Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

28. marca 2012

Jana Dubovcová sa ujala postu ombudsmankyJana Dubovcová sa v stredu ujala postu verejného ochrancu práv. Do rúk predsedu Národnej rady SR Pavla Hrušovského slávnostne zložila sľub. Nová ombudsmanka Jana Dubovcová považuje za ...Zdieľať
jana dubovcova BRATISLAVA 28. marca (WEBNOVINY) - Jana Dubovcová sa v stredu ujala postu verejného ochrancu práv. Do rúk predsedu Národnej rady SR Pavla Hrušovského slávnostne zložila sľub.


Nová ombudsmanka Jana Dubovcová považuje za česť, že ju poslanci do funkcie navrhli a nakoniec i zvolili. Funkcia verejného ochrancu práv je podľa nej nielen významná z dôvodu, aký jej poskytuje ústava a zákon.

"Slovensko sa pred desiatimi rokmi zaradilo medzi štáty, ktoré sa zaviazali zavádzať princípy dobrej správy a postupného zlepšovania života ľudí v tejto krajine. Do tohto procesu sa môžem z titulu svojej funkcie zapájať viac, aby si ľudia mohli povedať, že Slovensko je dobré miesto pre život," uviedla.


Vystriedala Pavla Kandráča

Predseda parlamentu zaželal Dubovcovej, aby sa jej darilo v úrade napĺňať to, čo občania od verejného ochrancu práv očakávajú, že bude konať vždy, keď sa na ňu obrátia s pocitom akejkoľvek krivdy pri domáhaní sa svojich práv.

Pavol Hrušovský sa odchádzajúcemu ombudsmanovi Pavlovi Kandráčovi poďakoval za prácu, ktorú vo funkcii za desať rokov vykonal. "Vy ste úrad začali budovať v neľahkých podmienkach a často za malej podpory vlády a NR SR," povedal Hrušovský s tým, že počas funkčného obdobia získal autoritu nielen osobne, ale aj pre úrad ombudsmana.Dubovcová plánuje urobiť osvetu

Bývalú sudkyňu a poslankyňu za SDKÚ-DS Janu Dubovcovú zvolil parlament za verejnú ochrankyňu práv 13. decembra minulého roka hlasmi 76 poslancov.

Po svojom zvolení vyhlásila, že sa bude usilovať o zmenu vnímania pôsobenia verejného ochrancu práv a osvetu. Podľa nej by ombudsman mal pôsobiť na formovanie právneho vedomia spoločnosti a riešiť mnohé prípady, o ktorých by mala spoločnosť vedieť, akým spôsobom ich vyriešil a ako sa k nim treba postaviť.

„Je to apolitická funkcia, čiže bez ohľadu na to, kto z akého spektra spoločnosti pochádza,“ uviedla v decembri Dubovcová.

O post ombudsmana sa Dubovcová uchádzala už pri historicky prvej voľbe v roku 2002. Ombudsmanom sa vtedy stal Pavel Kandráč, ktorému sa funkčné obdobie skončilo v utorok. Kandráč bol na čele úradu dve pätročné funkčné obdobia rokov ako nominant ĽS-HZDS.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nemecký rating je podľa Moody's stabilný
<< predchádzajúci článok
U mladíka našli marihuanu, hrozí mu až desať rokov

Jana Dubovcová sa ujala postu ombudsmanky - diskusné fórum čitateľov