Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

07. januára 2010

Lajčák si myslí, že Maďari vidia problém iba u násMinister zahraničných vecí Miroslav Lajčák považuje slovensko-maďarské vzťahy za latentný problém, ktorý je starší, než náš štát. "Je prítomný stále," povedal v rozhovore pre SITA ...Zdieľať
BRATISLAVA 7. januára (WEBNOVINY) - Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák považuje slovensko-maďarské vzťahy za latentný problém, ktorý je starší, než náš štát. "Je prítomný stále," povedal v rozhovore pre SITA Lajčák. Pripomenul, že je to trend, ktorý sa občas vyostrí. Nie je z neho prekvapený, zaskočila ho však "zbesilosť, s akou maďarská scéna" niekedy vystupuje. Šokovali ho najmä výroky našich susedov vo vzťahu k jazykovému zákonu, ktorý hladinu vzťahov rozvíril najviac.


Maďarskí politici našim predložili napríklad uznesenie o nemennosti Benešových dekrétov, slovenská strana naopak Budapešť obviňovala, že nezakročila proti Maďarskej garde. V zozname sporných otázok bol aj policajný zásah na futbalovom zápase v Dunajskej Strede, učebnice či jazykový zákon.Slovensko očakáva od maďarskej strany najmä vyšetrenie minuloročných útokov voči slovenským inštitúciám v susednej krajine. Útokom čelili objekty najmä po tom, ako naša krajina v auguste odoprela vstup maďarskému prezidentovi Lászlóovi Sólyomovi na naše územie. Terčom útoku sa stal aj slovenský veľvyslanec v Budapešti Peter Weiss. Ďalšie útoky zaznamenali pred budovou slovenského zastupiteľského úradu, Slovenský inštitút v Budapešti čelil viacnásobným útokom.

"Mal som pocit, že v Maďarsku sa skôr všetci predbiehajú v tom, ako vidia problém iba na našej strane," povedal Lajčák. Tvrdí, že na druhej strane nepostrehol ani jediný relevantný hlas, ktorý by sa spýtal "počkajte, neurobili sme aj my nejakú chybu". Pripomenul, že "Maďarsko sa k nám v žiadnom prípade nebude správať ako k nejakým chlapcom v krátkych nohaviciach." Lajčák očakáva, že vlády oboch štátov si budú musieť spolu sadnúť najmä po budúcoročných voľbách.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Učitelia začnú písať, keď pochopia logiku reformy
<< predchádzajúci článok
Nezamestnanosť v USA by mala začať pomaly klesať