Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

18. novembra 2019

Karvay je prvý koncertný majster Viedenských symfonikovDalibor Karvay, archívna snímka.Zdieľať
Dalibor Karvay, archívna snímka. Foto: TASR
Viedeň 18. novembra (TASR) - Viedenský symfonický orchester vymenoval 34-ročného slovenského huslistu Dalibora Karvaya za svojho prvého koncertného majstra. Informovala o tom webstránka hudobného časopisu The Strad.


Karvay sa narodil vo Vrútkach a na husle začal hrať pod vedením svojho otca. Na Viedenskom konzervatóriu študoval v triede svetoznámeho profesora Borisa Kuschnira a získal ceny na mnohých medzinárodných súťažiach, napríklad na stretnutí mladých hudobníkov v Córdobe (1996), cenu Eurovízie - Grand Prix Mladý hudobník roka (2002) alebo aj prvé miesto na súťaži Tibora Vargu (2003).

Spolupracoval s hudobníkmi ako Leif Segerstam, Jaap van Zweden či Mistislav Rostropovič, s ktorým vystúpil na koncerte pre princa Charlesa na v roku 2003 na hrade Windsor.

Slovenský husľový virtuóz je profesorom na Súkromnej umeleckej a hudobnej univerzite mesta Viedeň a hrá na husliach, ktoré vyrobila viedenská husliarka Julia Maria Pasch.

Dalibor Karvay nastupuje na toto miesto po Janovi Pospichalovi, ktorý odišiel z miesta prvého koncertného majstra Viedenského symfonického orchestra minulý mesiac.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
NOVEMBER89: Marta Kubišová vydáva novú kompiláciu Depeše
<< predchádzajúci článok
Pred 100 rokmi sa narodil herec a komik Jaroslav Štercl

Karvay je prvý koncertný majster Viedenských symfonikov - diskusné fórum čitateľov