Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

04. júna 2013

Jessica pomôže panelákom prezliecť sa aj tento rokŠtátny fond rozvoja bývania (ŠFRB) začal prostredníctvom okresných úradov prijímať žiadosti o úver z finančných prostriedkov Európskej únie na zlepšenie energetickej efektívnosti, teda ...Zdieľať
sasova byty panelak BRATISLAVA 4. júna (WEBNOVINY) - Štátny fond rozvoja bývania (ŠFRB) začal prostredníctvom okresných úradov prijímať žiadosti o úver z finančných prostriedkov Európskej únie na zlepšenie energetickej efektívnosti, teda zatepľovanie, existujúcich budov v mestských oblastiach cez projekt JESSICA.


V tomto roku je na novú formu európskej podpory vyčlenených 11,529 mil. eur.

O peniaze môžu podľa fondu žiadať vlastníci bytov a nebytových priestorov v zastúpení správcom a spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov v mestách vo všetkých samosprávnych krajoch. Na tento účel bude ŠFRB v roku 2013 poskytovať úvery s úrokom 0 %, s lehotou splatnosti 15 rokov, a to vo výške 80 % z obstarávacej ceny oprávnených nákladov.

Peniaze na zatepľovanie z európskych zdrojov sú rozdelené do jednotlivých krajov. Cez Regionálny operačný program (ROP) môže byť použitých 8 mil. eur, z toho najviac je určených pre Prešovský kraj, a to 1,6 mil. eur, na projekty v Košickom kraji má ísť 1,280 mil. eur, v Nitrianskom a Žilinskom kraji po 1,168 mil. eur, v Banskobystrickom kraji 1,088 mil. eur, v Trenčianskom kraji 928 tis. eur a v Trnavskom kraji 768 tis. eur.

Cez Operačný program Bratislavský kraj (OPBK) má ísť na zatepľovanie budov v tomto regióne 3,529 mil. eur. ŠFRB na svojej webovej stránke zverejnil metodický pokyn a dokumenty potrebné k poskytnutiu úveru.

Názov projektu JESSICA (Joint European Support for Sustainable Investment in City Areas), znamená v preklade spoločná európska podpora udržateľných investícií do mestských oblastí. Iniciatíva Európskej komisie vznikla v spolupráci s Európskou investičnou bankou a Rozvojovou bankou Rady Európy.

Riadiacim orgánom v tomto projekte je Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. ŠFRB vykonáva činnosť nástroja finančného inžinierstva, prijíma finančné prostriedky z alokácie ROP a OPBK a je zodpovedný za ich ďalšie poskytnutie žiadateľom o podporu vo forme návratných dotácií určených na zlepšenie energetickej efektívnosti, čiže zatepľovanie existujúcich budov v mestských oblastiach.

Štátny fond rozvoja bývania zabezpečuje podporu v oblasti bytovej politiky a zefektívnenia existujúceho systému podpory bývania, ktorá sa realizuje v prevažnej miere formou poskytovania výhodných dlhodobých úverov. Slúži najmä na vytváranie výhodných podmienok pre obstarávanie nájomného bývania pre sociálne slabšie skupiny obyvateľstva, cielenú obnovu bytového fondu, zvýšenie efektívnosti podpory bývania a využitie prostriedkov štrukturálnych fondov EÚ.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vitamín C do žily – nová nádej pre onkologických pacientov
<< predchádzajúci článok
Európe hrozia sociálne konfliktky, Slovensko si polepšilo

Jessica pomôže panelákom prezliecť sa aj tento rok - diskusné fórum čitateľov