12. januára 2007

Hokejisti Žiliny prekvapujúco zdolala Spartu Praha

Hokejisti MsHK Žilina sa stali vôbec prvým slovenským tímom, ktorý v trojročnej histórii turnaja Európskeho pohára majstrov v Petrohrade dokázal na tomto podujatí bodovať. Úradujúci slovenský ...

PETROHRAD 12. januára (WEBNOVINY) - Hokejisti MsHK Žilina sa stali vôbec prvým slovenským tímom, ktorý v trojročnej histórii turnaja Európskeho pohára majstrov v Petrohrade dokázal na tomto podujatí bodovať. Úradujúci slovenský majster si po štvrtkovom debakli 0:7 s Hämeenlinnou poradil v piatok so Spartou Praha v skupine Alexandra Ragulina 4:2 a do tabuľky si pripísal tri body. Žilinčania boli v prvej tretine aj zásluhou vylúčení pod veľkým tlakom, ale v ďalšom priebehu ich výkon gradoval a napokon sa tešili z prekvapujúcej výhry. Aj napriek zisku troch bodov sa však tím MsHK už po vysokej prehre v prvom dueli nemôže stať víťazom skupiny Alexandra Ragulina a postúpiť tak do nedeľňajšieho finále. V tabuľke skončia Žilinčania na 2. alebo 3. mieste. Prvenstvo v skupine má už takmer isté HPK Hämeenlinna, ktorá môže byť tretím fínskym tímom vo finále EPM v rade. O postup ju môže obrať len prehra minimálne o päť gólov so Spartou Praha.

Skupina Alexandra Ragulina:

MsHK Žilina - Sparta Praha 4:2 (0:1, 2:1, 2:0)

Góly: 22. Kusovský, 36. P. Frühauf (Hreus), 43. Michal Straka (Dlouhý, Hreus), 60. Hanzal - 4. P. Ton, 39. Sivek (Hlaváč)

Vylúčení: 13:5 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Schütz (Nem.) - Alešin, Michajevič (obaja Rus.), 900 divákov

Žilina: I. Petrík - Kusovský, Dlouhý, T. Slovák, Kivoň, J. Turoň, P. Frühauf, Saviels, Halász - Hanzal, Hreus, Michal Straka - Hvila, Bulík, Gálik - Opatovský, Lezo, Krajčí - Oravec, Groma, Lelkeš

Sparta: Duba - Ptáček, Stehlík, Vykoukal, Hanzlík, Černošek, J. Tabaček, Protivný - Sivek, J. Hlinka, Hlaváč - P. Ton, Netík, O. Kratěna - Dragoun, Langhammer, Hromas - K. Ton, Vrbata, Podlešák

Žilinčania doplácali v prvých minútach na časté vylúčenia, ktoré ich oberali o sily. Sparta sa vďaka početnej prevahe dostala do tlaku, ktorému žilinská obrana na čele s pozorným Imrichom Petríkom dokázala odolávať. V prvej tretine smerovalo na bránku slovenského majstra až 21 striel, v sieti skončil len pokus Petra Tona v 4. min, ktorým otvoril skóre. Po prvej prestávke dvihli hlavy aj Žilinčania, ktorým sa podarilo hru vyrovnať. Hneď v úvodných sekundách druhej časti hry išli na trestnú lavicu Stehlík a Ton a po 18 sekundách presilovej hry o dvoch hráčov vyrovnal obranca Kusovský, ktorý tak dosiahol prvý gól MsHK na turnaji. Žilinčania držali potom s favoritom krok a v 36. min po strele Petra Frühaufa pri hre štyroch proti štyrom išli dokonca do vedenia - 2:1. Ofenzívne naladená Sparta ešte do druhej sirény dokázala vyrovnať, keď Petrík vyrazil Hlaváčovu strelu len pred Siveka, ktorý puk pohodlne zasunul do prázdnej bránky. Mužstvo spod Dubňa pokračovalo v nadšenom výkone, ktorým chcelo dať zabudnúť na štvrtkový debakel s Hämmeenlinnou, aj v tretej tretine. V 43. min sa puk po osi Hreus, Dlouhý dostal k Michalovi Strakovi, ktorý ho poslal tretíkrát za chrbát Tomáša Dubu. Sparta potom vrhla všetky sily do útoku, Žilinčanov dostávala pod tlak a hráči slovenského mužstva si pomáhali iba faulami. Zverenci Dušana Gregora sa ubránili aj početnej nevýhode o dvoch hráčov, keď 70 sekúnd sedeli na trestnej lavici Frühauf a Slovák. Žilinskí vlci sa už v závere tlaku českého majstra ubránili, ustáli aj vyše minútovú powerplay súpera a po vylúčení Leza aj krátke oslabenie štyroch proti šiestim. Štyri sekundy pred záverečnou sirénou pečatil historické víťazstvo Žiliny do prázdnej bránky Marcel Hanzal - 4:2.