Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. júna 2019

Kosovo oslávilo 20. výročie intervencie NATOIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Priština 12. júna (TASR) - Kosovo v stredu oslávilo 20. výročie rozmiestnenia jednotiek NATO v rámci operácie, ktorá pomohla zastaviť zásah srbskej armády voči etnickým Albáncom, ktorý si vyžiadal viac ako 10.000 mŕtvych. Informovala o tom agentúra AP.


Na oslavách na námestí v centre Prištiny sa zúčastnil americký exprezident Bill Clinton, bývalá ministerka zahraničných vecí USA Madeleine Albrightová, niekdajší veliteľ síl NATO v Európe Wesley Clark a ďalší svetoví lídri.

Pri spomienke na intervenciu Albrightová opísala, ako ju v noci zobudil Clinton, aby jej povedal, že stíhacie lietadlá vyštartovali smerom na Kosovo. "Robíme správnu vec!" povedal jej.

"Urobili sme to, pretože náš dôvod bol férový," uviedla. "Nikdy na vás nezabudneme. Budúcnosť patrí vám." Za tieto slová sa jej dostalo dlhého aplauzu od ľudí na námestí, pričom niektorí z nich mávali americkými vlajkami a kričali: "U.S.A.!"

Clinton vyzval Kosovčanov, aby "nikdy nezabudli na výzvy", ktoré stoja pred nimi. "Na vybudovanie budúcnosti je potrebná nová forma odvahy a trpezlivosti," konštatoval.

Vojna v Kosove (1998-99) sa skončila 78-dňovou leteckou kampaňou NATO na Srbsko. Tá si podľa odhadov organizácie Human Rights Watch vyžiadala životy približne 500 civilistov vrátane Srbov, Albáncov a Rómov.

Kosovo vyhlásilo v roku 2008 jednostranne nezávislosť, ktorú však Srbsko neuznáva podobne ako niektoré ďalšie krajiny vrátane Slovenska. Kosovskú nezávislosť uznalo 115 krajín, dodáva agentúra AP.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Sťažnosť Ladislava B. voči obvineniu už má bratislavská prokuratúra
<< predchádzajúci článok
Pri výbuchu bomby zahynula šesťčlenná rodina

Kosovo oslávilo 20. výročie intervencie NATO - diskusné fórum čitateľov