18. mája 2019

Kanada si zaistila vstupenku do štvrťfinále, vyškolila Nemecko

Na snímke kanadskí hokejisti.

Na snímke kanadskí hokejisti. Foto: TASR - Martin Baumann
Košice 18. mája (TASR) - Hokejisti Kanady zvíťazili v sobotu vo svojom piatom zápase A-skupiny na MS v Košiciach nad Nemeckom 8:1. Zverenci trénera Alaina Vigneaulta si týmto triumfom zaistili postup do štvrťfinále, Nemci mali istý postup už pred zápasom. Tretím istým účastníkom vyraďovačky z A-skupiny je Fínsko.

Zámorskí mali duel po celý čas pod kontrolou, na triumfe mal najväčšiu zásluhu útočník Mark Stone, autor hetriku.

Nemci nastúpia na ďalší zápas v nedeľu od 16.15 proti USA, Kanada si v pondelok 20. mája zmeria od 20.15 sily s Dánskom.

A-skupina (Košice):

Kanada - Nemecko 8:1 (2:0, 2:1, 4:0)

3. Chabot (Marchessault, Strome), 17. Stone (Severson, Nurse), 27. Stone (Strome, Marchessault), 39. Stone (Dubois), 44. Mantha, 45. Mantha (Turris), 46. Reinhart (Strome), 54. Cirelli (Joseph) - 39. Ehliz (Eisenschmid, Seidenberg). Rozhodovali: Stano (SR), Gofman (Rus.) - Kaderli (Švajč.), Leermakers (Hol.), vylúčení: 6:4 na 2 min, navyše Hager /Nemecko/ 10 min za vrazenie na mantinel, presilovky: 2:1, oslabenia: 1:0, 6510 divákov.

Kanada: Murray - Severson, Nurse, Stecher, Chabot, Myers, Theodore, Fabro - Stone, Dubois, Marchessault - Reinhart, Couturier, Cirelli - Mantha, Turris, McCann - Joseph, Strome, Jost - Henrique

Nemecko: Treutle - Holzer, M. Müller, Seidenberg, Nowak, Reul, J. Müller, Schopper - Pföderl, Hager, Ehliz - Kahun, Draisaitl, Tiffels - Plachta, Michaelis, Eisenschmid - Noebels, Fauser, Mauer - Bergmann

Hlasy po zápase:

Anthony Cirelli: "Musíme byť spokojní, zdolali sme jasne mužstvo, ktoré na MS ešte neprehralo. Dali sme pekné góly, musíme v týchto výkonoch pokračovať."

Dominik Kahun, útočník Nemecka: "Kanada nás vyškolila, fanúšikov sme dnes nepotešili. Proti USA musíme hrať oveľa lepšie od úvodu stretnutia, aby sme nedopadli rovnako."

Kanada si po úvodnej prehre na šampionáte s Fínskom zapisovala už iba víťazstvá a triumfom nad Nemeckom si chcela poistiť postup do štvrťfinále. Želaný scenár začali zámorskí hokejisti napĺňať už v 3. minúte, keď vylúčenie Nowaka potrestal bombou z pravého kruhu Chabot. Šance na gól potom mali oba tímy, ale v 17. minúte sa k odrazenému puku dostal Stone a zvýšil vedenie "javorových listov" na 2:0. V druhej tretine sa na gólovú šancu čakali dlhšie, ale v 26. minúte Stone svojim druhým gólom v zápase zvýšil už na rozdiel troch gólov. Dve minúty pred koncom druhého dejstva vlial Nemcom nádej presilovkovým gólom Ehliz, ale už o 48 sekúnd neskôr zavŕšil Stone hetrik - 4:1. V tretej tretine favorit najskôr dvoma gólmi Manthu definitívne rozhodol o svojom triumfe. Kanadský útočník potešil oko diváka najmä pri prvom zásahu, keď Treutla prekonal zakončením s hokejkou medzi nohami. Na 7:1 potom zvýšil Reinhart a konečné skóre uzavrel v oslabení Cirelli.