Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

14. februára 2019

IAAF nemieni Semenyovú zaradiť medzi mužov, ale trvá na novom pravidleJuhoafričanka Caster Semenyová (uprostred).Zdieľať
Juhoafričanka Caster Semenyová (uprostred). Foto: TASR/AP
Lausanne 14. februára (TASR) - Medzinárodná asociácia atletických federácii (IAAF) poprela, že bude žiadať pred Športovým arbitrážnym súdom (CAS) o zaradenie Caster Semenyovej medzi mužov. Juhoafričanka bojuje na CAS proti pravidlu, ktoré núti pretekárky pol roka pred súťažami v kategóriách od 400 m do míle udržať hladinu testosterónu pod stanovenú úroveň. Svetová a olympijská šampiónka na 800 metrov trpí poruchou pohlavného vývoja, čo zapríčiňuje vysokú úroveň testosterónu. To jej v konečnom dôsledku poskytuje výhodu pred ostatnými pretekárkami.


Britské periodikum The Times dokonca zverejnilo správu, podľa ktorej právnici IAAF označili Semenyovú za "z biologického hľadiska muža". V stredu však IAAF vydala stanovisko, kde odmieta snahu preradiť športovkyne s podobnými poruchami do mužskej kategórie: "IAAF nebude klasifikovať ženy s poruchou pohlavného vývoja medzi mužov. Bez výhrad akceptujeme ich legálne pohlavie."

Zároveň však priznáva, že ich fyziológia môže negatívne vplývať na férovosť pretekov a nemožno ju ignorovať. "Ak majú pretekárky mužské pohlavné žľazy a nadmerné množstvo testosterónu, pôsobí to na veľkosť kostí, svalov a hladinu hemoglobínu v krvi. Aby sme dosiahli spravodlivé podmienky, musíme žiadať tieto pretekárky o zníženie úrovne pohlavného hormónu," uviedla IAAF.

Semenyová si pre svoju "odlišnosť" užila v minulosti mnoho nepríjemností, vrátane testu na pohlavie. "Ide o bezdôvodne kruté zaobchádzanie a diskrimináciu. IAAF si ľahkovážne prispôsobuje vedu pre svoje účely a pokúša sa o vlastnú definíciu pohlavia. Som Mokgadi Caster Semenyová, som žena a som rýchla," cituje Juhoafričanku BBC.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Večer pred zápasom Lazia Rím s FC Sevilla pobodali štyroch fanúšikov
<< predchádzajúci článok
KĽDR nie je spôsobilá testovať pretekárov, rozhodla WADA

IAAF nemieni Semenyovú zaradiť medzi mužov, ale trvá na novom pravidle - diskusné fórum čitateľov