Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

18. januára 2007

Hvoreckého Plyš na doskách Divadla ArénaDivadlo Aréna uvedie v piatok premiéru inscenácie Plyš. Predstavenie vzniklo adaptáciou rovnomenného románu slovenského spisovateľa Michala Hvoreckého. Diváci sa však nedočkajú tradičného ...Zdieľať

BRATISLAVA 18. januára (WEBNOVINY) - Divadlo Aréna uvedie v piatok premiéru inscenácie Plyš. Predstavenie vzniklo adaptáciou rovnomenného románu slovenského spisovateľa Michala Hvoreckého. Diváci sa však nedočkajú tradičného divadla. Autori totiž sľubujú predstavenie na rozmedzí literatúry a divadla. "Bol som rád, že som mohol práve tu a s tímom ľudí, ktorý je podľa mňa skvelý, robiť tento projekt. Myslím si, že na Slovensku to bude netypické predstavenie," povedal Hvorecký. Zároveň dodal, že sa sám veľa naučil a už len čaká na to, "aké budú reakcie tých najdôležitejších, teda divákov". Režisérovi Mariánovi Amslerovi (na obr. s J.Kukurom) ponechal v interpretácii textu slobodu. Amsler si vybral aj hercov, s ktorými pracoval už na iných hrách. Výber Richarda Stankeho do nezvyčajnej úlohy internetového kňaza však ovplyvnil aj samotný autor. "Výber hercov je predovšetkým práca režiséra, ale on mi už v hrubej verzii dával tipy a dohadovali sme sa. Bol to spoločný výber, ale veľmi som sa potešil, že Richard Stanke sa objavuje v hre na videoprojekcii v úlohe internetového kňaza a je výborný," prezradil Hvorecký.

Hlavná postava Irvin Mirský sa po mesiacoch samoty, strávených mimo "civilizovaného" sveta vracia do veľkomesta, v ktorom sa pokúša začať žiť. Zároveň túži po autentických vzťahoch, láske a úspechu. Okrem témy hľadania skutočného hodnotného vzťahu zachytáva predstavenie Plyš aj tému závislosti v jej rôznorodých podobách. "Zaujíma ma ako sa začína závislosť prejavovať vo vzťahu k iným ľuďom," dodal Amsler. S takýmto komplikovaným žánrom na rozmedzí literatúry a divadla sa stretol prvýkrát, ale vymysleli si ho vraj s Michalom Hvoreckým sami. "Bolo to náročné aj zaujímavé a v každom prípade ma to posunulo ďalej," povedal Amsler. Podľa riaditeľa Divadla Aréna Juraja Kukuru hra zapadá do filozofie bezžánrového divadla "na druhej strane".

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Scorsese si podľa DiCapria zaslúži Oscara
<< predchádzajúci článok
Najstaršiemu tigrovi v Európe budú odstraňovať pazúry