Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

17. februára 2006

Izraelský kabinet rozhodne o odvetných opatreniach voči HamasuIzraelský zastupujúci premiér Ehud Olmert zvolal na piatok zasadanie bezpečnostného kabinetu, aby spoločne prediskutovali odvetné opatrenia voči Palestínskej samospráve, ktorú po sobotnej ...Zdieľať

JERUZALEM 17. februára (WN/SITA/AFP) - Izraelský zastupujúci premiér Ehud Olmert zvolal na piatok zasadanie bezpečnostného kabinetu, aby spoločne prediskutovali odvetné opatrenia voči Palestínskej samospráve, ktorú po sobotnej inaugurácii nového palestínskeho parlamentu bude pravdepodobne riadiť hnutie Hamas. "Olmert dnes prehodnotí sériu opatrení zameraných na postupné odčleňovanie Izraelu od Palestínskej samosprávy vedenej Hamasom," uviedol nemenovaný zdroj blízky premiérovi.

"Ak Palestínskej samospráve a parlamentu bude dominovať Hamas, celý legálny základ našich vzťahov s Palestínčanmi prehodnotíme," dodal. Politickí a bezpečnostní lídri odporučili zamraziť mesačný transfer miliónových finančných prostriedkov pre samosprávu, zabrániť Palestínčanom cestovať medzi Pásmom Gazy a Západným brehom, zakázať pracovať Palestínčanom v Izraeli, pozastaviť stavebné projekty v Gaze, akým je výstavba hlbokomorského prístavu. Avšak viacerí izraelskí oficiálni predstavitelia sú proti prijatiu opatrení, ktoré by negatívne ovplyvnili humanitárnu pomoc pre Palestínčanov. Takými sú napríklad odstávka vody a elektriny alebo pozastavenie medicínskych dodávok.

Hnutie Hamas, ktoré Spojené štáty i Európska únia vedú na zozname teroristických organizácií, získalo vo voľbách 74 zo 132 poslaneckých kresiel. Vysokopostavený predstaviteľ palestínskeho hnutia a kandidát hnutia na post premiéra Ismáíl Haníja v stredu uviedol, že hnutie zostaví novú vládu do dvoch týždňov od prvého zasadania parlamentu, ktoré je naplánované na sobotu. Haníja uviedol, že hnutie chce vládu zostaviť ešte pred konaním izraelských parlamentných volieb 28. marca. Odmietol potvrdiť informáciu, že sa stane novým premiérom, uviedol však, že nový premiér "bude pochádzať z Pásma Gazy".

FOTO : SITA/AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Dodávky zbraní Palestínčanom bude Rusko konzultovať s Izraelom
<< predchádzajúci článok
Skanska CZ získala zákazku na časť diaľničného obchvatu Prahy