Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

Denník - SprávyPridajte sa
Ste na Facebooku?
Ste na Twitteri?
Pridajte sa.

 Mobilná verzia


 24hod.sk    Zo zahraničia

16. septembra 2018

Kurz chce s Merkelovou hovoriť najmä o hraniciach EÚ a AfrikeRakúsky kancelár Sebastian Kurz, archívna snímka.Zdieľať
Rakúsky kancelár Sebastian Kurz, archívna snímka. Foto: TASR/AP
Berlín/Viedeň 16. septembra (TASR) - Rakúsky kancelár Sebastian Kurz chce na nedeľňajšom stretnutí s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou hovoriť predovšetkým o ochrane vonkajších hraníc Európskej únie a politike voči Afrike.


"Bez riadnej ochrany vonkajších hraníc EÚ nemôžu v Európe existovať otvorené vnútorné hranice," povedal Kurz podľa svojho hovorcu. "Preto je o toľko dôležitejšie posilniť Frontex a ochranu vonkajších hraníc EÚ."

Po nedeľnej večernej návšteve Berlína sa má Kurz v pondelok stretnúť s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom v Paríži, píše ďalej agentúra DPA.

Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž Frontex by na základe plánov Európskej komisie mala byť do roku 2020 personálne posilnená na 10.000 pracovníkov. "Zamedzenie nelegálnej migrácii, riadna ochrana vonkajších hraníc a pomoc na mieste (v krajinách pôvodu) sú spoločnými cieľmi," zdôraznil Kurz. V tejto súvislosti má podľa neho ústredný význam partnerstvo s Afrikou. "V decembri pozývam spoločne s prezidentom Rwandy, Paulom Kagamem, na summit o Afrike vo Viedni," doplnil s tým, že cieľom summitu bude budovanie trvalých hospodárskych vzťahov, najmä v oblastiach inovácií a digitalizácie. Merkelová koncom augusta navštívila viacero afrických štátov.

Okrem zmienených tém chce Kurz s Merkelovou hovoriť o stave rokovaní o vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ, ako aj bilaterálnych vzťahoch. Nemecko je najdôležitejším obchodným partnerom Rakúska.

V Berlíne sa podľa DPA objavili dohady, že témou rozhovorov môžu byť tiež vzťahy k maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
MF SR plánuje upraviť vyhlášku o preverovaní finančných účtov bankami
<< predchádzajúci článok
ĽSNS odmieta spájanie strany s aktivitami zadržaných mužov v Nitre

Kurz chce s Merkelovou hovoriť najmä o hraniciach EÚ a Afrike - diskusné fórum čitateľov