15. januára 2009

Jakeš v 12. etape na 23. mieste, Sainz v rokline

Slovenský motocyklový pretekár Ivan Jakeš skončil v 12. etape Rely Dakar na 23. mieste, keď za víťazným Francúzom Cyrilom Despresom zaostal o viac ako 51 minút

Slovenský motocyklový pretekár Ivan Jakeš skončil v 12. etape Rely Dakar, ktorá sa tento rok ide v Argentíne a Čile, na 23. mieste. Za víťazným Francúzom Cyrilom Despresom zaostal o viac ako 51 minút. V celkovom poradí figuruje po 12 etapách zatiaľ na 46. mieste, no jeho konečné umiestnenie bude definitívne známe až po dojazde posledného motocyklistu do cieľa. V súťaži pokračuje ešte viac ako sto motocyklistov z 230, ktorí 3. januára 2009 nastúpili v argentínskej metropole Buenos Aires na štart jubilejného 30. ročníka Rely Dakar.

Štvrtková etapa z Fiambaly do La Rioje (485 km, 220 km RS) bola už piatou z doteraz odjazdených dvanástich, ktorú organizátori museli skrátiť. Dvanásty diel juhoamerického adrenalínového dobrodružstva však vo štvrtok nekorigovali pre zlé počasie alebo veľký vietor, ale pre zachovanie vzácnych archeologických nálezísk, cez ktoré mala trať 12. etapy pôvodne ísť. Pre ne meraný úsek trate skrátili o 33 km.
Kategóriu automobilov vo štvrtok vyhrala posádka Giniel De Villiers (JAR) a Dirk von Zitzewitz (Nem.), ktorá sa vďaka tomuto triumfu ujala vedenia aj v priebežnom poradí. Pomohla im k tomu aj havária vedúcej španielsko-francúzskej posádky Volkswagenu Carlos Sainz - Michel Perin. Dvojnásobný majster sveta v automobilových rely súťažiach Sainz a jeho spolujazdec urobili chybu hneď v úvode etapy a s autom spadli do rokliny. Oboch jazdcov vrtuľníkom rýchlo dopravili na miesto štartu, kde im poskytli prvú pomoc.
Sainz tvrdil, že hoci v rýchlosti na inkriminovanom úseku brzdil, nemohol už zastaviť. "Predné kolesá už boli v jame a potom sme sa prevrátili na strechu," opisoval kritický moment Španiel, ktorý si pri nehode zranil pravé rameno. "Našťastie, nešli sme rýchlo. Inak by to totiž dopadlo oveľa horšie," dodal.
Perin si pri nehode zlomil ramennú kosť. "Urobili sme malú chybu v úvode etapy a išli sme nesprávnym smerom. Zistili sme to však a nabrali sme správny kurz. Lenže potom sme doplatili na to, že v itinerári bol úsek označený ako nebezpečný, hoci podľa môjho názoru mal byť označený ako mimoriadne nebezpečný," vysvetľoval Perin.
Sainz, ktorý v tomto roku vyhral na Dakare šesť etáp, mal pred svojimi kolegami z Volkswagenu - druhým Markom Millerom z USA a tretím Juhoafričanom Ginielom De Villiersom na začiatku etapy náskok 27 minút a 31 sekúnd, resp. 41 minút a 13 sekúnd. Španiel bol na čele poradia automobilov aj celkovo od 7. etapy, keď predstihol De Villiersa. Na štart Rely Dakar sa postavil tretí raz, najlepšie umiestnenie dosiahol v roku 2007, keď ho klasifikovali na 9. priečke.

Výsledky 12. etapy Rely Dakar - Fiambala - La Rioja (485 km, 220 km RS):

Motocykle: 1. Cyril Despres (Fr.) KTM 3:57:37 h, 2. Marc Coma (Šp.) KTM + 1:23 min, 3. Gerard Farres Guell (Šp.) KTM +9:47, 4. David Casteu (Fr.) KTM +9:51, 5. Francesco Lopez (Čile) KTM +10:16, 6. David Fretigne (Fr.) Yamaha +10:28,... 23. Ivan Jakeš (SR) KTM +51:33.

Automobily: 1. Giniel De Villiers (JAR) Volkswagen 4:06:43 h, 2. Mark Miller (USA) Volkswagen +16:17 min, 3. Robby Gordon (USA) Hummer +25:27, 4. Dieter Depping (Nem) Volkswagen +42:02, 5. Leonid Novickij (Rus.) BMW +55:25, 6. Ivar Erik Tollefsen (Nór.) Nissan +1:15:16.

Poradie po 12. etape (priebežne):

Motocykle: 1. Marc Coma (Šp.) KTM 47:51:00 h, 2. Cyril Despres (Fr.) KTM +1:29:48, 3. David Fretigne (Fr.) Yamaha +1:33:35, 4. David Casteu (Fr.) KTM +2:16:13, 5. Helder Rodrigues (Portug.) KTM +2:24:04, 6. Pal Anders Ullevalseter (Nór.) KTM +2:24:07,... 46. Ivan Jakeš (SR) KTM +16:44:47 min (konečné umiestnenie Jakeša však bude známe až po dojazde posledného motocyklistu do cieľa).

Automobily: 1. Giniel De Villiers (JAR) Volkswagen 43:46:48 h, 2. Mark Miller (USA) Volkswagen +2:35 min, 3. Robby Gordon (USA) Hummer +1:18:52 h, 4. Ivar Erik Tollefsen (Nór) Nissan +5:48:21, 5. Krzysztof Holowczyc (Poľ.) Nissan +6:44:42, 6. Dieter Depping (Nem) Volkswagen +8:33:23.