Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

22. mája 2013

Island má vládu euroskeptikov, preruší rokovania s EÚDve najsilnejšie politické strany na Islande v stredu oznámili dohodu o vytvorení novej vlády. Jej predsedom bude iba 38-ročný líder Strany pokroku Sigmundur Davíd Gunnlaugsson, ktorého ...Zdieľať
europska unia REYKJAVÍK 22. mája (WEBNOVINY) - Dve najsilnejšie politické strany na Islande v stredu oznámili dohodu o vytvorení novej vlády.


Jej predsedom bude iba 38-ročný líder Strany pokroku Sigmundur Davíd Gunnlaugsson, ktorého koncom apríla poveril zostavením novej vlády prezident Ólafur Ragnar Grímsson. Predseda Nezávislej strany 43-ročný Bjarni Benediktsson, ktorého hnutie aprílové parlamentné voľby vyhralo, bude ministrom financií.

V programe vlády, ktorá sa v 63-člennom parlamente bude môcť oprieť o podporu 38 poslancov, sa uvádza, že krajina preruší prístupové rokovania s EÚ.

Ich pokračovanie totiž vláda podmieňuje úspešným referendom, v ktorom sa Islanďania majú vyjadriť k potenciálnemu členstvu v bloku. Euroskeptické názory oboch strán, ktoré boli pri moci od roku 1995 až takmer do vypuknutia finančnej krízy, zdieľa podľa aktuálnych prieskumov aj väčšina Islanďanov.

Island v roku 2008 tvrdo postihol kolaps prebujneného bankového sektora, čo otriaslo politickou scénou a zbavilo moci pravicu. Nová vláda v reakcii na krízu požiadala o členstvo v EÚ, no prístupový proces odvtedy nepokročil.

Verejnosť navyše pre súčasné problémy únie vidí iba málo pozitív vstupu do 27-členného bloku. Ostrov v Atlantickom oceáne s približne 320-tisíc obyvateľmi má totiž s EÚ dohodu o voľnom obchode a taktiež je súčasťou schengenského priestoru voľného pohybu osôb a tovaru.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Venezuela schválila 70 miliónov na toaletný papier a plienky
<< predchádzajúci článok
V Bratislave sa zrazilo osobné auto s autobusom

Island má vládu euroskeptikov, preruší rokovania s EÚ - diskusné fórum čitateľov