28. decembra 2013

Hokejisti Košice opäť víťazne, Nitra prehrala v B. Bystrici

Na snímke uprostred útočník Košíc Peter Bartoš sa teší zo streleného gólu, vpravo jeho spoluhráč v útoku Richard Jenčík v zápase 33. kola hokejovej Tipsport extraligy HC Košice - Dukla Trenčín v sobotu 28. decembra 2013. Foto: TASR/Milan Kapusta
Bratislava 28. decembra (TASR) - Hokejisti Košíc si pripísali šiestu výhru v rade, keď v sobotňajšom extraligovom stretnutí zdolali Trenčín 3:2 po samostatných nájazdoch. V tabuľke im patrí vedúca pozícia so 78 bodmi, druhá Nitra má 65.

HK Nitra - HC'05 Banská Bystrica 1:4

Hostia sa ujali vedenia už v 4. minúte, strelou z ostrého uhla prekvapil Kristana Handlovský. V 11. minúte Heizer z pravého kruhu strieľanou prihrávkou našiel pred prázdnou bránkou Konečného a "barani" viedli 0:2. V 12. minúte to bol už trojgoový rozdiel, Bambúch sa v oslabení dostal k puku a bombou prepálil Kristana. Toho v bránke Nitry nahradil Zima. V závere prvej tretiny domáci znížili, Michal Novák ponúkol šancu voľnému Lelkešovi a ten dal svoj prvý gól v drese Nitry - 1:3.

Na snímke gólová radosť hráčov Banskej Bystrice po druhom góle v zápase 33. kola hokejovej Tipsport extraligy HK Nitra - HC 05 Banská Bystrica v sobotu 28. decembra 2013. Foto: TASR/Henrich Mišovič
Druhá tretina bola gólovo slabšia ako prvá, diváci videli iba jeden gól, domácich fanúšikov nepotešil v 36. minúte Hudec, prenikol z pravej strany a prestrelil Zimu.

V tretej časti stretnutia vyvíjali Nitrania sústavný tlak na bránu hostí no strelecky sa nepresadili. V 57. minúte mohol znížiť Bajtek, no nepremenil trestné strieľanie a skóre 1:4 sa už do konca zápasu nezmenilo. Banská Bystrica tak porušila sériu domácich výhier v súbojoch týchto dvoch súperov, naposledy hostia vyhrali 16. novembra 2012 a boli to Nitrania, ktorí zdolali Bystričanov na ich klzisku 4:3.

HK Nitra - HC'05 Banská Bystrica 1:4 (1:3, 0:1, 0:0)
19. Lelkeš - 4. Handlovský, 11. Konečný, 12. Bambúch, 36. Hudec. Rozhodovali: Baluška, Lokšík - J. Tvrdoň, Výleta, vylúčení: 6:11, navyše: Pupák (Nitra) 10 minút za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:1, 3600 divákov

Hlasy po zápase:
Antonín Stavjaňa, tréner Nitry:
"Zápas sme zle uchopili, po góloch sme znervozneli. Neodohrali sme dobrý záps, zle sme riešili situácie, bola tam síce bojovnosť, ale zostali sme bez bodu."
Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: "Veľmi nás teší toto víťazstvo, chalani nechali na ľade srdce. Šli sme do vedenia, Nitra však tlačila, no podržal nás brankár. Chalanom patrí za tímový výkon a obetavosť vďaka."

XXXX

HC Košice - Dukla Trenčín 3:2 pp a sn

Na snímke prvý gól Košíc inkasuje v 18. minúte brankár Dukly Ján Lašák v zápase 33. kola hokejovej Tipsport extraligy HC Košice - Dukla Trenčín v sobotu 28. decembra 2013. Foto: TASR/Milan Kapusta
Obidva tímy už od úvodu stavili na pozornú defenzívu. Hralo sa v rýchlom tempe, útoky sa striedali na oboch stranách, ale bez gólového zakončenia. Zvonili iba žŕdky, a to v 2. minúte po strele Bartoša a na druhej strane v 9. minúte po strele Rusnáka. Až v 13. minúte mal prvú gólovú šancu Kútny, avšak domáci brankár Riečický sa nedal prekvapiť. V 18. minúte hrali Košičania prvú presilovku a hneď ju aj využili. Deyl vystrelil od modrej čiary, brankár hostí Lašák puk vyrazil iba pre seba a číhajúci Bartoš ho usmernil za jeho chrbát.

Druhú tretinu začali vojaci presilovkou. V nej Čerešňákovu tutovku v 22. minúte domáci Riečický bravúrne kryl. Na druhej strane sa vyznamenal brankár Lašák, ktorý zlikvidoval Kolbovu strelu. V 30. minúte hostia nepresne rozohrali, na modrej čiare sa k puku dostal Spilar a svoje sólo zakončil druhým gólom domácich. O dve minúty neskôr boli ku gólu blízko hostia, keď do brejku sa dostal Klíma, ale košického brankára neprekonal. Potom prišli od 33. minúty tri nevyužité gólové šance domáceho Marcinka. Vzápäti v oslabeni sa Bartoš ocitol sám pred Lašákom, ale ten bol pozorný a jeho strelu vyrazil. Košičania mohli v závere svoje vedenie ešte zvýšiť, v 38. minúte však Sojčík zblízka netrafil odkrytú časť Lašákovej bránky.

Záverečných 20 minút začali pre zmenu presilovkou domáci, ale nič z nej nevyťažili. V 43. minúte sa vyznamenal brankár Lašák po šanci Hrnku. V 47. minúte neuspel zoči-voči Lašákovi ani Bartoš, ale v tej istej minúte sa hostia predsa len dočkali gólu, keď Šimíček zblízka prekonal Riečického. Hostia vycítili šancu, vytvorili si útočný tlak a v 53. minúte po strele Liptáka bol stav nerozhodný 2:2. Zápas sa predlžoval, ale keďže ani v ňom gól nepadol, o víťazovi tohto súboja rozhodli až samostatné nájazdy. V nich v 2. sérii víťazstvo domácim zabezpečil Spilar.

HC Košice - Dukla Trenčín 3:2 pp a sn (1:0, 1:0, 0:3 - 0:0)
Gól:
18. Bartoš, 30. + rozhodujúci nájazd Spilar - 47. Šimíček, 53. Lipták. Rozhodovali: J. Konc - Korba, M. Smrek, vylúčení: 4:3, bez využitia, 5924 divákov.

Hlasy trénerov:
Anton Tomko, tréner Košíc:
"Očakávali sme, že dnešný zápas bude dynamický a bude mať výbušný náboj. Po 12-dňovej prestávke sme zahrali dobrú hru, ten výpadok vôbec nebolo cítiť. Mali sme dobrý vstup do zápasu, viedli sme 2:0, ale potom prišiel trest v podobe dvoch gólov hostí. Škoda, že sme nevyužili množstvo gólových šancí a nevyhrali v riadnom hracom čase ale až v samostatných nájazdoch. I to sa ráta a sme radi, že sme vyhrali."
Milan Staš, tréner Trenčína: "Do Košíc sme neprišli hrať s favoritom otvorenú hru. Sústredili sme sa na obranu s častým napádaním a rýchlym korčuľovaním. Po celý zápas sa nám to darilo a nerezignovali sme ani keď sme prehrávali 0:2. Teší ma, že hráči ani za tohto stavu nezložili zbrane. Hrali trpezlivo a čakali na svoju šancu. Tá napokon prišla v poslednej tretine, no ale keďže sme nedali gól ani v samostatných nájazdoch, nemohli sme vyhrať."

XXX

HK Poprad - ŠHK 37 Piešťany 3:5

Na snímke vpravo útočník Piešťan Matej Hamrák v zápase 33. kola hokejovej Tipsport extraligy HK Poprad - ŠHK 37 Piešťany v sobotu 28. decembra 2013. Foto: TASR/Oliver Ondráš
Domáci začali o čosi aktívnejšie, často strieľali a pohybom si pýtali fauly. Už prvú presilovku zužitkoval Fabian a zdalo sa, že "kamzíci" prvú časť bez problémov zvládnu. Opak bol však pravdou. Piešťanom vyšli tri protiútoky a popradský brankár Sidor nezachytil ani jeden z nich. Góly po pekných pasoch zo stredného pásma strieľali postupne Hamrák a Románek. V 17. minúte v prečíslení pekne zakombinovali Stupka s Lušňákom a hostia pod Tatrami viedli už 1:3.

Ak chcel pomýšľať na úspech Poprad musel v druhej časti nutne zvýšiť obrátky. Piešťany však pozorne bránili a z ničoho nič opäť potrestali ľahostajnosť domácich hráčov, keď Paukoučekovi preskočil puk hokejku rovno pred bránkoviskom a Románek druhým gólom bez problémov zvýšil. Sýkora o vyše minúty spoza kruhov delovkou prekvapil Tomeka a znížil, Popradčania mohli pred treťou tretinou aspoň dúfať.

Domácim naďalej nevychádzali presilovky, v tretej tretine obrovské šance zahodili Lapšanský či Stals, Sýkora nepremenil ani trestné strieľanie. Na opačnej strane Románek v 50. minúte strelou do vinkla skompletizoval svoj hetrik a poslal hostí do trojgólového vedenia. V 53. minúte Paločko už len prikrášlil na 3:5 z pohľadu Popradu. Piešťany zaslúžene zvíťazili.

HK Poprad - ŠHK 37 Piešťany 3:5 (1:3, 1:1, 1:1)
3. Fabian, 27. Sýkora, 53. Paločko - 14., 26., 50. Románek, 6. Hamrák, 17. Stupka. Rozhodovali: Jura - Kacej, M. Orolin, vylúčení: 4:11, navyše: Drábek (Poprad) 10 minút za napadnutie zozadu, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 2149 divákov

Milan Jančuška, tréner Popradu: "Predstavoval som si náš výkon úplne inak, som sklamaný. Piešťanom sme najmä v našej tretine dopriali veľké množstvo priestoru a robili sme veľké individuálne chyby. Presilové hry sme hrali tiež veľmi zle a takto nemôžeme víťaziť. Hráčov, u ktorých som spokojný s výkonom spočítam na jednej ruke."
Roman Sýkora, asistent trénera Piešťan: "Podali sme zodpovedný kolektívny výkon. Dôležité bolo, že sme v prvej tretine odpovedali na gól domácich a tiež naša úspešnosť v oslabeniach. Bojovali sme a dúfam, že nám výhra pomôže."

XXX

HKM Zvolen - HK 36 Skalica 5:4

V úvode zápasu mali súperi rovnaké šance, ale obaja brankári chytali spoľahlivo. Najväčšiu mal v 10. minúte Kuľha, keď sa ocitol sám pred domácim brankárom Šimkom. Na druhej strane nevyužil svoje sólo Peter Zuzin. Hostia dali gól v 14. minúte Obdržálkom, keď domáca obrana urobila chybu. O 2 minúty v presilovke Vyrúbalík nahodil puk od modrej čiary a ten Obdržálek prehodil cez brankára Šimka do siete. Vzápätí Jurík ideálne prihral Škvaridlovi a ten zavesil puk do siete. V závere tretiny sa dostal do veľkej šance Školiak.

Hneď v úvode 2. tretiny išiel sám na domácu bránku Obdržálek, ale Šimka neprekonal. Na druhej strane nevyužil šancu Peter Zuzin. V 23. minúte bolo vyrovnané. Macák poslal presne puk na hoklejku Bortňákovi a ten so strelou nezaváhal. Hostia mali 42-sekundovú výhodu presilovky o dvoch hráčov, zatlačili domácich, ale gól nedali. Obdržálek z vyloženej šance nastrelil len domáceho brankára. Zvolenčania potom pri vylúčení Laža vytvorili veľký tlak na skalickú bránku a Škvaridlovu prihrávku spoza bránky zužitkoval Ľ. Zuzin na otvorenie skóre. Po chybe domácej obrany vyrovnal Kutálek, ale 32 sekúnd pred sirénou využil svoj nájazd Bortňák.

V poslednej tretine si domáci pred bránkou nevšímali Laža, ktorý na brankára Šimka dvakrát vystrelil a nakoniec bekhendom vyrovnal. V 52. minúte Ľ. Zuzin vymietol horný roh Romančíkovej bránky a znovu dostal domácich do vedenia. V závere zápasu hostia siahli k power-play, ale diváci už gól nevideli, a tak tri body zostali doma.

HKM Zvolen - HK 36 Skalica 5:4 (1:2, 3:1, 1:1)
18. Škvaridlo, 23. a 40. Bortňák, 34. a 52. Ľ. Zuzin – 14. a 16. Obdržálek, 37. Kutálek, 47. Lažo. Rozhodovali: Jonák - Holienka, M. Valach, vylúčení: 5:3, navyše Kropáč (Skalica) 10 min za nešportové správanie, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 2401 divákov.

Július Šupler, tréner Zvolena:
"Vývoj zápasu nebol pre nás dobrý, prehrávali sme 0:2. V druhej tretine sa obraz hry zmenil. Záver zápasu bol dramatický, ale tlak sme udržali. Bolo to dobré, dramatické a otvorené stretnutie."
Andrej Výboh, tréner Skalice: "Mali sme veľmi dobrý úvod, ale dostali sme kontaktný gól, po ktorom súper zvýšil tlak. Robili sme chyby, čo súper využil. Výsledok je pekný, dali sme štyri góly, ale bez zisku bodu."

XXX

MHC Mountfield Martin - MsHK DOXXbet Žilina 3:4 pp a sn

Susedské derby prinieslo od začiatku zaujímavý hokej. V elektrizujúcej atmosfére, ktorú vytvárali priaznivci oboch mužstiev, to bol boj o každý puk. Už v 1. minúte ohrozil Dreveník Čecha, v ďalších minútach sa hráči navzájom pozorne bránili a v útoku sa len ťažko presadzovali. V 8. minúte vyskúšal Themár Laca. Už o minútu otvoril ten istý hráč gólový účet stretnutia, keď pred bránkou dobre tečoval strelu Ďatelinku od modrej. Domáci tak využili presilovku 5:4 pri vylúčení Vargu za 7 sekúnd. V 12. a 15. minúte chytil pozorný Čech pokusy Vargu a Slováka.

Úvod druhej časti sa vydaril hosťom. V 22. minúte využil Valášek ideálnu prihrávku Kloudu a za 38 sekúnd potrestal vylúčenie Matejku. Tento stav vydržal do 25. minúty, keď po krásnej kombinácii s Pernišom Pokrivčák opäť vrátil vedenie na martinské hokejky. Hostia sa nevzdávali. V 30. minúte zabudli domáci brániť Tomasa a ostrostrelec Žiliny vyrovnal. O 48 sekúnd však Martin opäť viedol. Výborne zahratú presilovku za 32 sekúnd využil Markovič. Do konca druhej tretiny sa už brankári Čech a Laco nenechali prekvapiť.

Aj v tretej tretine sa bola na čo pozerať. Domáci mali prevahu a Laco sa mal čo obracať. Zneškodnil viaceré pokusy, najmä martinských strelcov z prvého útoku. V 48. minúte pri hosťoch stálo šťastie, Galamboš netrafil z vyloženej šance. Na druhej strane podržal Čech domácich pri nájazde Valáška v 50. minúte. Žilina potom pritlačila domácich, Drevenák v 52. minúte nepremenil tutovku, keď zblízka trafil len hornú žŕdku. Domáci viedli až do poslednej minúty, najmä zásluhou gólmana Čecha. Dvadsaťšesť sekúnd pred koncom tretiny hostia vyrovnali, keď pri presilovke a hre bez brankára bol úspešný Kalla. Domáci tak doplatili na nepremenené šance. V predĺžení gól nepadol, o víťazstve Žiliny a cenných dvoch bodoch rozhodol vo štvrtej sérii samostatných nájazdov Kalla.

MHC Mountfield Martin - MsHK DOXXbet Žilina 3:4 pp a sn (1:0, 2:2, 0:1 - 0:0, 0:1)
9. Themár, 25. Pokrivčák, 31. Markovič - 22. Valášek, 30. Tomas, 60. Kalla, rozhodujúci nájazd Kalla. Rozhodovali: T. Orolin, M. Novák - Bogdaň, Gajan, vylúčení: 6:7, navyše: Kalla (Žilina) 10 minút za nešportové správanie, presilovky: 2:2, oslabenia: 0:0, 3500 divákov

Daniel Babka, tréner Mountfieldu: "Zápas sme začali dobre. Viedli sme trikrát, no vždy sme o vedenie prišli. Mali sme aj ďalšie šance, ktoré volali po góloch. Nepremenili sme ich a mrzí ma, že sme prišli o víťazstvo v riadnom hracom čase. Doplatili sme aj na naše chyby v druhej tretine pri inkasovaných góloch. Volal som po väčšom povzbudzovaní našimi fanúšikmi. Dnes bola atmosféra výborná a naši hráči akoby sa zľakli pri tejto návšteve 3500 divákov."
Róbert Kaláber, tréner Žiliny: "Bol to pre nás veľmi dôležitý zápas. Sme radi, že sme to zvládli. Trikrát sme prehrávali, vždy sme dokázali vyrovnať. Na samostatné nájazdy sme napokon vyhrali a tešíme sa z dôležitých dvoch bodov, ktoré si vezieme z Martina. Na štadióne bola výborná atmosféra aj zásluhou našich fanúšikov. Mužstvo sme posilnili a bolo to na našej hre vidieť. Strojcom úspechu bol výkon brankára Mareka Laca, ktorému pomohli aj ostatní hráči."