Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

18. apríla 2023

Kostru Tyranosaura rexa vydražili vo Švajčiarsku za 5,63 milióna eurPozostatky mäsožravého dinosaura spred približne 67 miliónov rokov sa v utorok dražili v aukčnej sieni Koller v Zürichu.Zdieľať
Kostru Tyranosaura rexa vydražili vo Švajčiarsku za 5,63 milióna eur

Zreštaurovaná fosília kostry Tyranosaura rexa sa v utorok na dražbe vo Švajčiarsku predala za 5,5 milióna švajčiarskych frankov (5,63 milióna eur), informovala agentúra DPA s tým,že to bola vôbec prvá dražba kostry T-Rexa v Európe.


Pozostatky mäsožravého dinosaura spred približne 67 miliónov rokov sa v utorok dražili v aukčnej sieni Koller v Zürichu.

Kostra nazvaná Trinity je dlhá 11 metrov a je zložená z kostí troch rôznych jedincov, ktoré sa našli v rokoch 2008-13 na troch náleziskách v amerických štátoch Montana a Wyoming. Asi polovica z 293 kostí je autentická, zvyšok kostry je dotvorený pomocou replík.

Lebka jedného z tyranosaurov sa však zachovala dostatočne dobre na to, aby nebolo potrebné dopĺňať fragmenty z iných súborov, dodala DPA.

Fosília pochádzajúca zo súkromnej zbierky bola prvou kostrou T-Rexa, ktorá sa ponúkala na aukcii v Európe. Po vydražení "zostáva v Európe," ubezpečil hovorca aukčnej siene Koller bez poskytnutia ďalších informácií o kupcovej identite.

Podľa vedeckého časopisu Nature sa na svete našlo len približne 30 dospelých jedincov T-Rexa, preto bol záujem o aukciu Trinity veľký. V roku 2020 sa fosília T-Rexa menom Stan predala za rekordnú cenu 31,8 milióna dolárov.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Sládek otvoril výstavu svojich obrazov i festival pantomími
<< predchádzajúci článok
TOPFEST SLOVAKIA 2023 SPOJÍ ROCK, METAL A PUNK