Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

18. apríla 2017

Jubilujúci Peter Breiner ponúkne hudobné premiéry aj sólové koncertyNa archívnej snímke slovenský dirigent Peter Breiner.Zdieľať
Na archívnej snímke slovenský dirigent Peter Breiner. Foto: TASR/Radovan Stoklasa
Bratislava 18. apríla (TASR) - Skladateľ, dirigent, klavírny virtuóz, aranžér a publicista Peter Breiner (*3. júla 1957, Humenné) je jedným z najnahrávanejších hudobníkov na svete. Slovák s kanadským občianstvom žijúci v New Yorku, svetoobčan, neostýchajúci sa bez okolkov a bez servítky komentovať dianie nielen na našej rodnej hrudi. Jubilujúci umelec sa v najbližších týždňoch predstaví slovenskému publiku celou paletou svojho umenia.


Oslava šesťdesiatky Petra Breinera vyvrcholí júnovými koncertmi so Slovenskou filharmóniou. Koncerty sa uskutočnia 22. júna v piešťanskom Dome umenia a 23. júna v bratislavskej Redute. V premiére zaznie jeho zatiaľ posledné orchestrálne dielo Srowmaam, po ňom popredný predstaviteľ ruskej klavírnej školy Pavel Gililov prednesie pod jubilantovou taktovkou sólový part Gershwinovej Rapsódie v modrom a na záver zaznejú v slovenskej premiére populárne Musorgského Obrázky z výstavy v monumentálnej Breinerovej úprave, ktorú BBC Radio 3 prednedávnom označilo za fascinujúcejšiu ako Ravelovu.Ešte predtým, 13. mája, bude Breiner dirigovať na doskách Slovenského národného divadla (SND) prvú premiéru baletu Sergeja Sergejeviča Prokofieva: Rómeo a Júlia – Tak ako včera... Najznámejší romantický príbeh spracovala a posunula do súčasného kontextu choreografka Natália Horečná, s ktorou Breiner spolupracoval aj na inscenovanej verzii suity Slovenské tance – Životy svetiel. Práve túto výnimočnú tanečnú inscenáciu zaradilo SND na program 21. júna. Jubilejné baletné predstavenie, plné farebných kontrastov, energie, nezvyčajných inštrumentácií a humoru, bude dirigovať sám autor.

Virtuozitu Petra Breinera ako klaviristu budú môcť diváci oceniť počas štyroch sólových koncertov na rôznych miestach Slovenska. V Kráľovskej sieni na Zvolenskom zámku 22. apríla, v unikátnych priestoroch Elektrárne Tatranskej galérie v Poprade 5. mája, 6. mája v klube Blue Note v Novom Meste nad Váhom a 19. mája v Dome kultúry v rodnom Humennom. Ponúkne vlastné úpravy jazzových štandardov, argentínskych táng, Slovenských tancov, ale aj improvizácie na želanie publika. Projekt Peter Breiner: Sólo koncert bol s veľkým úspechom exkluzívne uvedený v októbri 2015 v košickom Ges klube. Odvtedy patrí medzi žiadanú súčasť jeho sólo vystúpení.Od roku 2006 spolupracuje Peter Breiner s huslistom Stanislavom Palúchom a akordeonistom Borisom Lenkom v úspešnom zoskupení Triango. Muzikantskí fajnšmekri ich budú môcť zažiť v Mestskom divadle v Žiline 7. mája, kde budú na programe aj Slovenské tance.

Na svoje si prídu aj priaznivci politickej satiry, ktorí si Breinera pamätajú ako spoluautora legendárneho politického kabaretu Večer Milana Markoviča. Obaja aktéri sa 21. mája stretnú na pôde nitrianskeho klubu Nájomná jednotka 210. Ani po takmer 25 rokoch v inovovanom stand-up formáte nebude chýbať inteligentný humor, ostrá reflexia súčasného diania a samozrejme dobrá muzika.

TASR informovala PR manažérka Viera Horniaková.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Klagenfurte odsúdili muža, ktorý partnera infikoval vírusom partnera
<< predchádzajúci článok
Peter Bič Project predstavili prvú skladbu z pripravovaného albumu

Jubilujúci Peter Breiner ponúkne hudobné premiéry aj sólové koncerty - diskusné fórum čitateľov