Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

17. apríla 2019

Komora exekútorov ocenila, že sudcami ÚS sa stali jej dvaja nominantiSlovenská komora exekútorov (SKE) oceňuje, že medzi troma novými ústavnými sudcami, ktorých dnes vymenoval prezident Andrej Kiska, sú jej dvaja nominanti Peter ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/František Iván
Bratislava 17. apríla (TASR) - Slovenská komora exekútorov (SKE) oceňuje, že medzi troma novými ústavnými sudcami, ktorých dnes vymenoval prezident Andrej Kiska, sú jej dvaja nominanti Peter Molnár a László Szigeti. TASR o tom informovala hovorkyňa SKE Stanislava Kolesárová.


„Ukázalo sa, že SKE vie ponúknuť kvalifikovaných odborníkov aj na najvýznamnejšie posty v slovenskom justičnom systéme. Nominanti komory dokázali získať tak dôveru parlamentu, ako aj prezidenta republiky," uviedol prezident SKE Miroslav Paller, podľa ktorého sa potvrdilo, že súdni exekútori sú plnohodnotným právnickým povolaním a z ich radov môžu vychádzať reprezentatívne osobnosti na kľúčové právnické pozície.

Komora ako stavovská organizácia súdnych exekútorov na Slovensku má právo navrhovať kandidátov na sudcov Ústavného súdu, podobne ako komory advokátov či notárov.

Prezident SR Andrej Kiska v stredu vymenoval Ivana Fiačana za predsedu Ústavného súdu (ÚS) SR a Ľuboša Szigetiho za jeho podpredsedu. Urobil tak pri vymenovaní troch nových ústavných sudcov. Okrem Fiačana a Szigetiho vymenoval za sudcu ÚS Petra Molnára. Prezident vybral troch nových sudcov z ôsmich kandidátov, ktorých zvolila Národná rada SR.

Poslanci parlamentu zvolili v aprílovej voľbe ôsmich kandidátov na ústavných sudcov, prezident z nich mal vybrať štyroch. Aj po vymenovaní troch sudcov ich nebude na ÚS plný počet (13).

Momentálne pôsobia na ÚS štyria sudcovia, deviatim sa skončilo funkčné obdobie v polovici februára. Parlament mal zvoliť 18 kandidátov a ponúknuť ich prezidentovi, nedokázal sa však na takom počte zhodnúť. Ďalšia voľba kandidátov na ústavných sudcov sa má uskutočniť na májovej schôdzi parlamentu, ktorá sa začne 9. mája. Poslanci budú vyberať z 25 kandidátov.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Leteckí dispečeri budapeštianskeho letiska začali výstražný štrajk
<< predchádzajúci článok
Dozorná rada Úradu pre dohľad bude mať dvoch nových členov

Komora exekútorov ocenila, že sudcami ÚS sa stali jej dvaja nominanti - diskusné fórum čitateľov