20. apríla 2008

Houston vstúpil do série domácou prehrou s Utahom v NBA

V sobotu vstúpil 62. ročník zámorskej basketbalovej NBA štyrmi zápasmi do vyraďovacej fázy, v ktorej budú titul obhajovať San Antonio Spurs. Vlaňajší šampión v prvom zápase na vlastnej ...

WASHINGTON 20. apríla (WEBNOVINY) - V sobotu vstúpil 62. ročník zámorskej basketbalovej NBA štyrmi zápasmi do vyraďovacej fázy, v ktorej budú titul obhajovať San Antonio Spurs. Vlaňajší šampión v prvom zápase na vlastnej palubovke s Phoenixom nezaváhal, podobne ako Cleveland s Washingtonom a New Orleans s Dallasom. Spurs na svoj úvodný krok správnym smerom potrebovali až dvojnásobné predĺženie. Jediným tímom s nevydareným vstupom do play off pred svojimi divákmi je zatiaľ iba Houston, ktorý nestačil na Utah a prehral 82:93. Jazz nadviazali na svoje minulosezónne víťazstvo na palubovke Houstonu Rockets v siedmom zápase série, keď úspešne zakončili obrat z 0:2 na 4:3. Tentokrát sa im podarilo nalomiť súpera hneď v úvodnom stretnutí. V tohtoročnej sérii sa Houston bude musieť zaobísť bez Jao Minga, čo je výrazné oslabenie v podkošovom priestore. "Majú zopár hráčov, ktorí ho ako-tak dokážu zastúpiť. Absenciu Jao Minga však len tak ľahko nenahradíte," vyjadril sa k neprítomnosti čínskeho obra v zostave súpera Carlos Boozer, ktorý pod košom v dueli dominoval so 16 doskokmi. Najväčšmi mu dokázal konkurovať Luis Scola s 13 doskočenými loptami. Hosuton teraz musí vyhrať aspoň jeden súboj na ihrisku súpera, ktorý sa v aktuálnej sezóne pýši najlepšou bilanciou v domácom prostredí s 37 víťazstvami a iba štyrmi prehrami. Rockets pri tom nevyhrali sériu play off od sezóny 1996/97, ich premožiteľom bol vtedy vo finále Západnej konferencie práve Utah. Repríza minuloročného súboja z druhého kola play off, ktorý mnohí považovali za predčasné finále a v ktorom dominoval neskorší šampión v šiestich zápasoch, začala veľkou drámou. V bitke o San Antonio zvíťazili domáci Spurs košom Manu Ginobiliho 1,7 sekundy pred koncom druhého predĺženia. Po počiatočnom trápení v prvej štvrtine bol streleckým lídrom na ihrisku Tim Duncan so 40 bodmi, ku ktorým pridal 15 doskokov. "Pripadá mi to, ako keby to bolo už finále. Je to len úvodný duel prvého kola, už teraz však musíme zbierať zbytky síl," vyjadril sa k hektickému vstupu tímu do play off Duncan. Všetky domáce tímy v sobotu vykročili do zápasov nesprávnou nohou, najväčšie manko však museli doťahovať Hornets, keď ich Dallas zaskočil 12-bodovým polčasovým vedením. New Orleans sa však spamätalo, hneď po prestávke dokázalo preklopiť vedenie na svoju stranu a duel napokon vyhralo 104:92. V zlomovej tretej časti hry dominoval na ihrisku vo svojom prvom play off zápase v kariére Chris Paul s 15 bodmi aj napriek tomu, že pred stretnutím nedodržal svoj typický rituál so zdriemnutím si po rannom tréningu. Namiesto toho si naladil v televízii zápasy v Clevelande a v San Antoniu. "Po dnešnom rozstrieľaní som nemohol ísť spať. Nasadenie v dueloch, ktoré som sledoval, mi však pomohlo oveľa viac. Vďaka tomu som pochopil, že teraz ide naozaj do tuhého," opísal svoje dojmy z úvodného dňa play off 22-ročný rozohrávač. Minuloročný finalista Cleveland vkročil do série s Washingtonom víťazstvom 93:86, Wizards po sľubne rozbehnutom zápase môžu ľutovať streleckú nemohúcnosť v poslednej 12-minútovke, keď minuli 10 striel v rade a v záverečných takmer piatich minútach si pripísali na svoje konto iba dva body. Lídrom "Cavs" bol tradične LeBron James, ktorý musel strpieť zo strany súpera neobyčajne tvrdú hru. Aj napriek tomu dokázal pomôcť svojmu tímu 32 bodmi. Výsledky - sobota: Východná konferencia: Cleveland (4.) - Washington (5.) 93:86 - stav série 1:0 Najviac bodov: L. James 32, Ilgauskas 22 (11 doskokov), Delonte West 16 - Arenas 24, Jamison 23 (19 doskokov), Haywood 15 (10 doskokov)ˇ, štvrtiny: 19:24, 27:22, 19:23, 28:17, 20 562 divákov Západná konferencia: San Antonio (3.) - Phoenix (6.) 117:115 po dvojnásobnom predĺžení - stav série 1:0 Najviac bodov: Duncan 40 (15 doskokov), T. Parker 26, Ginobili 24 - Stoudemire 33, Nash 25 (13 asistencií), R. Bell 14, štvrtiny: 20:24, 20:24, 25:23, 28:22 - 11:11, 13:11, 18 797 divákov New Orleans (2.) - Dallas (7.) 104:92 - stav série 1:0 Najviac bodov: Paul 35 (10 asistencií), David West 23, Stojakovič 14 - Nowitzki 31 (10 doskokov), Josh Howard 17, Kidd 11, štvrtiny: 19:26, 21:26, 36:20, 28:20, 17 446 divákov Hosuton (5.) - Utah (4.) 82:93 - stav série 0:1 Najviac bodov: Battier 22, McGrady 20, Scola 14 (13 doskokov) - Kirilenko 21, Deron Williams (10 asistencií) a Boozer (16 doskokov) po 20, štvrtiny: 16:23, 25:24, 19:21, 22:25, 18 213 divákov SITA