Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

02. novembra 2007

Junta nepredĺžila mandát misie OSN a prerušila internetMjanmarská junta sa v piatok rozhodla nepredĺžiť mandát šéfa misie OSN v krajine Charlesa Petrieho. Na základe tohto rozhodnutia bude musieť Petrie, ktorý prišiel do Mjanmarska v roku 2003, s ...Zdieľať

RANGÚN 2. novembra (WEBNOVINY) - Mjanmarská junta sa v piatok rozhodla nepredĺžiť mandát šéfa misie OSN v krajine Charlesa Petrieho. Na základe tohto rozhodnutia bude musieť Petrie, ktorý prišiel do Mjanmarska v roku 2003, s najväčšou pravdepodobnosťou opustiť krajinu. Informovala o tom hovorkyňa kancelárie OSN v Rangúne Aye Winová. "Môžem potvrdiť, že vláda vyjadrila zámer nepredĺžiť jeho pôsobenie v krajine," povedala. Petrieho si podľa nej predstavitelia junty povolali na stretnutie v novom hlavnom meste Nepjito. Šéf misie OSN vyvolal hnev junty svojimi výrokmi o zhoršujúcej sa humanitárnej situácii v Mjanmarsku a kritikou násilného potlačenia nedávnych protivládnych protestov.

Rozhodnutie nepredĺžiť misiu OSN skomplikuje nadchádzajúcu návštevu osobitného vyslanca OSN Ibrahima Gambariho, ktorý má v sobotu po druhý raz pricestovať do Mjanmarska, aby podporil rokovania medzi vládou a opozíciou a zasadil sa za prepustenie ľudí, ktorých uväznili po zásahoch vojska proti demonštrantom.

Optimizmus nad prepustením ďalších aktivistov zadržaných počas protestov kalí aj rozhodnutie junty prerušiť internetové spojenie so svetom. Vláda prepustila vo štvrtok 46 členov prodemokratickej opozície líderky Aun San Su Ťij, čím sa počet prepustených za posledný týždeň zvýšil na 165. Junta však už vyše mesiaca zadržiava stovky ďalších aktivistov, na čo Gambari určite upozorní. Štátna telekomunikačná spoločnosť informovala, že väčšina zahraničných a disidentských internetových stránok je neprístupná už od štvrtka rána. Junta tak pravdepodobne reaguje na ďalšiu vlnu protestov zo strany budhistických mníchov, ktorí vyšli v stredu opäť do ulíc prvýkrát od septembrových nepokojov.

SITA/AFP


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Začala sa celosvetová akcia na podporu Mjanmarčanov (6. 10. 2007)
 V školskom areáli zadržiavajú asi 1000 ľudí (2. 10. 2007)
 Gambari sa pred odchodom opäť stretol so Su Ťij (2. 10. 2007)
 Čínsky premiér vyzval na mierové riešenie v Mjanmarsku (29. 9. 2007)
 Do Mjanmarska pricestoval splnomocnenec OSN (29. 9. 2007)
 Japonska vláda pomoc Mjanmarsku zatiaľ nezastaví (28. 9. 2007)
 Rada pre ľudské práva bude rokovať o situácii v Mjanmarsku (28. 9. 2007)
 Protesty v Mjanmarsku sa nesmú zmeniť na krvavý kúpeľ (26. 9. 2007)
 Má ma naozaj rád? (31. 8. 2005)nasledujúci článok >>
Znepokojení Palko s Minárikom píšu britskému veľvyslancovi
<< predchádzajúci článok
Fruniho majetok v zahraničí nemá kto zo SR prevziať