Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. septembra 2006

K bombovému útoku v Turecku sa prihlásili pravicoví extrémistiK utorňajšiemu bombovému útoku v tureckom meste Diyarbakir sa v stredu prihlásilo málo známe zoskupenie pravicových extrémistov Turecká brigáda pomsty (TIT). Zdroje blízke polícii však tvrdenie ...Zdieľať

DIYARBAKIR 13. septembra (SITA/AFP) - K utorňajšiemu bombovému útoku v tureckom meste Diyarbakir sa v stredu prihlásilo málo známe zoskupenie pravicových extrémistov Turecká brigáda pomsty (TIT). Zdroje blízke polícii však tvrdenie spochybnili ako nepresvedčivé. Organizácia TIT na internetovej stránke vyhlásila, že útok v meste s prevažne kurdským obyvateľstvom vykonala ako odplatu za rastúce násilie zo strany kurdských separatistov.

"Prisaháme, že zabijeme 10 Kurdov za každého Turka, ktorého Strana kurdských pracujúcich (PKK) zabije na západe" krajiny, uvádza sa vo vyhlásení TIT. Na stránke sa nachádzali aj fotografie zariadenia, ktoré vyzeralo ako bomba pripevnená k nádrži s palivom a vysielačke a bolo umiestnené v plastovom vedre.

Bomba, ktorá zabila najmenej desať ľudí vrátane siedmich detí a ďalších 14 zranila, explodovala počas prepravy, informovali v stredu turecké úrady. Výbuch bol podľa nich omylom a bomba bola určená pre iný cieľ. "Bomba bola podomácky vyrobená, umiestnená v termoske a vybuchla počas prevozu," uviedla kancelária miestneho guvernéra. Oficiálne miesta z činu upodozrievajú zakázanú stranu PKK, ktorá od roku 1984 bojuje za nezávislosť juhovýchodnej časti Turecka.

Mesto Diyarbakir, ktoré má približne milión obyvateľov, je známe ako stredisko kurdských militantov bojujúcich za nezávislosť.

SITA/AP/AFP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Najmenej 12 zranených po streľbe v montrealskej škole
<< predchádzajúci článok
Kontrolóri zo Štúrovského daňového úradu brali úplatky

K bombovému útoku v Turecku sa prihlásili pravicoví extrémisti - diskusné fórum čitateľov