10. apríla 2009

Košice získali majstrovský titul

Finále extraligy - Skalica - Košice 2:3 po samost. nájazdoch

HK 36 Skalica - HC Košice 2:3 po samost. nájazdoch (1:2, 1:0, 0:0 - 0:0, 0:1) - konečný stav série: 2:4, Košice získali majstrovský titul

Konečný výsledok piatkového šiesteho finále hokejovej Slovnaft extraligy medzi HK 36 Skalica a HC Košice:

Góly: 16. D. Pašek (R. Školiak, Zálešák), 36. Kocák (Kutálek, Jendek) - 2. Húževka (Kmiť), 20. Rudolf Huna (S. Gron), rozhodujúci samost. nájazd J. Faith

Hokejisti HC Košice sa stali štvrtýkrát v histórii majstrami Slovenska. Vo finálovej sérii zdolali HK 36 Skalica 4:2 na zápasy, posledný šiesty duel na Záhorí vyhrali po samostatných nájazdoch 3:2 . Košičania sa na majstrovský trón vrátili po desiatich rokoch. Okrem štyroch slovenských majú vo svojej zbierke aj dva federálne.
V Skalici v šiestom zápase vždy viedli, domáci ich náskok dokázali dvakrát vyrovnať. O košickom víťazstve definitívne rozhodol Juraj Faith.

HK 36 Skalica - HC Košice 2:3 po sam. nájazdoch (1:2, 1:0, 0:0 - 0:0, 0:1) - konečný stav série: 2:4, Košice získali titul
Góly: 16. D. Pašek (R. Školiak, Zálešák), 36. Kocák (Kutálek, Jendek) - 2. Húževka (Kmiť), 20. Rudolf Huna (S. Gron), rozhodujúci sam. nájazd Juraj Faith
Vylúčení: 6:10 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Homola, Šír (obaja ČR) - Gajan, M. Novák, 4389 divákov

Samostatné nájazdy: J. Mikúš nedal, Gron 0:1, T. Višňovský 1:1, Húževka nedal, Pálffy nedal, Huna nedal, Gron nedal, Pálffy nedal, Juraj Faith 1:2, Pálffy nedal

Skalica: Rybár - Gründling, Hranáč, Škápik, Ďurák, Škadra, Jendek, Beňa, Gula - Pálffy, J. Mikúš, R. Hartmann - R. Školiak, Zálešák, D. Pašek - T. Višňovský, Kocák, Šátek - Kutálek, F. Novák, Malík
Košice: J. Hudáček - M. Šterbák, J. Tabaček, T. Slovák, Špelda, Kledrowetz, M. Grman - J. Kopecký, Juraj Faith, P. Bartoš - Rudolf Huna, S. Gron, Juraj Sýkora - Šimurda, Húževka, Kmiť - Michel Miklík, Ščurko, Jenčík

Košice zaskočili domácich už po 107 sekundách hry, keď Kmiť posunul puk Húževkovi, ktorý zabojoval a väčším dôrazom ako skalická obrana otvoril skóre. Košičania potom mohli svoje vedenie ešte zvýšiť, Rudolf Huna však v dobrých pozíciách nemieril dvakrát presne. Skaličania postupne zvyšovali obrátky, vypracovali si viaceré šance, ale debutant v sérii Hudáček odolával. Skalický tlak rástol, v 16. min avizovali rozhodcovia pri treste Bartoša ďalšiu početnú výhodu Záhorákov, Košičania chceli našetriť sekundy a prestali byť dôrazní. Školiak nahodil puk pred Hudáčka, kde ho na dvakrát poslal do siete Pašek. Hra mala tempo, prelievala sa zo strany na stranu. Domáce tribúny zmrazil 22 sekúnd pred prvou prestávkou Huna. Po sérii zákrokov, ktoré rozhodcovia neposúdili ako faul a neúspešnom skalickom pokuse o vyhodenie puku, ho zachytil na útočnej modrej Gron, posunul Hunovi, na ktorého strelu Rybár a dezorientovaná defenzíva domácich zareagovala neskoro - 1:2.
Skaličania sa pokúšali opäť vyrovnať, už po 20 sekundách druhej časti hry pálil Mikúš iba do pozorného Hudáčka. Skaličania si aktívnou hrou vynútili viaceré presilové hry, ktoré im však nevyšli podľa predstáv. Nevyužili ani 47 sekúnd trvajúcu početnú výhodu o dvoch hráčov. Postupne svoje veľké príležitosti nevyužili Pálffy, Hartmann či Šátek. V 26. min išiel sám na Rybára košický útočník Bartoš, ale blafák skončil na vyrážačke skalického gólmana, potom pri presilovke zázračne vyrazil Gronov pokus do opustenej bránky padajúci Gründling. V 33. min neusmernil Pálffyho strieľaný puk do siete Mikúš. Domáca snaha po vyrovnaní bola napokon korunovaná úspechom v 36. min, keď Jendek v beznádejnej situácii za košickou bránkou zadovkou nahodil puk medzi kruhy, kde ho s problémami spracoval Kocák a vzápätí vystrelil. Puk s prispením jedného z hosťujúcich obrancov skončil v bránke - 2:2. Košičania sa aj naďalej dopúšťali zbytočných faulov a tesne pred koncom tretiny išli druhýkrát
v zápase do troch, tentoraz na celé dve minúty. Domáci tlak pred odchodom do prestávky sa úspechom neskončil, pokusy hráčov prvého útoku poskakovali v bránkovisku, ale cestu do siete si nenašli. Po zmene strán sa Skaličania v pokračujúcej výhode už pred Hudáčkom ani neusadili. Košičania vycítili šancu, prebrali aktivitu. Šance Kmiťa, Hunu, Tabačeka a Bartoša však ku gólu neviedli. Hostia sa nepresadili ani počas zbytočného Ďurákovho vylúčenia. V 52. min sa nepresadil pri signalizovanom vylúčení pred prázdnou bránkou ani nepokrytý Pálffy. Oba tímy sa snažili neurobiť zbytočnú chybu a strhnúť vedenie na svoju stranu. Rozhodnúť mohol po Tabačekovej strele od modrej v 59. min Faith, ale nedokázal dostať puk popod ležiaceho Rybára. Duel podobne ako piate finále sa dostal do predĺženia, v ktorom sa hral otvorený hokej s viacerými šancami na oboch stranách. Viac ich mali Košice, ale Rybár svoj tím podržal. V lotérii samostatných nájazdov rozhodol košický kapitán Juraj Faith.