10. októbra 2009

Koller sa definitívne rozlúčil s reprezentačným dresom

Veľká postava českého futbalu Jan Koller sa pred sobotňajším kvalifikačným zápasom 3. skupiny o postup na MS 2010 medzi Českom a Poľskom definitívne rozlúčil s reprezentačným dresom. Najlepší ...

PRAHA 10. októbra (WEBNOVINY) - Veľká postava českého futbalu Jan Koller sa pred sobotňajším kvalifikačným zápasom 3. skupiny o postup na MS 2010 medzi Českom a Poľskom definitívne rozlúčil s reprezentačným dresom. Najlepší kanonier histórie českého národného tímu prevzal pamätný dres z rúk predsedu Českomoravského futbalového zväzu a súčasne trénera českého národného mužstva Ivana Hašeka a rekordéra v počte reprezentačných štartov Karla Poborského. Koller, ktorý momentálne pôsobí ruskom prvoligovom klube Krídla sovietov Samara, počas desiatich rokov v reprezentácii odohral 91 stretnutí a strelil 55 gólov. Má za sebou účasť na európskych šampionátoch v rokoch 2000, 2004 a 2008 a súčasťou českého tímu bol aj na majstrovstvách sveta 2006 v Nemecku. Český dlháň v národnom drese debutoval 9. februára 1999 v priateľskom zápase v Bruseli proti Belgicku a strelil v ňom svoj prvý reprezentačný gól. Posledný zápas odohral 5. septembra proti Slovensku (2:2) v Bratislave.

Česi zdolali Poľsko, ale MS sa im vzdialili
Česko – Poľsko 2:0 (0:0)

PRAHA 10. októbra (SITA) - Futbalisti Česka zvíťazili na pražskej Letnej v sobotňajšom stretnutí 3. skupiny kvalifikácie o postup na MS 2010 v Juhoafrickej republike nad reprezentáciou Poľska 2:0 (0:0), ale na budúcoročnom svetovom šampionáte budú pravdepodobne chýbať.
O trojbodový zisk zverencov trénera Ivana Hašeka sa postarali po zmene strán striedajúci útočník Tomáš Necid a stredopoliar Jaroslav Plašil. Do ich postupového scenára však nezahral výsledok z bratislavského Tehelného poľa, keď im prehra Slovákov so Slovincami (0:2) takmer definitívne zahatala cestu do JAR. Česi sa síce v tabuľke posunuli s 15 bodmi na 3. miesto, ale pred záverečnými zápasmi majú na Slovinsko figurujúce na 2. priečke, ktorá môže znamenať účasť v baráži, dvojbodový odstup. Reprezentanti ČR v stredu 14. 10. privítajú doma Severných Írov, kým Slovinci sa predstavia na pôde outsidera zo San Marína.

Výsledok - sobota:

3. skupina:

Česko - Poľsko 2:0 (0:0)
Góly: 51. Necid, 72. Plašil, ŽK: 7. Jankulovski, 90. Necid - 38. Polczak, 49. Iwaňski, 59. Glowacki, rozhodoval: Larsen (Dán.), 14 010 divákov
Česko: P. Čech - Zd. Pospěch, R. Hubník, Sivok, Jankulovski - Plašil, Hübschman, T. Rosický (78. D. Jarolím), Pudil (86. Štajner) - Baroš, Papadopulos (46. Necid)
Poľsko: Kowalewski - Rzežniczak, Polczak, Glowacki, Gancarczyk - Blaszczykowski (68. Peszko), M. Lewandowski, Iwaňski, Obraniak - Jeleň (63. R. Lewandowski), Grosicki (81. Janczyk)

Tréner Ivan Hašek prekvapil zaradením dodatočne povolaného útočníka Michala Papadopulosa do základnej zostavy, kde vytvoril dvojzáprah s Milanom Barošom. V obrane dostalo pred tradičným oporami defenzívy Zdeňkom Grygerom a Davidom Rozehnalom prednosť duo Zdeňek Pospěch a Roman Hubník. V I. polčase mali Česi miernu prevahu, ale obranný val Poliakov, ktorí sa zamerali predovšetkým na defenzívu, sa im prekonať nepodarilo a väčšiu gólovú príležitosť si nevypracovali. Na druhej strane sa Petr Čech zapotil len pri strele Jeleňa z hranice pokutového územia, ale skóre sa do prestávky nemenilo. Hašekovi vyšlo striedanie, keď do druhej štyridsaťpäťminútovky poslal za Papadopulosa na ihrisko Tomáša Necida a ten sa mu po šiestich minútach pobytu na trávniku odvďačil vedúcim gólom. Zužitkoval kolmú prihrávku a jeho strela sa odrazila od pravej žrde do poľskej siete - 1:0. Inkasovaný gól hostí nezaskočil a onedlho sa pri hlavičke Jeleňa musel vyznamenať Čech. Domáci sa však nechceli uspokojiť s najtesnejším vedením, no pri pokusoch Sivoka, Jankulovského a Baroša zakročil brankár Kowalewski. Česi druhýkrát udreli v 72. minúte, keď po centri Zdeňka Pospěcha z pravej strany zvýšil hlavičkou Jaroslav Plašil na 2:0. V úplnom závere mohol české víťazstvo prikrášliť Jiří Štajner, ale jeho pohotová strela len tesne minula poľskú svätyňu.