Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

23. apríla 2015

Krajiny V4 chcú spoločnú ochranu vzdušného priestoruNa snímke ministri obrany V4, zľava minister obrany Poľska Tomasz Siemoniak, minister obrany ČR Martin Stropnický, minister obrany SR Martin Glváč a minister obrany Maďarska Csaba Hende počas fototermínu 23. apríla 2015 v Tomášove. ...Zdieľať
Na snímke ministri obrany V4, zľava minister obrany Poľska Tomasz Siemoniak, minister obrany ČR Martin Stropnický, minister obrany SR Martin Glváč a minister obrany Maďarska Csaba Hende počas fototermínu 23. apríla 2015 v Tomášove. Foto: TASR/Martin Baumann
Tomášov 23. apríla (TASR) – Krajiny Vyšehradskej štvorky (V4) chcú užšie spolupracovať v oblasti spoločnej ochrany vzdušného priestoru. Zhodli sa na tom dnes ministri obrany krajín V4 na spoločnom rokovaní v Tomášove. Šéfovia rezortov obrán hovorili aj o Akčnom pláne obrannej spolupráce V4, obrannej stratégii či budovaní spoločnej bojovej skupiny EÚ krajín V4, tzv. Battle group.


Slovenský minister obrany Martin Glváč pripomenul, že Slovensko už začalo spolu s českou stranou pracovať na spoločnom projekte ochrany vzdušného priestoru. Ide o projekt "spoločné nebo". Zatiaľ iba vo forme odprevádzania lietadla za hranice štátu. "My sme dnes s Českou republikou pripravený uskutočňovať crossborder. To znamená, zjednodušene povedané, odprevádzanie lietadla cez hranice, čo doteraz nebolo možné. Dnes sme sa dohodli, že toto isté bude možné na úrovni krajín V4, čo je mimoriadne vzácne v Európe," informoval po stretnutí Glváč.Podľa českého ministra Martina Stropnického je spolupráca v oblasti vzdušnej obrany kľúčová. "Vzdušné sily sú akousi elitou, výkladnou skriňou ozbrojených síl a tu sa tá spolupráca ponúka," dodal Stropnický. O spolupráci v oblasti vzdušnej obrany by mali hovoriť aj premiéri krajín V4 na nadchádzajúcom spoločnom rokovaní.

Okrem toho ministri hovorili o obrannom plánovaní či rozvíjaní spoločných cvičení. Novinkou bude, že spoločné vojenské cvičenia sa budú každoročne konať v jednej z krajín V4. Už na jeseň sa uskutoční spoločné cvičenie na Slovensku s názvom Slovak Shield 2015, na ktorej sa zúčastní približne 1500 vojakov z krajín V4. Cvičenie bude zamerané na ochranu územnej celistvosti.

Ministri diskutovali aj o Battle group, ktorá má byť v pohotovosti v 1. polroku 2016. Slovenská republika bude v bojovej skupine V4 lídrom v oblasti rádiologickej, chemickej a biologickej ochrany (RCHBO). Ozbrojené sily SR prispejú do projektu spoločnej európskej bojovej skupiny približne 560 profesionálnymi vojakmi v rámci mechanizovanej roty, roty radiačnej, chemickej a biologickej ochrany, dopravnej roty, personálom do prvkov velenia a riadenia a odbornými tímami do podporných spôsobilostí.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
ŠEFČOVIČ: Prvú správu o stave Energetickej únie predstavíme na jeseň
<< predchádzajúci článok
Cenu VISIO 2020 za udržateľnú výstavbu získal developér HB Reavis

Krajiny V4 chcú spoločnú ochranu vzdušného priestoru - diskusné fórum čitateľov