22. februára 2009

Hrbatý prehral v belehradskom finále na jednu bránku

Slovenský tenista Dominik Hrbatý prehral v nedeľňajšom finále dvojhry na turnaji ATP Challenger Tour Gemax Open 2009 v srbskom Belehrade (dotácia 106 500 eur, tvrdý povrch Synthetic v hale) s najvyššie ...

BELEHRAD 22. februára (WEBNOVINY) - Slovenský tenista Dominik Hrbatý prehral v nedeľňajšom finále dvojhry na turnaji ATP Challenger Tour Gemax Open 2009 v srbskom Belehrade (dotácia 106 500 eur, tvrdý povrch Synthetic v hale) s najvyššie nasadeným domácim hráčom Viktorom Troickým, 46. vo svetovom rebríčku, v ich premiérovom vzájomnom zápase za 55 minút 4:6, 2:6.

Sedemnásobný domáci Tenista roka pred rozhodujúcim duelom zároveň skonštatoval: "Tie zápasy sú tu hrozne rýchle, hrá sa na dva - tri údery z každej strany. Je to náročné skôr na koncentráciu než kondíciu. Je dôležité zachytiť úvod." Práve to sa Hrbatému vo finále nepodarilo. Najprv utrpel brejk na 1:2 a v druhom sete dokonca už na 0:1. Napokon zhodne išlo o kľúčové úniky čerstvo 23-ročného hostiteľa Troického (nar. 10. februára 1986 v Belehrade) hnaného publikom. Srb v druhom dejstve poistil svoj náskok prerazením Slovákovho servisu v siedmom geme.
"Dnes to bol zápas na jednu bránku," uviedol pre agentúru SITA Dominik Hrbatý po finále a dodal: "Troicki hral vynikajúco. Ja som v prvom sete podával asi najlepšie z celého môjho pôsobenia na tomto turnaji, ale brejkol ma tromi výbornými returnmi a jednou mojou ľahkou chybou, ktorá sa proti takému hráčovi nemôže stať. Druhý set bol rovnaký. Pri jeho servise som nedostával takmer žiadnu šancu. Dával asi dve esá za gem."
Dvojnásobný spoludržiteľ perthského Hopmanovho pohára Hrbatý, momentálne 209. v renkingu, sa predtým naposledy prebojoval do rozhodujúceho duelu na sklonku sezóny 2006 na turnaji ATP Masters Series v parížskej hale, ale v zápase o titul nestačil na Rusa Nikolaja Davydenka. Na individuálnu trofej čaká od jesene 2005, keď triumfoval na bratislavskom challengeri. "Škoda, ale aj dosiahnutie finále je pre mňa veľkým úspechom. Veľmi si ho cením po všetkých tých útrapách, ktoré som musel prekonať," podotkol zverenec Jaroslava Bulanta Hrbatý.
Tridsaťjedenročný Bratislavčan získal 70 bodov do rebríčka (so zarátaním eliminácie) a šek na 9000 eur. V pondelok by sa mal posunúť približne na 180. - 185. miesto v hodnotení. Kvalifikant Hrbatý absolvoval na tomto podujatí už ôsmy duel, čo nikdy predtým nezažil. V sobotu po semifinále povedal: "Buď som hrával priamo v hlavných súťažiach, alebo z kvalifikácií nepostupoval až takto ďaleko. Je to dosť zvláštny pocit."
Držiteľ šiestich titulov s hodnotou ATP Hrbatý má tento rok vo dvojhre bilanciu 17 víťazstiev a 5 prehier. Teraz smeruje na challenger do nemeckého Wolfsburgu. Na úvod sa tam stretne s domácim polovičným menovcom Dominikom Meffertom (254.), ktorému ešte nikdy nečelil. Semifinalistu nedávneho podujatia ATP v chorvátskom Záhrebe Troického čaká v 1. kole hlavnej súťaže na lukratívnom turnaji v Dubaji v Spojených arabských emirátoch Talian Simone