Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Hobby

26. septembra 2006

V USA začali predávať hypoalergické mačkyV USA začali predávať špeciálne chované mačky, ktoré nevyvolávajú u svojich majiteľov alergické reakcie.Zdieľať
       Ako informuje britská stanica BBC, autorom technológie chovania týchto tvorov je americká biotechnologická firma Allerca. Hoci uvádzacia cena predstavuje 4000 dolárov (cca 117.000 Sk), firma už má na tento trhák poradovník záujemcov.

      Hypoalergické mačky - prvé svojho druhu na svete - nespôsobujú ľuďom klasické alergické reakcie ako je sčervenanie očí a nosnej sliznice, kýchanie či dokonca astmu, ktoré sa u niektorých majiteľov domácich mačiek vyskytujú.
      Alergickú reakciu spôsobuje glykoproteín Fel d1, ktorý sa nachádza v mačacích slinách, srsti a koži. DNA niektorých mačiek túto zložku však prirodzene neobsahuje, čo Allerca využila na vývoj hypoalergických mačiek.
      Podľa predstaviteľov firmy ide o prirodzenú, i keď na čas náročnú metódu. Zdôrazňujú, že odborníci do mačacej DNA nezasahovali ani neupravovali ich genóm, využili len prirodzenú odchýlku DNA, v rámci ktorej sa glykoproteín nenachádza.

(TASR)


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Lasica sa v Amerike podučil angličtine a hral golf
<< predchádzajúci článok
Súd potvrdil pokutu pre Telefónica O2 Czech Republic