Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

01. marca 2021

KOZ už nebude mať monopol v tripartite, zamestnancov budú zastupovať najmenej tri subjektyZamestnancov aj zamestnávateľov budú v tripartite zastupovať najmenej po tri subjekty. Ak ďalšie subjekty nespĺňajú súčasné kritérium na členstvo vZdieľať
img_2235_copy 676x462 1.3.2021 (Webnoviny.sk) - Zamestnancov aj zamestnávateľov budú v tripartite zastupovať najmenej po tri subjekty. Ak ďalšie subjekty nespĺňajú súčasné kritérium na členstvo v Hospodárskej a sociálnej rade (HSR) SR, ďalší zástupca zamestnancov alebo zamestnávateľov sa doplní do tripartity podľa veľkosti subjektov. Po vstupe do rady bude miesto takého člena garantované na 12 mesiacov.


Ak sa po roku garantovaného členstva iné subjekty budú domnievať, že majú väčšiu reprezentatívnosť ako niektorý člen tripartity, budú môcť požiadať o vstup do HSR. V prípade sporu o členstvo v tripartite rozhodne rozhodca. Vyplýva to z novely zákona o tripartite, ktorá nadobúda účinnosť od 1. marca tohto roka. Zákon o tripartite parlament novelizoval cez novelu Zákonníka práce.

Ustanovuje časové okno


Novela obsahuje prechodné ustanovenie o tom, akým spôsobom sa doplní rada o ďalších členov, ak by počet členov bol nižší ako zákonom ustanovený po nadobudnutí účinnosti zákona. "S cieľom dať príležitosť všetkým sa ustanovuje „časové okno“ od 1. marca 2021 do 30. apríla 2021," uviedlo ministerstvo práce. Novela zákona o tripartite spresňuje aj okruh osôb, ktoré môžu zastupovať vládu na zasadnutí rady, a ktoré sa započítavajú pre účely uznášaniaschopnosti rady.

Zámer meniť zákon o tripartite predstavil minister práce Milan Krajniak vlani po augustovom rokovaní tripartity. Reagoval tak na neústupčivý prístup predstaviteľov Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR pri rokovaniach o minimálnej mzde. Predstavitelia KOZ opustili rokovanie tripartity a prerušili sociálny dialóg.

Podali podnet na generálnu prokuratúru


Ako vtedy na brífingu uviedol prezident KOZ Marián Magdoško, reagovali tým na konanie ministra práce a sociálnych vecí Milana Krajniaka, ktorý pozval na individuálne rokovania len zástupcov zamestnávateľov. Predstavitelia KOZ dokonca vlani v októbri podali na Krajniaka podnet na Generálnu prokuratúru SR pre porušovanie zákonov.

Zamestnávateľov v Hospodárskej a sociálnej rade SR v súčasnosti zastupujú štyri organizácie, a to Republiková únia zamestnávateľov, Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR, Asociácia priemyselných zväzov a Združenie miest a obcí Slovenska. Záujmy zamestnancov obhajuje len Konfederácia odborových zväzov SR.


Zdroj: Webnoviny.sk - KOZ už nebude mať monopol v tripartite, zamestnancov budú zastupovať najmenej tri subjekty © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Koronavírus: Za nedeľu pribudlo 81 úmrtí. Počet hospitalizovaných prekročilo hranicu 4 000.
<< predchádzajúci článok
Irán mal zaútočiť na izraelskú loď, Netanjahu je rozhodnutý agresívne ataky ukončiť