24hod.sk    Šport    ME vo futbale 2008

09. júna 2008

Holandsko zdolalo Taliansko

Vo večernom zápase C-skupiny na XIII. majstrovstvách Európy vo futbale v Rakúsku a Švajčiarsku zvíťazilo Holandsko nad Talianskom 3:0 (2:0). Od majstrovstiev sveta 1978, keď v Buenos Aires vyhrali "oranjes“ ...

BERN 9. júna (WEBNOVINY) - Vo večernom zápase C-skupiny na XIII. majstrovstvách Európy vo futbale v Rakúsku a Švajčiarsku zvíťazilo Holandsko nad Talianskom 3:0 (2:0). Od majstrovstiev sveta 1978, keď v Buenos Aires vyhrali "oranjes“ nad "squadrou azzurra“ 2:1, sa títo súperi stretli osemkrát, v šiestich prípadoch zvíťazili Taliani a dvakrát sa zrodila remíza. Holanďania tak prerušili 30 rokov trvajúci pôst bez víťazstva proti tomuto súperovi. Vypredaný Stade de Suisse v Berne (30 000 divákov) videl skvelý prvý polčas v podaní Holanďanov, keď svoj výkon korunovali dvoma gólmi v rozpätí piatich minút. Loptu za chrbát Buffona považovaného za jedného z najlepších gólmanov sveta dostali Van Nistelrooy a Sneijder. Po zmene strán úradujúci majstri sveta zvýšili aktivitu, mali viac z hry, ale v čase ich vrcholiaceho tlaku gól strelili opäť Holanďania, keď jedenásť minút pred koncom uzavrel na konečných 3:0 Van Bronckhorst. Výsledok: C-skupina: Holandsko - Taliansko 3:0 (2:0) Góly: 26. Van Nistelrooy, 31. Sneijder, 79. Van Bronckhorst, ŽK: 59. De Jong - 35. Zambrotta, 51. Gattuso, rozhodujú: Peter Fröjdfeldt - Stefan Wittberg, Henrik Andrén (všetci Švéd.), 30 000 divákov (vypredané) Zostavy: Holandsko: Van der Sar - Ooijer, Mathijsen, Boulahrouz (77. Heitinga), Van Bronckhorst - Engelaar, De Jong - Kuijt (81. Afellay), Sneijder, Van der Vaart - Van Nistelrooy (70. Van Persie) Taliansko: Buffon - Panucci, Barzagli, Materazzi (55. Grosso), Zambrotta - Gattuso, Pirlo, Ambrosini - Camoranesi (75. Cassano), Di Natale (64. Del Piero) - Toni Od úvodných minút boli aktívnejší Holanďania, Taliani akoby len vyčkávali. Prvý medzi žrde trafil na začiatku druhej desaťminútovky Van der Vaart, Buffon však s jeho pokusom väčšie problémy nemal. Ani to však úradujúcich majstrov sveta do vyšších obrátok nedostalo. V 18. min dostal skvelú prihrávku do behu Van Nistelrooy, obhodil si aj talianskeho gólmana, ale už sa dostal zo streleckého uhla a jeho spätnú prihrávku talianski obrancovia upratali do bezpečia. Štyri minúty pred koncom úvodnej polhodiny sa však sieť za chrbtom jedného z najlepších brankárov sveta Buffona predsa len rozvlnila. Pri vyrážaní vysokého centra sa zrazil s jedným so svojich spoluhráčov, lopta sa dostala k útočníkom v oranžových dresoch a prudkú strelu zvnútra pokutového územia tesne pred brankárom tečoval Van Nistelrooy. Taliani signalizovali ofsajd, ale rozhodcovia správne rozhodli, že ten nemohol byť, pretože obranca , ktorý sa predtým zrazil s Buffonom, ostal ležať za bránkovou čiarou. Ubehlo len päť minút a bolo 2:0. Po rohu Talianov Van Bronckhorst vyhlavičkoval loptu smerujúcu do holandskej siete a založil tým fantasticky rýchlu akciu, na konci ktorej bola prihrávka hlavou Kuijta na nohu Sneijdera a Buffon bol bezmocný. V 43. min sa Van Nistelrooy rútil na bránku "azúrových“, ale Buffon v páde nohami jeho šancu zlikvidoval. Polčas ukončila prudká, ale nepresná strela Di Nataleho. Do druhého polčasu vybehli svetoví šampióni aktívnejšie, v niektorých momentoch až deväťčlenná holandská defenzíva však pracovala bezchybne. Od 76. do 79. min mali Taliani tri výborné príležitosti skorigovať nepriaznivý stav. Najskôr Toni zbehol za holandskú obranu, ale s brankárom Van der Sarom prehodil aj jeho svätyňu. Vzápätí neuspel striedajúci Grosso a hneď potom Van der Sar roztlieskal tribúny nádherným zákrokom po trestnom kope Pirla z 22 m. Tým sa začala ďalšia rýchla kontra "oranjes“, na konci ktorej bol ďalší gól v talianskej sieti z kopačky Van Bronckhorst. Loptu ešte tesne pred prechodom bránkovej čiary zasiahol Zambrotta, ale už jej smer nezmenil. V závere sa "squadra azzurra“ snažila o aspoň skorigovanie debkla, ale už sa na stave nič nezmenilo. Tabuľka C-skupiny: 1. Holandsko 1 1 0 0 3:0 3 2. Francúzsko 1 0 1 0 0:0 1 Rumunsko 1 0 1 0 0:0 1 4. Taliansko 1 0 0 1 0:3 0 SITA