04. mája 2014

Kanoista Rusnák triumfoval v Miláne, získal zlato na 5000 m

Slovenský reprezentant v rýchlostnej kanoistike Matej Rusnák sa stal víťazom pretekov C1 na 5000 m v rámci nedeľňajšieho záverečného bloku finálových súťaží na úvodnom podujatí Svetového pohára v ...

matej rusnak MILÁNO 4. mája (WEBNOVINY) - Slovenský reprezentant v rýchlostnej kanoistike Matej Rusnák sa stal víťazom pretekov C1 na 5000 m v rámci nedeľňajšieho záverečného bloku finálových súťaží na úvodnom podujatí Svetového pohára v Miláne. Rusnák triumfoval vo finále s náskokom 1,656 s pred Kanaďanom Gabrim Beauchesnem-Sevignym. Tretí skončil Brazílčan Isaqu Queiroz Dos Santos.

Rusnák, ktorý preferuje najmä olympijskú trať na 1000 m, dominoval premiérovo na veľkom podujatí na najdlhšej vytrvaleckej - päťkilometrovej trati. Tá je podľa jeho slov pre neho skôr zábavou a doplnkovou disciplínou.

Odporúčame:

Slovenský štvorkajak skončil v Miláne tretí na 1000 metrov

"Klasicky, ako vždy, som mal pomalší štart, ale po prvej obrátke, na kilometrovej vzdialenosti, som sa prebojoval do čelnej skupinky. Po prvej obrátke sme sa ja a Kanaďan Beauchesne-Sevigny odtrhli a až takmer do cieľa sme išli spolu. Po poslednej obrátke, to zostávalo do konca 250 m, som to skúsil, nastúpil som, zo všetkých síl som zabral a vyšlo to," cituje oficiálna stránka Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky Mateja Rusnáka, pre ktorého je aktuálne zlato zatiaľ najcennejšou medailou v kariére.

"Vo Svetovom pohári som bol predtým najlepšie druhý. Na ME som získal v roku 2012 striebro a na MS som bol dvakrát štvrtý, v rokoch 2011 a 2013. Je pravda, že neštartovali niektorí svetoví vytrvalci, napríklad Brendel, Vajda, ale aj tak mám veľkú radosť. Napríklad aj z toho, že som v priamom súboji vrátil porážku ďalšiemu Kanaďanovi Oldershawovi, ktorý ma vlani "pripravil" o bronzovú medailu na MS. On tentoraz skončil až na 6. mieste," dodal Rusnák.

Aj medzi vytrvalcami - kajakármi malo Slovensko zastúpenie, Peter Gelle si vybojoval na 5000 m 21. miesto. Ďalšia disciplína, kde malo Slovensko účastníkov A-finále, bola K2 na 500 m. Improvizovaná zostava Peter Gelle - Juraj Tarr (Gelle na poslednú chvíľu vymenil v lodi chorého Erika Vlčeka) dopádlovala na skvelom 5. mieste.

Najlepšie umiestnenie spomedzi slovenských reprezentantov si v nedeľu predpoludním v A-finále v Miláne vybojoval kanoista Rastislav Kohút, ktorý v C1 na 500 m obsadil 5. miesto. O jednu priečku za ním skončil Matej Rusnák. Kajakárka Martina Kohlová bola v A-finále K1 na 200 m siedma a jej kolegyňa z dvojkajaka Ivana Kmeťová skončila v B-finále tretia. V rovnakej disciplíne K1 na 200 m mužov obsadil Miroslav Zaťko 8. miesto, Ľubomír Beňo bol v B-finále deviaty. Spoločne v K2 obsadili Zaťko a Beňo v A-finále 9. priečku.

Finálové výsledky - nedeľa:

ŽENY
200 m:

K1 / A-finále: 1. Lisa Carringtonová (N. Zél.) 40,385,... 7. Martina Kohlová (SR) 42,337
K1 / B-finále: 1. Nikolina Moldovanová (Srb.) 42,368,... 3. Ivana Kmeťová (SR) 42,780

MUŽI
200 m:

K1 / A-finále: 1. Saul Craviotto Rivero (Šp.) 35,540,... 8. Miroslav Zaťko (SR) 36,172
K1 / B-finále: 1. Petter Ostrom (Švéd.) 36,169,...9. Ľubomír Beňo (SR) 3,269
K2 / A-finále: 1. Ronald Rauhe, Tom Liebscher (Nem.) 31,529,... 9. Miroslav Zaťko, Ľubomír Beňo (SR) 33,737

500 m:

C1 / A-finále: 1. Isaqu Queiroz Dos Santos (Braz.) 1:49,368,...5. Rastislav Kohút 1:53,412, 6. Matej Rusnák (obaja SR) 1:53,612
K2 / A-finále: 1. Tibor Hufnagel, Gergely Boros (Maď.) 1:29,073,... 5. Peter Gelle, Juraj Tarr (SR) 1:31,457
5000 m
C1 / finále: 1. Matej Rusnák (SR) 24:25,109 min, 2. Gabri Beauchesne-Sevingy (Kan.) 24:26,765, 3. Isaqu Queiroz Dos Santos (Braz.) 24:51,581
K1 / finále: 1. Kenny Wallace (Aus.) 20:53,033 min,... 21. Peter Gelle (SR) 23:02,093