Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

29. novembra 2017

Ktoré sú najväčšie právnické firmy na Slovensku?V rebríčku desiatich najväčších advokátskych kancelárii narástlo zastúpenie právnikov, ktorí majú celosvetové sídlo v SR.Zdieľať
Ktoré sú najväčšie právnické firmy na Slovensku?

 

„Vďaka finančným údajom poskytnutým spoločnosťou FinStat, podrobným informáciám od veľkých aj menších kancelárií a doplňujúcim výpočtom, sme pripravili analýzu, ktorá prináša prehľad pre slovenských aj zahraničných podnikateľov,“ povedal Ján Pallo, riaditeľ vydavateľstva The Slovak Spectator. „Pri posudzovaní veľkosti berieme do úvahy počet osôb s právnickým vzdelaním spolupracujúcich s kanceláriou v závislosti od ich praxe, tržby a zisk na partnera. Tieto kritériá sa najčastejšie používajú v zahraničí a objektívne vypovedajú o veľkosti právnických firiem.“

Na prvej pozícii sa v celkovom rebríčku umiestnila advokátska kancelária SOUKENÍK – ŠTRPKA. Zo všetkých hodnotených spoločností dosiahla v roku 2016 aj najvyšší počet právnikov. Medzi významné prípady, ktorým sa kancelária venovala v rokoch 2016-2017, patrili zastupovanie klienta v konaniach o preskúmanie zákonnosti rozhodnutia správneho orgánu vo veci uloženia pokút (8 mil. EUR); zastupovanie klienta v konaní o návrhu o neplatnosť zmluvy o prevádzke Vodnej elektrárne Gabčíkovo (120 mil. EUR); akvizícia Sberbank – komplexné poradenstvo kupujúcemu pri predložení binding bid, DD, negociácia SPA, zastupovanie pred NBS a PMÚ SR; koncentrácia Petit Press – zastupovanie pri oznámení koncentrácie na PMÚ SR z dôvodu spoločnej kontroly s druhým akcionárom; Právne poradenstvo vo veci nárokov daňovníka na úroky z omeškania za zadržiavaný nadmerný odpočet DPH.

Z údajov, ktoré poskytla pre Slovak Spectator spoločnosť FinsStat, vyplýva, že desať najväčších kancelárii dosiahlo za minulý rok medziročný 11%-ný pokles tržieb z predaja vlastných výrobkov a služieb (celkový sektor rástol o 1,36%). Zisk po zdanení u firiem v prvej desiatke klesol oproti roku 2015 o 28% (celý sektor zaznamenal pokles 7,64%). Vo finančných ukazovateľoch sa v prvej desiatke darilo najviac kancelárii Barger Prekop. Tej narástol zisk o 19%, tržby o 34% a aj vďaka tomu sa prepracovala prvý krát do top 10.

Medzi kanceláriami s obratom nad 1 mil. EUR dosiahli najväčší medziročný nárast v tržbách spoločnosti Four Legal (+402%) a BADUCCI Legal (+198%), zisk po zdanení najviac rástol firmám BADUCCI Legal (+482%) a Hamala Kluch Víglaský (+295%).

Najväčšie advokátske kancelárie na Slovensku

1. SOUKENÍK – ŠTRPKA

2. Ružička Csekes

3. Allen & Overy Bratislava

4. Advokátska kancelária Ecker-Kán & Partners

5. Advokátska kancelária RELEVANS

6. Havel, Holásek & Partners (from 1.1.2018; HAVEL&PARTNERS)

7. Škubla & Partneri

8. TaylorWessing e/n/w/c advokáti

9. Barger Prekop

10. White & Case

Podrobnejšie údaje prináša ročenka Investment Advisory Guide 2017/2018 vydávaná anglickými novinami The Slovak Spectator, v ktorej sú publikované výsledky analýzy aj komplexné rebríčky.

Pri pohľade na čiastkové kritériá, ktoré sa uplatňovali pri zostavení celkového poradia, dosiahla najväčšie tržby v roku 2016 zo všetkých hodnotených kancelária Allen & Overy Bratislava, v počte advokátov (celkovo 30) dominovala spoločnosť Ružička Csekes a najvyšší zisk na partnera dosiahla Advokátska kancelária Ecker-Kán & Partners. Najviac právnikov (53) pôsobilo v spoločnosti SOUKENÍK – ŠTRPKA, pričom do tohto čísla sú okrem advokátov zaradení aj koncipienti.

Pri pohľade na čisto slovenské kancelárie, ktoré majú svoje hlavné sídlo v SR a nie sú integrované do medzinárodnej skupiny (siete), je poradie nasledovné:

Najväčšie slovenské advokátske kancelárie

1. SOUKENÍK – ŠTRPKA

2. Advokátska kancelária Ecker-Kán & Partners

3. Ružička Csekes

4. Advokátska kancelária RELEVANS

5. Škubla & Partneri

6. Barger Prekop

7. Hamala Kluch Víglaský

8. Advokátska kancelária agner & partners

9. HMG LEGAL

10. Advokátska kancelária Paul Q

Medzi medzinárodnými kanceláriami pôsobiacimi na Slovensku sa na prvej priečke umiestnila aj v tomto roku spoločnosť Allen & Overy Bratislava. Najvýznamnejšie prípady, pri ktorých kancelária poskytovala právne služby v rokoch 2016-2017, boli: poradenstvo firme Fortune Entertainment Group pri akvizícii 100 % podielu v spoločnosti Hattrick Sports Group Limited (prevádzkovateľa siete stávkových kancelárií); poradenstvo spoločnosti Macquaire Infrastructure and Real Assets ohľadom akvizície minoritného podielu v spoločnosti EP Infrastructure; poradenstvo pre C2i, inovatívneho výrobcu karbónových komponentov pre automobily a lietadlá v súvislosti s predajom majoritného podielu ázijskemu investorovi; zastupovanie Slovenských elektrární v medzinárodnej arbitráži v súvislosti s pohľadávkou vo výške 588 mil. EUR voči Ministerstvu hospodárstva. Spoločnosť Asahi využila služby Allen & Overy pri akvizícii piatich bývalých podnikov SABMiller v strednej a východnej Európe.

Najväčšie medzinárodné advokátske kancelárie na Slovensku

1. Allen & Overy Bratislava

2. Havel, Holásek & Partners (from 1.1.2018; HAVEL&PARTNERS)

3. TaylorWessing e/n/w/c advokáti

4. PRK Partners

5. White & Case

6. PETERKA & PARTNERS

7. Kinstellar

8. Deloitte Legal

9. Dentons Europe CS LLP

10. bnt attorneys-at-law

Komplexnejšie informácie boli publikované v ročenke o podnikateľskom prostredí Investment Advisory Guide 2017/2018. Pri určovaní rebríčka podľa veľkosti boli uplatňované kritériá s nasledovnými váhami:

- priemerný počet advokátov v roku 2016 (vrátane partnerov) vykonávajúcich činnosť pre konkrétnu kanceláriu v rozsahu plného úväzku na dobu neurčitú prípadne cez exkluzívnu spoluprácu na každodennej báze (váha 36%)

- počet osôb (bez advokátov) s ukončeným právnickým vzdelaním s praxou viac ako tri roky (váha 18%)

- počet osôb (bez advokátov) s ukončeným právnickým vzdelaním s praxou menej ako tri roky (váha 6%)

- tržby v roku 2016 z predaja výrobkov a služieb (váha 25%)

- čistý zisk v roku 2016 na partnera, ktorý sa podieľa na zisku (váha 15%)

Kancelárie, ktoré sa rozhodli údaje nezverejniť, nie sú súčasťou finálnej analýzy, ale na základe prepočtov The Slovak Spectator by ich prípadné zapojenie v tomto roku nemalo žiadny vplyv na poradie na prvých pozíciach.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vláda schválila materiál na podporu boja proti chudobe
<< predchádzajúci článok
Na polícii sa zabarikádoval muž s atrapami výbušniny

Ktoré sú najväčšie právnické firmy na Slovensku? - diskusné fórum čitateľov