Podľa informácie oficiálneho profilu HC Košice na Facebooku s odvolaním sa na prepočty fanúšikovskej webstránky hckefans.blog.cz pred Richardom Jenčíkom dosiahlo métu 100 presných zásahov v najvyššej súťaži ďalších 14 hokejistov Košíc. "Oceliari" v nedeľňajšom stretnutí nakoniec porazili v derby Poprad 4:1.

Domácich fanúšikov potešili aj hokejisti Trenčína, ktorí porazili Martin 3:1. Dukla to však mala v tomto stretnutí jednoduchšie, keďže z kádra MHC Mountfield v tomto týždni odišlo sedem hráčom základnej zostavy, tréner Róbert Pukalovič tak mal k dispozícii iba tri kompletné formácie, teda 15 hráčov.

V nedeľu sa natrápil líder, ktorý v zápase so žilinskými "vlkmi" rozhodol o svojom víťazstve až v samostatných nájazdoch. Prvý gól padol až v 42. minúte, keď sa presadil obranca Juraško. Domáci však v 53. minúte vyrovnali na 1:1. O víťazstve "bryndziarov" rozhodol podobne ako v piatok v súboji s Košicami najproduktívnejší hráč extraligy Lukáš Jurík.

V poslednom zápase, ktorý začal o 18:00 hod. vyhrali Piešťany nad Skalicou 2:0. Oba góly padli v prvej tretine.

Výsledky nedeľňajších zápasov 38. kola Tipsport extraligy:

HC Košice - HK Poprad 4:1 (0:1, 1:0, 3:0)
Góly: 38. R. Jenčík (Marek Slovák, Kolba), 42. Jokeľ (Matis, Cebák), 54. R. Jenčík (Marcel Haščák, Bulík), 55. Š. Novotný (Matúš Chovan) - 15. Špelda (Ľ. Vaic, Jabrocký)
Vylúčení: 6:4 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: D. Konc - M. Korba, P. Korba, 4134 divákov

Košice: Hylák - Cebák, Šeda, Kolba, Štrbák, Michal Novák, Deyl, Martin Chovan, Macejko - Matis, T. Marcinko, Jokeľ - Š. Novotný, Marek Slovák, Matúš Chovan - Marcel Haščák, Bulík, R. Jenčík - P. Svitana, Pašek, Boltun
Poprad: Westlund - M. Šterbák, D. Brejčák, Kovačevič, Jáchym, Fabian, Špelda, M. Kurali - Vandas, Klouda, Hvila - R. Tomas, Balán, D. Buc - Gríger, Ľ. Vaic, Jabrocký - B. Rapáč, S. Takáč, Matúš Paločko

Hlasy:
Milan Staš (tréner Košíc): " Do súpera sme sa pustili s chuťou. Vytvorili sme si veľký tlak, no žiaľ, nevyťažili sme z neho nič a naopak po druhej tretine sme prehrávali 0:1. Chceli sme pokračovať v nápore, no trochu nás pribrzdili oslabenia. Koncom druhej tretiny sa nám podarilo vyrovnať. Do tretej časti sme išli s tým, že do toho dáme všetky sily a víťazstvo strhneme na svoju stranu. Po šťastnom góle sme išli do vedenia a potom sa to už sypalo. Vzhľadom na dianie na ľade sme vyhrali zaslúžene."

Milan Jančuška (tréner Popradu): "Úvodný tlak Košíc sme prečkali bez inkasovaného gólu. Naopak, v našej presilovke sme dali gól a viedli 1:0. Rozhodujúcim momentom bola naša presilovka piatich proti trom. Ak by sme boli dali gól, zápas by za stavu 2:0 vyzeral inak. Po našich hrubých chybách sme potom Košiciam doslova ponúkli góly, čo domáci potom samozrejme využili."

Obrazom: Zápas Tipsport extraligy medzi Košicami a Popradom

I. tretina

Zľava: Sabahudin Kovačevič z Popradu a Matúš Chovan z Košíc v zápase 38. kola hokejovej Tipsport extraligy medzi HC Košice - HK Poprad. Foto: SITA/Ivan FleischerZľava: Sabahudin Kovačevič z Popradu, Matúš Chovan z Košíc a Alex Westlund z Popradu v zápase 38. kola hokejovej Tipsport extraligy medzi HC Košice - HK Poprad. Foto: SITA/Ivan FleischerV derby východniarov mali Košičania ofenzívny nástup. Už v druhej minúte vyskúšal pozornosť brankára Popradu Novotný, po ňom mal dobrú príležitosť Pašek a krátko na to aj Svitana.

V 6. min si popradský tréner Jančuška musel vziať oddychový čas, aby pribrzdil domácich v rozlete.

Domáci pokračovali v aktivite, ale nepresadil sa ani Novotný a po ňom Jenčík, až prišla chvíľa kamzíkov. V 15. min hrali prvú presilovku a Špelda prestrelil všetko, čo mu stálo v ceste.

II. tretina

V druhej tretine mal sľubnú šancu Matúš Chovan. Potom hrali hostia takmer minútovú presilovku piatich proti trom, ale nevyužili ju.

V 35. min si Svitana nakorčuľoval až pred bránku, ale netrafil ju. Košice sa dočkali v 38. min. Marek Slovák našiel pri presilovke pred bránkou Jenčíka a ten zaznamenal svoj 100. gól v košickom drese.

Tesne pred druhou prestávkou to v presilovke skúšal Novotný, vzápätí na opačnej strane v oslabení vyskúšal Hylákove reflexy Vaic.

III. tretina

V 2. min tretej tretiny vypálil od modrej Cebák a Jokeľ z blízka dorazil puk do bránky - 2:1. Hyláka potom ani nadvakrát neprekonal Paločko.

V 54. min sa druhýkrát v zápase presadil Jenčík, ktorý pohotovo dorazil strelu Haščáka. Už o 19 sekúnd neskôr domáci vyšachovali súpera a Novotný zakončoval do prázdnej bánky - 4:1.

Dukla Trenčín - MHC Mountfield Martin 3:1 (0:0, 2:0, 1:1)
Góly: 21. Sojčík (Pozník, Lelkeš), 40. Jakub Gašparovič (Pardavý st., Marosz), 48. Jakub Gašparovič (Pardavý st., Marosz) - 60. Dírer (Vilkoits)
Vylúčení: 6:6 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: R. Lauff ml. - Jobbágy, Kalina, 1210 divákov

Trenčín: A. Nagy - T. Bokroš, Vizváry, E. Bagin, Pozník, Habšuda, E. Bednár - Jakub Gašparovič, O. Rusnák, Pardavý st. - O. Mikula, Lelkeš, Sojčík - Otčenáš, Marosz, T. Klíma - Martin Filo, Broska, Jakúbek, od 41. min D. Hudec
Martin: Šúrek - Tupý, S. Hriňa, R. Pukalovič ml., J. Perniš, M. Dvořák, Zošiak - Kolena, Vilkoits, Michal Važan - T. Petruška, M. Hollý, R. Slávik - Kentoš, Fujerík, Dírer

Hlasy:
Róbert Kaláber (tréner Trenčína): "Mali sme slabý vstup do zápasu, pretože pohyb, dôraz i nasadenie boli z našej strany zlé. Až od druhej tretiny sme tieto herné činnosti zlepšili, ale príliš veľa sa nadrieme na každý strelený gól. Z množstva našich šancí sme vyťažili iba dva góly. Najviac ma mrzí nezodpovednosť a lajdáckosť na konci zápasu, keď sme dostali zbytočný gól, takéto niečo sa nám nemusí vyplácať.

Róbert Pukalovič (tréner Martina): "Je skutočne veľmi ťažké hrať v zápasoch obdeň iba na tri formácie. V tomto stretnutí sme nastúpili iba s pätnástimi korčuliarmi a vedeli sme, že postupne sa dostaví únava. Náš neskúsený tím sa s touto situáciou dokázal vyrovnať a dohral tento náročný duel so cťou. Na jeho konci sa nám dokonca podarilo aj prikrášliť výsledok, čo ma naozaj potešilo v našej ťažkej situácii."

Obrazom: Zápas Tipsport extraligy medzi Trenčínom a Martinom

I. tretina

Matúš Vizváry (vľavo) z Dukly Trenčín a Martin Hollý z MHC Mountfield Martin počas 38. kola hokejovej Tipsport extraligy medzi Dukla Trenčín - MHC Mountfield Martin. Foto: SITA/Tomáš SomrZľava: Tomáš Bokroš z Dukly Trenčín a Jozef Kentoš z MHC Mountfield Martin počas 38. kola hokejovej Tipsport extraligy medzi Dukla Trenčín - MHC Mountfield Martin. Foto: SITA/Tomáš SomrOd úvodného buly bolo jasne vidieť, že sa stretli mužstvá z dolnej časti ligovej tabuľky. Prvú tretinu odohrali prakticky úplne zbytočne - chaotická a nesúrodá hra priniesla iba minimum ucelenejších akcií, o šanciach nehovoriac.

II. tretina

Aspoň trošku to vynahradil prvý trenčiansky gól. Tento moment prišiel už po 45 sekundách druhej tretiny, keď Sojčík nádherne trafil od žŕdky do horného rohu súperovej bránky. Keďže ani presilové hry "nenakopli" tímy ku kvalitnejším výkonom, prázdny štadión v chladnej atmosfére videl iba množstvo nepresností.

Päťdesiatsedem sekúnd pred druhou sirénou po skrumáži pred bránkou napokon pretlačil puk za Šúreka Gašparovič a Trenčín gólom "do šatne" zvýšil svoj náskok.

V tretej časti hry už domáci postupne ovládli zápas a v 48. min počas presilovky po vyšachovaní martinskej obrany zblízka doklepol puk do bránky opäť Gašparovič.

Keďže hostia neboli v ofenzíve nebezpeční, agilnejší domáci si tretím presným zásahom prakticky poistili víťazstvo. Navyše v 57. min Filo nastrelil hornú žŕdku, ďalšie svoje príležitosti však už domáci nezužitkovali.

Naopak, čisté konto trenčianskemu brankárovi Nagyovi pokazil 52 sekúnd pred koncom po nájazde Bírer.

MsHK DOXXbet Žilina - HKm Zvolen 1:2 po sam. nájazdoch (0:0, 0:0, 1:1 - 0:0, 0:1)
Góly: 53. T. Sýkora (O. Ďuriš) - 42. Juraško (Brabenec, P. Zuzin), rozhodujúci sam. nájazd premenil L. Jurík
Vylúčení: 5:7 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lokšík - Rovenský, Tornay, 1323 divákov

Žilina: Žigárdy - Harant, D. Devečka, I. Rúfus, Brcko, J. Dlouhý, Leško, Drábek, T. Staňo - Richard Huna, Róbert Huna, T. Varga - Drevenák, V. Škoda, R. Krajči - M. Kokavec, T. Troliga, Valášek - K. Jass, O. Ďuriš, T. Sýkora
Zvolen: M. Šimko - Pichnarčík, Juraško, Ťavoda, J. Mucha, L. Pokovič, M. Výborný, od 14. bez L. Pokoviča, od 21. M. Šiška - P. Zuzin, Brabenec, Podkonický - Škvaridlo, L. Jurík, Michal Chovan - Puliš, M. Jurík, Čanky - Síkela, Ľ. Zuzin, Martin Ďaloga, od 36. bez Podkonického

Hlasy:
Slavomír Chlebec (tréner Žiliny): "Pred zápasom sme hovorili hráčom, že proti takému kvalitnému súperovi, akým je Zvolen, musíme hrať disciplinovane a bez chýb. Najmä v druhej tretine sme mali pri početnej prevahe príležitosti na vsietenie gólu, ale nevyužili sme ich. Na konci tretej časti hráči zabrali pri nepriaznivom stave a zápas sme aj v predĺžení ustáli. V samostatných nájazdoch sa vystriedalo dosť hráčov, vyhral síce Zvolen, ale mohli sme vyhrať i my. Bod s takým súperom je však dobrý. Som rád, že sa nám v troch domácich stretnutiach v tomto týždni podarilo získať sedem bodov a verím, že mužstvo zostane pohromade."

Peter Mikula (tréner Zvolena): "Žilina v posledných dvoch zápasoch dosiahla po výmene trénera dobré výsledky. Domáci hrali od úvodných minút agresívne, my sme mali veľa vylúčených, čo nás stálo dosť síl. V priebehu zápasu sme stratili dvoch hráčov Pokoviča a Podkonického. V záverečnej tretine sme z minima využili maximum, ale žiaľ náskok sme neudržali. Pri veľmi zaujímavých samostatných nájazdoch sme dali víťazný gól a odvážame si dva body."

I. tretina

Úvodnú strelu zápasu vyslal na Žigárdyho už v prvej minúte Brabenec. Za faul na Róberta Hunu išiel na trestnú lavicu Podkonický, ktorý dostal štyri minúty, domáci však početnú prevahu nevyužili.

V 5. min vyskúšal pozornosť Šimka Richard Huna, v 8. min Škoda, ale zvolenský gólman bol pozorný. Gólom sa neskončila ani pekná akcia po osi Troliga - Kokavec v 9. min.

Hostia odpovedali v 14. min strelou Ďalogu, o minútu neskôr aj Brabenca, ale Žigárdy si udržal čisté konto.

II. tretina

Úvodné minúty druhej časti patrili Zvolenu, v 23. min Ďaloga mieril tesne mimo. V tej istej minúte pri vylúčení Sýkoru spálil Brabenec najväčšiu tutovku, keď netrafil do prázdnej bránky.

Pri vylúčení domáceho Kokavca unikol v 26. min Róbert Huna, ale Šimko kryl jeho nájazd, podobne ako strelu Richarda Hunu v 30. min.

Druhá desaťminútovka druhej tretiny patrila Žiline, ktorá si vytvorila tlak pred zvolenskou bránkou, ale viacnásobnú početnú prevahu nezužitkovala.

Najväčšiu šancu mal v 33. min Krajči, ale stav sa nemenil. V záverečných minútach sa hral hokej hore-dole, mužstvá si vytvorili príležitosti, ale gólmanov neprekonali.

Zvolenčania v úvode posledného dejstva nevyužili početnú prevahu pri vylúčení Devečku.

V 42. min sa však Juraško po peknej strele nemýlil a hostia viedli 1:0. O dve minúty vsietili ďalší gól, ale hlavný arbiter Lokšík ho neuznal po dohovore s videorozhodcom. Tlak Žiliny narastal a výsledkom bol vyrovnávajúci gól v 53. min z hokejky Sýkoru, ktorý zasunul za Šimkov chrbát puk po strele Ďuriša. V závere mali Zvolenčania početnú prevahu o dvoch hráčov, no nevyužili ju a duel dospel do predĺženia.

Predĺženie a sam. nájazdy

V predĺžení gól mal dve dobré príležitosti domáci Róbert Huna, ale Šimka sa mu nepodarilo prekonať. O víťazstve Zvolena rozhodol v samostatných nájazdoch napokon Lukáš Jurík.