Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

11. januára 2019

Juncker zopakoval, že k otvoreniu dohody o brexite nedôjdeNa archívnej snímke Predseda EK Jean-Claude Juncker.Zdieľať
Na archívnej snímke Predseda EK Jean-Claude Juncker. Foto: TASR/AP
Bukurešť 11. januára (TASR) - Európska komisia (EK) trvá na pozícii, že dohodnutá zmluva o odchode Spojeného kráľovstva z EÚ sa nebude prehodnocovať. Uviedol to v piatok v Bukurešti predseda EK Jean-Claude Juncker počas spoločnej tlačovej konferencie s rumunským prezidentom Klausom Iohannisom.


Juncker uviedol, že je v pravidelnom kontakte s britskou premiérkou Theresou Mayovou, avšak nespresnil ďalšie detaily. Podľa jeho slov exekutíva EÚ čaká na výsledky utorňajšieho hlasovania (15.1) poslancov britského parlamentu o brexitovej dohode.

V tejto súvislosti vyjadril nádej, že sa premiérke Mayovej podarí zákonodarcov dostatočne presvedčiť a že tí napokon dohodu podporia.

"(Brexit) bez dohody by bol katastrofou pre obe strany - pre Britániu aj pre kontinentálnu Európu," upozornil Juncker, ktorý v Bukurešti oslávil začiatok rumunského predsedníctva v Rade EÚ.

Zdôraznil, že eurokomisia aj Rada EÚ trvajú na svojej pozícii, že k znovuotvoreniu dohody o brexite nedôjde. Zároveň dodal, že Rumunsko ako predsednícka krajina bude mať v pobrexitovom období náročnú úlohu zabezpečiť, aby Európa "dýchala oboma pľúcam" - Západom aj Východom.

Rumunský prezident vyjadril nádej, že nedôjde k tvrdému brexitu. Dodal však, že EÚ je dobre pripravená na všetky scenáre, a teda aj na neriadený odchod Británie z Únie.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Marcové prezidentské voľby by mali stáť viac ako 12,7 milióna eur
<< predchádzajúci článok
E.Tomáš: SR by malo zvážiť žalobu na Rakúsko pre krátenie prídavkov

Juncker zopakoval, že k otvoreniu dohody o brexite nedôjde - diskusné fórum čitateľov