Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

14. januára 2019

Investíčna klíma sa podľa analytikov v Európe vlani zlepšovalaCelosvetový ekonomický rast sa v minulom roku priaznivo odrazil aj na ratingovom hodnotení krajín, ktoré firmám poskytuje medzinárodne porovnateľné hodnotenie rizika ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: shutterstock
Bratislava 14. januára (TASR) - Celosvetový ekonomický rast sa v minulom roku priaznivo odrazil aj na ratingovom hodnotení krajín, ktoré firmám poskytuje medzinárodne porovnateľné hodnotenie rizika pri obchodovaní v jednotlivých krajinách. Spoločnosť Dun & Bradstreet, strategický partner poradenskej spoločnosti Bisnode, v roku 2018 zvýšila rating 23 krajinám sveta. K zníženiu pristúpil v desiatich prípadoch. TASR o tom informovala poradenská spoločnosť Bisnode.


"Náš analytický tím starostlivo monitoruje vývoj rizika obchodovania v jednotlivých krajinách a operatívne reaguje na zmeny v oblasti politického, komerčného, makroekonomického i externého rizika. Klientom aj naďalej odporúčame starostlivo preverovať svojich obchodných partnerov a dôkladne vyhodnocovať všetky obchodné riziká vyplývajúce z obchodného styku," zdôrazňuje analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Rating je výsledkom analýzy politického, komerčného, makroekonomického a externého rizika a jeho cieľom je predikovať riziko danej krajiny hlavne z pohľadu návratnosti investícií v nasledujúcich dvoch rokoch.

Najpriaznivejšiu investičnú klímu v Európe má podľa anaylitikov aktuálne Nórsko, ktorého rating D&B stanovil na stupni najnižšieho rizika investície. Nasleduje najvýznamnejší obchodný partner Slovenska Nemecko spolu so Švédskom. Z krajín V4 je najlepšie hodnotená Česká republika pred Slovenskom (DB2d- nízke riziko návratnosti investícií), Poľskom a Maďarskom.

Takmer polovica zmien sa týkala európskych štátov a rating klesol Nemecku, Dánsku, Chorvátsku a Macedónsku, zatiaľ čo Cyprus, Česká republika, Francúzsko, Grécko, Maďarsko, Island, Holandsko, Nórsko, Poľsko a Portugalsko si polepšili.

Spoločnosť Dun & Bradstreet poskytuje globálne ekonomické informácie. Svojimi politickými, ekonomickými a obchodnými analýzami, ktoré spracováva pre 132 krajín sveta, upozorňuje na riziká plynúce z obchodného styku.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Väzenská a justičná stráž organizuje seminár o väzňoch:Šanca na návrat
<< predchádzajúci článok
Dôchodca dostal za teroristický útok v Česku štyri roky väzenia

Investíčna klíma sa podľa analytikov v Európe vlani zlepšovala - diskusné fórum čitateľov