Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

07. júna 2012

Kauza továrne na vakcíny siaha k expokladníkovi SDKÚKauza výstavby továrne na vakcíny neďaleko Malaciek siaha k firme blízkej bývalému pokladníkovi SDKÚ-DS Igorovi Kucejovi, píšu dnes Hospodárske noviny (HN). Ako sa uvádza v dnešnom ...Zdieľať
sdku ds BRATISLAVA 7. júna (WEBNOVINY) - Kauza výstavby továrne na vakcíny neďaleko Malaciek siaha k firme blízkej bývalému pokladníkovi SDKÚ-DS Igorovi Kucejovi, píšu dnes Hospodárske noviny (HN).


Ako sa uvádza v dnešnom vydaní novín, továreň na vakcíny má dve časti - hlavný areál v Malackách a priestory v Slovenskej akadémii vied (SAV).

Práve výstavbu časti v SAV dostala na starosť firma Bau3Mex Jozefa Kopernického, ktorý s Kucejom podniká, zistil denník.

"Túto firmu obstarávala Správa štátnych hmotných rezerv (SŠHR), lebo za celý tento projekt zodpovedali oni," povedal pre HN šéf akadémie Jaromír Pastorek.

Bau3mex podľa Pastoreka už dostal 200-tisíc eur a 160-tisíc má ešte zinkasovať. Kopernický a Kucej sa k veci pre HN vyjadriť nechceli s odôvodnením, že Bau3Mex v Malackách nestavia.

Prestavba v SAV podľa Pastoreka ďalej beží. Celkovo má továreň na vakcíny stáť 24 miliónov eur.


Otázniky nad faktami

O výstavbe pavilónu na výrobu vakcín v aktuálnej lokalite rozhodlo bývalé vedenie SŠHR na čele s Evou Hrinkovou.

Otázniky pritom vyvoláva viacero faktov, napríklad prečo sa SŠHR rozhodla postaviť továreň pri Malackách na pozemku za vyše 450-tisíc eur, keď mala správa k dispozícii vhodný pozemok v Šarišských Michaľanoch za jedno euro. O zmene lokality rozhodla komisia. "Malacky nám vyšli ako najvýhodnejšie," povedala HN členka komisie Silvána Hrušková.


Pozemok za pozemok

V komisii sedel aj Ján Koritko, ktorý je obvinený v kauze platinových sitiek. V správe komisie sa podľa novín nachádzajú zavádzajúce údaje, napríklad, že pozemok v Šariškých MIchaľanoch je na predaj za 30 eur za meter štvorcový.

Predseda Robert Fico pripustil, že výstavba továrne sa zastaví, vláda o tom rozhodne do dvoch týždňov. Súčasné vedenie SŠHR podľa riaditeľa Kajetána Kičuru zvažuje podanie trestného oznámenia. "Ak budú zistenia, ktoré by mohli nasvedčovať, že boli spáchané trestné činy, či už podvodu, bezdôvodného obohatenia alebo korupcie," vyhlásil pre HN.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Malé letiská nemajú peniaze, majú pomôcť investori
<< predchádzajúci článok
Výnosy z francúzskych dlhopisov klesli na rekordné minimá

Kauza továrne na vakcíny siaha k expokladníkovi SDKÚ - diskusné fórum čitateľov