17. júla 2009

Ján Mucha ml. s čistým kontom

Obrovskou porciou 38 prvých stretnutí 2. predkola pokračovala vo štvrtok premiérová edícia futbalovej Európskej ligy UEFA 2009/2010. V hre boli okrem dvoch slovenských klubových zástupcov FC Spartak ...

BRATISLAVA 17. júla (WEBNOVINY) - Obrovskou porciou 38 prvých stretnutí 2. predkola pokračovala vo štvrtok premiérová edícia futbalovej Európskej ligy UEFA 2009/2010. V hre boli okrem dvoch slovenských klubových zástupcov FC Spartak Trnava a MŠK Žilina aj ďalší hráči spod Tatier pôsobiaci v zahraničných tímoch, ako aj dve kvartetá rozhodcov SR.

Vstup do európskeho pohára č. 2 sa vydaril úradujúcemu slovenskému vicemajstrovi zo Žiliny, ktorý si na štadióne pod Dubňom poradil s moldavskou Daciou Kišiňov 2:0 zásluhou presných zásahov Tomáša Oravca a Ivana Lietavu. Menej spokojní môžu byť Trnavčania, ktorí na pôde bosnianskeho FK Sarajevo prehrali 0:1 po góle Muminoviča z prvého polčasu. Pred budúcotýždňovou odvetou sú však šance oboch mužstiev na postup do 3. predkola otvorené.

Okrem "šošonov" a "bílích andelov" si atmosféru druhej najprestížnejšej európskej klubovej pohárovej súťaže vyskúšali ďalší štyria slovenskí futbalisti. Dvojica Marek Kaščák a Ladislav Onofrej odohrala v drese českého tímu SK Sigma Olomouc celý duel proti islandskému klubu Fram Reykjavík (1:1), keď remízu pre domácich zachraňoval až v 89. min obranca Rossi. Defenzívny stredopoliar Sturmu Graz Peter Hlinka bol na ihrisku rovnako celých 90 minút v zápase proti NK Široki Brijeg a po stretnutí mal väčší dôvod na úsmev, keďže jeho mužstvo vyhralo 2:1. Slovenská brankárska reprezentačná jednotka Ján Mucha ml. odchytala celé stretnutie proti gruzínskemu FC Olimpi Rustavi (3:0) a okrem čistého konta si pripísala aj jednu žltú kartu. Naopak, na trávniku sa neobjavil stredopoliar Rosenborgu Trondheim Marek Sapara, o ktorého sa zaujíma turecký Besiktas Istanbul. Nórsky veľkoklub napokon doplatil na absenciu slovenského stredopoliara, keďže s azerbajdžanským Karabachom Agdam uhral len bezgólovú remízu.

Najvýraznejší triumf zaznamenal vo štvrtok holandský tím NAC Breda, ktorý zdolal FC Gandzasar Kapan z Arménska jednoznačne 6:0. Po slabšom prvom polčase, v ktorom padol jediný gól, mali domáci po zmene strán silnú pätnásťminútovku, v ktorej zasypali hosťujúce mužstvo piatimi presnými zásahmi a prakticky rozhodli o osude tohto dvojzápasu. Výbornú východiskovú pozíciu pred odvetami, ktoré sú vo všetkých prípadoch zhodne na programe vo štvrtok 23. júla, si vypracovali aj chorvátsky Slaven Belupo Koprivnica, ukrajinský Metalurg Doneck, izraelský tím Bnei Yehuda Tel Aviv, švédsky Elfsborg, rakúsky Rapid Viedeň, švajčiarsky Bazilej, cyperská Omonia Nikózia a spomínaná Legia Varšava.

Súhrn výsledkov tohtotýždňových prvých zápasov 2. predkola futbalovej Európskej ligy UEFA 2009/2010 (odvety sú na programe zhodne vo štvrtok 23. 7.):

UTOROK

FC Sliema Wanderers (Malta) - Maccabi Netanya (Izr.) 0:0
ČK: 59. Mifsud (Sliema), rozhodoval: Viačeslav Banari (Mold.)

FC Crusaders (Sev. Ír.) - Rabotnički Skopje (Mac.) 2:1 (0:0)
Góly: 90. a 90.+ Rainey - 47. Bozinovski, ČK: 66. Coates - 87. Naumovski, rozhodoval: Asaf Kenan (Izr.)