Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

24. júla 2009

Kyjev zastavil ruské vojenské konvoje do SevastopoľuUkrajinské bezpečnostné jednotky vo štvrtok nakrátko zastavili dva ruské vojenské konvoje, ktoré mierili k námornej základni v Svastopole, jeden z nich prevážal tri riadené strely s plochou dráhou ...Zdieľať
SEVASTOPOĽ 24. júla (WEBNOVINY) - Ukrajinské bezpečnostné jednotky vo štvrtok nakrátko zastavili dva ruské vojenské konvoje, ktoré mierili k námornej základni v Svastopole, jeden z nich prevážal tri riadené strely s plochou dráhou doletu. Informovalo ukrajinské ministerstvo vnútra. Napriek tomu, že konvoje nedisponovali potrebnými povoleniami, ich vojaci neskôr nechali v ceste pokračovať. Podľa zdroja z ruskej armády Ukrajinu o pohybe konvojov informovali.


Ruské ozbrojené vozidlá, ktoré vo štvrtok skoro ráno Ukrajinci zastavili, sa mali zúčastniť na skúške pred nedeľňajšou vojenskou prehliadkou, vysvetlil zdroj pre tlačovú agentúru Interfax. Všetky presuny ruského vojenského vybavenia mimo areálu sevastopoľskej základne musia prebiehať s povolením Tbilisi, reagoval na incident hovorca ukrajinského ministerstva zahraničných vecí Vasyl Kyrylych.

Ruská Čiernomorská flotila sídli na území krymského Sevastopoľu vyše 200 rokov. Platnosť dohody o pobyte flotily na Kryme uplynie po roku 2017. Ukrajinská vláda tvrdí, že po tomto termíne o predĺžení zmluvy neuvažuje. Rusko sa chce preto dohodnúť na predĺžení zmluvy o využívaní Sevastopoľu.

Na základe dohody z roku 1997 Rusko platí ročne 98 miliónov dolárov za využívanie prístavu Sevastopoľ. Podľa odborníkov by Moskva musela vynaložiť desiatky miliárd dolárov, ak by chcela vo svojom čiernomorskom prístave Novorossijsk vybudovať rovnako dobrú námornú základňu ako je krymský Sevastopoľ. Novorossijsk v súčasnosti slúži ruskej Čiernomorskej flotile len ako pomocná základňa.

SITA/AFP

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Traja belgickí väzni ušli na vrtuľníku
<< predchádzajúci článok
OTP Bank Nyrt. je najlepšou bankou v Maďarsku