17. februára 2015

Košice sú nedostihnuteľné, v predstihu vyhrali základnú časť extraligy

Na snímke útočník Banskej Bystrice Patrick White (vpravo) a obranca Nitry Peter König (druhý sprava)v zápase 51. kola slovenskej hokejovej Tipsport extraligy HC'05 Banská Bystrica - HK Nitra v Banskej Bystrici, 17. februára 2015. Foto: TASR/Dušan Hein
Banská Bystrica 17. februára (TASR) - Ďalší zápas, ktorý mohol divákov zdvíhať zo sedadiel, rozhodoval aj o tom, kto sa usadí na druhom mieste tabuľky. Z hostí túžba udržať sa na nej viac vyžarovala, už aj preto, že v 3. min Tománek svojou typickou strelou bez prípravy prekvapil brankára Anderssona a otvoril skóre. Nová posila zo Švédska to mala v bránke ťažké, krst ohňom mu obrancovia neuľahčili a musel sa dosť zvŕtať, aby vydržal v bránke dôstojne celý čas.

V 8. min Birov gól po dorážke domácim ulahodil a dosť povzbudil. Striel mali na ďalšie góly dostatočne, no Valenta v bránke nie a nie prekonať. Ku koncu tretiny narástla aj nervozita, dve menšie bitky za sebou spôsobili, že trestná lavica dlhé minúty nevychladla. V druhej tretine prišli, ako už často predtým, slabšie chvíľky 'baranov'. Zabrzdili sa dvoma oslabeniami za sebou a pri prvom Lelkeš aj za pomoci tela brankára Anderssona v 24. min opäť rozvlnil sieť. Aj keď sa scenár z prvej tretiny opakoval a Handlovský s prehľadom vyrazenú strelu v 33. min dotvoril do vyrovnávajúceho gólu, Nitrania v kombinačnej hre súpera zatienili. U domácich naopak výrazne viazla, možno aj preto, že sa predstavili s viacerými novými, alebo staronovými hráčmi, vrátane Surového i Gründlinga. V 35. min Stümpel po spolupráci s Tománkom opäť ukázal veľký prehľad a 'vešiakom' posunul svojich do vedenia.

Aj ďalšie akcie hostí, H. Ručkaya v 33., Kuzmu i Stümpelov blafák v 38-ej boli výsledkom lepšieho ťahu na bránku hostí a domáci mali čo v tretej tretine naprávať. V tretej tretine sa obraz hry nezmenil a L. Novák v 45. min po krásnom sóle tiesnený trafil pravú žŕdku. Z tlaku domácich ubrali Kudrnove dve vylúčenia a keď sa vrátil na ľad, do konca chýbalo niečo vyše šesť minút. Záverečný tlak spojili domáci s nevydarenou presilovkou, a potom sa tri minúty pred klaksónom nechali oslabiť pre príliš veľa hráčov na ľade. Na power play im zostalo len 35 sekúnd a nič už z nej nevyťažili.

HC'05 B. Bystrica - HK Nitra 2:3 (1:1, 1:2, 0:0)
8. Biro (Heizer, Kafka), 33. Handlovský (Kafka, Heizer) - 3. Tománek (Stümpel, L. Novák), 24. Lelkeš (Pupák, J. Štefanka), 35. Stümpel (Tománek, L. Novák). Rozhodcovia Baluška, T. Orolin - J. Tvrdoň, M. Oroilin, vylúčení 7:5, presilovky 0:1, v oslabení 0:0, 2092 divákov.

Atraktívny hokej v Trenčíne, Dukla s prehľadom víťazná

Trenčín 17. februára (TASR) - V Trenčíne sa hral od úvodných minút atraktívny hokej. Prvé minúty patrili Zvolenčanom. Skóre zápasu mohol po štyroch minútach hry otvoriť Fekiač, puk však príliš nadvihol a neujalo sa ani zakončenie Juraška. Dukla prvý raz pohrozila v 7. min, Filovo zakončenie Šimka poriadne natiahlo. Skóre zápasu otvoril Mikula v 10. min, keď ťažil z dobrej práce Petrovického a do protipohybu gólmana poslal Duklu do vedenia. O vyrovnanie sa snažil Podkonický. Puk poslal do ohňa, ale odrazil sa iba pred obrancov. Aktivita na hokejkách oboch tímov pokračovala aj naďalej, no ku gólu to do prvej sirény neviedlo.

Zvolen naskočil do prostrednej časti hry útočne. Brabencovo ani Juríkovo zakončenie neskončilo v sieti a neujali sa ani presilovkové strely "bryndziarov". Po chybnej rozohrávke Fekiača sa dvaja Trenčania rútili na osamoteného obrancu a z voleja strieľajúci Stantien prestrelil Šimka – 2:0. Hostia sa snažili čo najviac tlačiť pred bránkovisko, ale gól nevedeli streliť. V 29. min vybojoval puk pre Šišovského Nemec, ten zostal sám pred brankárom Šimkom, no puk poza betón nedokázal prepasírovať za čiaru. V 33. min Novajovský v poslednej chvíli zblokoval prihrávku súpera. O minútu sa sám na bránu rútil Melichárek, ale Šimko bol na mieste. V závere tretiny ešte netrafil prázdnu bránku tiesnený Dudáš.

V záverečnej tretine sa Zvolenu podarilo pretrhnúť stoštyridsaťminútovú streleckú mizériu. Korčuľujúceho Ďalogu natlačil do vlastného brankára Habšuda a puk do siete dorazil Bortňák. Dvojgólové vedenie chcel Dukle prinavrátiť Mikula. Bekhendové zakončenie skončilo iba na tele Šimka. V záverečnej desaťminútovke sa o vyrovnanie snažil Puliš, zvolenský strelec ale spomedzi kruhov úspešný nebol. V záverečných minútach si Dukla držala súpera na dištanc a s prehľadom ubránila jednogólové víťazstvo.

Dukla Trenčín - HKM Zvolen 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)
10. Mikula (Petrovický, Hlinka), 23. Stantien (Šišovský) - 46. Bortňák (Ďaloga). Rozhodovali: D. Konc - Výleta, Sčensný, vylúčení: 3:0, presilovky: 0:0, oslabenia: 1:0.

Martinčania porazili na domácom ľade Žilinu

Martin 17. februára (TASR) - Derby sa hralo v elektrizujúcej atmosfére, ktorú vytvárali tábory fanúšikov oboch mužstiev. Prvé dejstvo sa hralo síce v rýchlom tempe, ale hráči sa pozorne bránili, a tak šancí bolo ako šafranu. Brankári väčšinou riešili len pokusy z väčších vzdialeností. Ako prvý vyskúšal Cibuľu v 3. minúte Smrek. O štyrmi minúty priniesla vzruch najprv strela Novotného nad, z protiútoku následne po strele Galamboša netrafil puk v dobrej pozícii Važan. V 11. minúte mieril nepresne Krajči a Kolba na druhej strane trafil len do Cibuľu.

Aj v druhom dejstve to bol boj o každý puk a mužstvá v útoku veľa hokejovej krásy nepredviedli. Martinskí hokejisti boli lepší, mali viac streleckých pokusov aj výhodu dvoch presiloviek, ale najväčšiu šancu mal v 32. minúte v oslabení Kanko. Jeho nájazd však bravúrne chytil Dzubina. Skóre sa menilo až tri minúty pred druhou sirénou, keď vylúčenie Bobčeka potrestal po ideálnej prihrávke Töröka Bílek a otvoril si tak strelecký účet v drese Mountfieldu.

V 44. minúte nezužitkovali prečíslenie Varga s Galambošom, keď sa vyznamenal Cibuľa. O dve minúty neskôr mohol Martin po šanci Krajčiho ďakovať len Dzubinovi, že neinkasoval, a potom sa domáci len zubami-nechtami ubránili pred svojou bránkou. Duel v týchto chvíľach gradoval, hralo sa zo strany na stranu. V 53. minúte hostia nevyužili 50-sekundovú presilovku o dvoch hráčov a v závere ani viac ako minútovú hru bez brankára, keď Martin podržal skvelý Dzubina.

MHC Mountfield Martin - MsHK DOXXbet Žilina 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
Gól:
37. Bílek (Török, Macho). Rozhodovali: Jonák, J. Konc - Gajan, Bednár, vylúčení: 5:5, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 3000 divákov

Košice s nedostihnuteľným náskokom

Košice 17. februára (TASR) - Úradujúci slovenský hokejový majster HC Košice sa stal v predstihu víťazom základnej časti Tipsport extraligy 2014/2015. V utorkovom zápase 51. kola zdolal na domácom ľade Skalicu 5:2 a tri kolá pred koncom má pred druhou Nitrou nedostihnuteľný 11-bodový náskok. Zároveň si ako víťaz dlhodobej časti extraligy zabezpečil miestenku v Lige majstrov 2015/2016.

Od úvodu stretnutia mali navrch domáci hráči a už v 4. minúte sa ocitol pred Lipovským osamotený Spilar, skalický brankár zabránil v zmene skóre. O dve minúty neskôr už však inkasoval práve z hokejky Spilara, ktorý doklepol puk do odkrytej časti bránky po Bartošovej strele - 1:0. "Oceliari" pokračovali v nátlakovej hre a počas presilovej hry 5 proti 4 zvýšil na 2:0 Lapšanský, ktorý vymietol ľavý roh Lipovského bránky. Už o niekoľko sekúnd neskôr mohol strelou z pravej strany pridať tretí košický gól Jánošík, stav sa však nezmenil. Košičania sa presného zásahu predsa len dočkali, keď presne minútu pred prvou sirénou šikovne tečoval Bicekovu strelu Lapšanský - 3:0.

Vstup do druhej tretiny vyšiel hosťom zo Skalice po tom, ako v 23. minúte Brendl strelou pod vrchnú žŕdku korigoval na rozdiel dvoch gólov - 3:1. O dve minúty neskôr predviedla trojica Bartoš, Spilar, Jenčík peknú kombinačnú akciu, ale posledný menovaný neprekonal Lipovského. Na opačnej strane pridal druhý presný zásah Skaličanov Dresler, ktorý v 27. minúte počas početnej výhody o jedného hráča napriahol od modrej čiary a prestrelil všetko, čo mu stálo v ceste - 3:2. V ďalšom priebehu mali opticky navrch domáci hráči, no skalický tím dobre bránil a vytláčal košických zakončovateľov z ideálnych streleckých pozícii, so zvyšnými početnými šancami si poradil Lipovský. V 35. minúte sa Bene ocitol v rozpätí niekoľkých sekúnd v dvoch zakončeniach, ale Melicherčík podržal svoje družstvo. Košičania sa dočkali štvrtého gólu v 38. minúte, keď Rachůnkovu prihrávku zužitkoval Bicek - 4:2. Ten istý hráč skóroval aj v presilovej hre sedem sekúnd pred koncom druhej dvadsaťminútovky - 5:2.

V 43. minúte mohol skalický odpor definitívne otupiť Kutálek, no trafil iba ľavú žŕdku Lipovského bránky. Blízko ku gólu bol v 51. minúte Sojčík, ale Lipovský si z jeho zakončením dokázal poradiť. Skalický brankár predviedol pohotovú lapačku pri zakončení Macejka aj o niekoľko sekúnd neskôr. V 54. minúte po faule Štrbáka na Bezúcha nariadil hlavný arbiter trestné strieľanie, ale Melicherčík po jeho realizácii neinkasoval tretí gól. Košičania sa vďaka víťazstvu nad Skalicou stali víťazmi základnej časti extraligy.

HC Košice - HK 36 Hant Skalica 5:2 (3:0, 2:2, 0:0)
6. Spilar (Bartoš, Macejko), 13. Lapšanský (Štrbák, Rachůnek), 19. Lapšanský (Bicek, Jánošík), 38. Bicek (Rachůnek, Lapšanský), 40. Bicek (Černák, Rachůnek) - 23. Brendl (Mráz, Bene), 27. Dresler (Brendl, Mráz). Rozhodovali: Novák - M. Korba, Rovenský, vylúčení: 6:7, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, 2710 divákov.

Slovan Bratislava triumfoval v príprave nad Interom 6:0