Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

23. decembra 2020

J. Mikas: Nebudeme môcť mať nejaké tiché vianočné sviatkyPráce je veľa aj bez pandémie. Tá však prebila niektoré činnosti, konštatuje hlavný hygienik.Zdieľať
J. Mikas: Nebudeme môcť mať nejaké tiché vianočné sviatky

Tiché vianočné sviatky tento rok epidemiológovia a hygienici určite mať nebudú. Pre TASR to povedal hlavný hygienik SR Ján Mikas, ktorý poukázal, že pre pretrvávajúcu pandémiu nového koronavírusu budú mať na Úrade verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR rozdelené služby, aby mohli flexibilne reagovať na aktuálnu situáciu. Práca počas Vianoc bude pre nich samozrejmosťou.


Pandémia podľa hlavného hygienika zmenila v jeho živote veľa, práca ÚVZ SR a regionálnych úradov verejného zdravotníctva (RÚVZ) sa stala známejšou medzi širšou verejnosťou. Pracovníci trávili podľa jeho slov dlhé večery aj noci na telefóne či na počítači. Mnohí z nich sú unavení, lebo sú od marca v plnom nasadení a pracovať budú musieť aj počas vianočných sviatkov. "Šťastie je, že máme možnosti elektronickej komunikácie a môžeme sa alternatívnym spôsobom dohadovať na ďalších opatreniach takýmto spôsobom," povedal.

Poukázal na to, že popri pandémii sa odborníci musia venovať aj inej kontrolnej činnosti. Podnety a dôležité veci nemohli odložiť a museli ich riešiť popri ťažkej epidemiologickej situácii paralelne. Išlo napríklad o zisťovanie kvality pitnej vody, kvality vody na kúpanie, prácu na akčnom radónovom pláne, modernizáciu peľových staníc, problematiku výživy či hygienu kozmetických výrobkov.

Uviedol tiež, že v rámci úradov museli presúvať niektorých pracovníkov na výpomoc pri trasovaní. Pri ňom, ako aj pri administratíve pomáhali aj vojaci. Pandémia podľa Mikasa zmenila dĺžku pracovnej doby u väčšiny úradníkov.

Mikas tiež poukázal na to, že funkcia hlavného hygienika nie je jednoduchá. "Keď prišla pandémia nového koronavírusu, tak sa zmenilo veľmi veľa. Jednak aj ten čas, ktorý venujem čisto pandémii, ale samozrejme aj do života, lebo som sa v podstate od marca ani nezastavil. V súčasnosti pri tejto situácii ani čas na oddych neprichádza do úvahy. Musíme riešiť súčasnú situáciu, prežiť Vianoce, nastaviť nejakým spôsobom očkovaciu stratégiu," priblížil.

Dodal, že zároveň pracujú na akčných plánoch. Každý odbor pracuje na určitých preventívnych aktivitách. V rámci celého úradu pracuje ÚVZ SR na zlepšení a zefektívnení svojej činnosti, na informatizácii či na digitalizácii svojich výstupov. "Práce je veľa aj bez pandémie. Tá však prebila niektoré činnosti. Tie, ktoré sú dôležité, vykonávame aj naďalej. Mňa pohltila veľkým spôsobom. Ale na to som aj tu, aby sme túto situáciu riešili, lebo teraz je naozaj alarmujúca. Ešte sme nevyhrali. Na opatreniach aj vyhláškach treba priebežne stále pracovať a vydávať," uzavrel Mikas.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Výsledok testu B. Kollára na COVID-19 je známy (23. 12. 2020)
 Krajčí: Nová mutácia koronavírusu je už pravdepodobne aj na Slovensku (22. 12. 2020)
 Video: Spisovateľ Jozef Banáš má koronavírus má COVID-19. Do nemocnice ho odviezla sanitka (22. 12. 2020)
 Na internete sa šíri hoax o očkovaní tehotných žien a detí, ide o prekrútené slová profesora Krčméryho (22. 12. 2020)
 Minister Mičovský je hospitalizovaný na infekčnom oddelení (22. 12. 2020)
 Bohoslužby v niektorých okresoch Slovensku cez Vianoce nebudú, stopla ich zhoršená pandemická situácia (22. 12. 2020)
 Minister financií E. Heger má pozitívny PCR test na COVID-19 (22. 12. 2020)
 Koronavírus: Na Slovensku nepribudlo žiadne úmrtie, urobili ďalších vyše 13-tisíc PCR testov a 2663 bolo pozitívnych (22. 12. 2020)
 Nakazených v Česku výrazne pribúda, rozhoduje sa o núdzovom stave (22. 12. 2020)
 Všeobecní lekári vyzývajú ľudí, aby ostali aj cez Vianoce doma (22. 12. 2020)nasledujúci článok >>
Trump pohrozil, že neschváli pandemickú pomoc pre Američanov
<< predchádzajúci článok
Výsledok testu B. Kollára na COVID-19 je známy

J. Mikas: Nebudeme môcť mať nejaké tiché vianočné sviatky - diskusné fórum čitateľov