24hod.sk    Šport    ZOH v Kanade 2010

21. februára 2010

Hurajt bronzový, zlato pre Usťugova

V pretekoch biatlonistov na 15 km s hromadným štartom na XXI. zimných olympijských hrách v kanadskom Vancouveri si zlato vybojoval Rus Jevgenij ...

Pavol Hurajt

VANCOUVER 21. februára (WEBNOVINY) - V pretekoch biatlonistov na 15 km s hromadným štartom na XXI. zimných olympijských hrách v kanadskom Vancouveri si zlato vybojoval Rus Jevgenij Usťugov. Druhý skončil Francúz Martin Fourcade, ktorý zaostal o 10,5 sekundy. Fantastický výkon podal Slovák Pavol Hurajt. Tridsaťdvaročný rodák z Popradu stopercentne zvládol streľbu, keď trafil všetkých dvadsať terčov na štyroch položkách a do cieľa prišiel na tretej pozícii s ostupom 16,6 sekundy. Je to prvá medaila pre slovenského biatlonistu - muža v histórii ZOH. Slovensko má na ZOH jeho zásluhou tretí cenný kov. Zlato a striebro si vybojovala biatlonistka Anastasia Kuzminová.

V prvom trojkilometrovom okruhu sa viac taktizovalo ako súťažilo. V netradične teplom a slnečnom počasí sa nikomu nechcelo ťahať celé 30-členné štartové pole, a tak na prvú streleckú položku v ľahu prišli všetci biatlonisti v jednom balíku. Väčšina z nich odstrieľala bezchybne, medzi nimi aj Pavol Hurajt. Trestné kolo však z favoritov musel absolvovať líder poradia v hodnotení tejto disciplíny Svetového pohára Nór Ole Einar Björndalen aj úradujúci majster sveta z minuloročoného svetového šampionátu v juhokórejskom Pjongčangu Rakúšan Dominik Landertinger. Druhá strelecká položka opäť v ľahu už bola väčším sitom. Hurajt však opäť trafil všetkých päť terčíkov a vybiehal zo strelnice na skvelej tretej pozícii. Pole pretekárov sa natiahlo, medzi prvým a posledným bol v polovici trate takmer dvojminútový rozdiel. Keď popradský rodák zvládol bezchybne aj tretiu streľbu - prvú v stoji, dostal sa na čelo a strelnicu opúšťal s vyše dvojsekundovým náskokom pred olympijským víťazom z rýchlostných pretekov Francúzom Vincentom Jayom, o tri sekundy zaostával Švéd Björn Ferry. Vpredu sa vytvorila päťčlenná skupina, ktorú ešte dopĺňali Rus Jevgenij Usťugov a Rakúšan Daniel Mesotitsch. Ďalší už zaostávali o bezmála 20 sekúnd. Pavol Hurajt perfektne zvládol aj poslednú streleckú položku a na posledný trojkilometrový okruh opäť išiel ako prvý, ale v tesnom závese za ním bol Rus Jevgenij Usťugov. Rozpútal sa ostrý bežecký súboj, ale slovenský biatlonista v ňom evidentne ťahal za kratší koniec. Zozadu sa za ním začal doťahovať Francúz Martin Fourcade. Ten ho necelý kilometer pred cieľom dobehol. Hurajtovi evidentne dochádzali sily, ale do cieľa si už túto pozíciu udržal. Je to jeho tretie umiestnenie na pódiu pre medailistov v pretekoch, ktorých výsledky sa započítavajú do celkovej klasifikácie Svetového pohára, všetky mali bronzový lesk.