24hod.sk    Šport    F1

05. septembra 2005

Kimiho mohlo v Monze aj poraziť

Montoya podržal McLaren

Fínsky pilot McLarenu Kimi Räikkönen sa cez víkend v Monze poriadne natrápil. V piatok musel meniť motor a napriek víťazstvu v kvalifikácii štartoval až z jedenásteho miesta. V pretekoch mal zasa problémy s pneumatikou, napriek tomu skončil na solídnej štvrtej priečke. Aj tá však znamenala stratu ďalších troch bodov na Fernanda Alonsa, ktorý skončil druhý, tesne za Kimiho tímovým kolegom Montoyom. Kolumbijčan vyhral svoju druhú veľkú cenu v sezóne.

Priebeh Veľkej ceny Talianska formuly jeden sa zdramatizoval už na štarte. Najrýchlejšieho z kvalifikácie Kimiho Räikkönena penalizovali za manipuláciu s motorom a jeden z kandidátov na titul majstra sveta sa postavil na štarte až na 11. miesto. Z dvojice z prvého radu Montoya - Alonso lepšie odštartoval pilot McLarenu a prakticky systémom štart-cieľ vyhral v Monze najrýchlejšie preteky sezóny a čoskoro 30-ročný rodák z Bogoty si zaknihoval svoje šieste víťazstvo v kolotoči pretekov F1 a druhé v aktuálnej sezóne.
Formuloví nadšenci však veľa vzruchu nevideli. O napätie sa staral Kimi Räikkonen. Postupne sa prebíjal dopredu, no v 25. kole musel ísť neplánovane do boxov. Na vine bola ľavá zadná pneumatika a Kimi si nemohol dovoliť riskovať. Po jej výmene sa však opäť ocitol tam, kde bol na štarte. V pohode jazdiaci jeho najväčší súper v boji o titul svetového šampióna Španiel Fernando Alonso na  Renaulte si s rutinou skúseného harcovníka kontroloval druhé miesto a nebolo pretekára, ktorý by mu dokázal podkúriť. Ani on sa neusiloval súperiť s vedúcim Montoyom, hoci v záverečných kolách mal Kolumbijčan eidentné problémy so zadnou pneumatikou. Zisk bodov za druhé miesto rozhodne stačil Alonsovi k spokojnosti. Fakt, že si na chrbte stále držal Räikkönena ho hrial viac než čokoľvek iné. Kimi napokon konkurečnému Renaultu nahral  sám. Rýchlosť McLarenov bola evidentná a aj sympatický Fín letel po trati ako víchor. Až do okamihu, keď ho 9 kôl pred šachovnicou prirzdili hodiny. Svoje švrté miesto si stihol ešte vybojovať späť, ale vybočenie z trate ho tentoraz stálo pódium.  Na stupne víťazov sa tam k víťaznému Montoyovi postavili už len jazdci spoľahlivého Renaultu - Alonso a Fisichella.
Tifosi smútia. Želali si, aby karty na popredných miestach miešalo aj Ferrari. Z tímu ešte pred pretekmi do éteru prenikli odvážne slová nielen o zisku bodov, ale aj o mieste na stupňoch víťazov. Realita a silnejší konkurenti zadusili veľkohubé vyhlásenia. Ferrari povrdilo ústup zo slávy. Ich monoposty nedokážu konkurovať najlepším a nepomôže ani silná motivácia, ktorú mal Barrichello, ktorý sa v červenom monoposte v Monze predstavil poslednýkrát.  Ferrari na domácej trati nebodovalo (10. M. Schumacher, 12. Barrichello), a to si  v Monze dlho nepamätajú.

Veľká cena Talianska: 1. Montoya (Kol.) McLaren) 1:14:28,659, 2. Alonso (Šp.)  +2,479, 3. Fisichella (Tal.) obaja Renault +17,975, 4. Räikkönen (Fín.) McLaren +22,775, 5. Trulli (Tal.) +33,786, 6. R. Schumacher (Nem.) obaja Toyota +43,925, 7. Pizzonia (Braz.) Williams +44,643, 8. Button (V.Brit.) BAR +1:03,635.
Priebežné poradie MS: 1. Alonso 103 b., 2. Räikkönen 76, 3. M. Schumacher (Nem.) Ferrari 55, 4.  Montoya 50, 5. Trulli (Tal.) Toyota 43, 6. Fisichella 41,
Pohár konštruktérov: 1. Renault 144, 2. McLaren136, 3. Ferrari 86, 4. Toyota 78, 5. Williams 54, 6. Red-Bull 27, 7. BAR 25, 8. Sauber 14.