Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Hobby

23. októbra 2006

Holuby, kačice, čajky a labute netreba prikrmovaťVeľa druhov vtákov trávi zimu na Slovensku a treba ich prikrmovať. S podávaním potravy však môžeme začať až pri náhlom zhoršení počasia.Zdieľať
 Zníženú možnosť nájsť si potravu má naše vtáctvo po napadnutí veľkej snehovej pokrývky, počas mrazov a dlhotrvajúceho dažďa. Dovtedy, najmä v takomto teplom období, to podľa manažéra rozvoja ekoturizmu zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti Marka Brinzíka nemá význam.

Po príchode prvých mrazov a snehu môžeme u nás zimujúcemu vtáctvu podávať široké spektrum potravy. Dôležité je však neprikrmovať korenenými a slanými potravinami či slaninou. Vhodné nie je ani čerstvé pečivo. Najväčšej obľube sa teší slnečnica, ktorou vtáci nikdy nepohrdnú. Vrabcom, sýkorkám, holubom, ale i malým stehlíkom a čížikom chutí aj pšenica, jačmeň, proso, mak, rôzne oriešky a hovädzí loj. Čisté aj v zmesiach sa dajú zohnať v chovateľských potrebách. Holuby, labute, čajky a kačice by sme najmä v mestách kŕmiť nemali. "Nemajú najmenší problém nájsť si potravu," uviedol pre agentúru SITA Brinzík. Zároveň zdôrazňuje, že môžu prenášať rôzne choroby. Frekvencia výskytu mestských holubov sa dá znížiť práve tým, že ich nebudú ľudia prikrmovať. Potravu by sme nemali podávať ani labutiam. Tie sa potom združujú v neprirodzene veľkých skupinách, v ktorých dochádza dokonca k tragickým konfliktom.

Pri prikrmovaní vtákov je potrebné dbať aj na správne umiestnenie búdky, respektíve kŕmidla. Z hygienických dôvodov sa neodporúčajú napríklad balkóny, kde by po ich návšteve zostával vtáčí trus. Kŕmidlá by mali ľudia umiestňovať tiež mimo dosahu mačiek, ktoré by ohrozili ich životy. Pre relaxáciu a oddych by sme mali mať na kŕmidlo dobrý výhľad. Birdwatching, teda pozorovanie vtáctva je populárne predovšetkým v Anglicku. Človeku sa naskytne ako na dlani výhľad na mnohé druhy od najmenších čížikov po veľké straky a vrany.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Filmový maratón sa úspešne rozbehol
<< predchádzajúci článok
Rada STV v utorok pokračuje vo voľbe šéfa STV