Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

05. augusta 2006

Landisova B-vzorka pozitívna, chce dokázať svoju nevinuVíťaz 93. ročníka cyklistických pretekov Tour de France Američan Floyd Landis mal pozitívny aj test B-vzorky a a ako prvý v histórii príde o celkové prvenstvo v týchto prestížnych pretekoch. Vedenie ...Zdieľať
PARÍŽ 5. augusta (WEBNOVINY) - Víťaz 93. ročníka cyklistických pretekov Tour de France Američan Floyd Landis mal pozitívny aj test B-vzorky a a ako prvý v histórii príde o celkové prvenstvo v týchto prestížnych pretekoch. Vedenie Medzinárodnej cyklistickej únie (UCI) v sobotu potvrdilo, že 30-ročný Landis mal nadmerne zvýšenú hladinu testosterónu a jeho pomer k epitestosterónu bol 11:1, čo je výrazne viac ako povolených 4:1. "UCI je oprávnená informovať, že analýza B-vzorky moču Floyda Landisa potvrdila výsledky analýzy pôvodnej A-vzorky z 20. júla, ktorá sa uskutočnila vo francúzskom národnom antidopingovom laboratóriu v Chatenay-Malabry pri Paríži," uvádza sa v stanovisku UCI. "Podľa antidopingových pravidiel a pravidiel antidopingovej komisie UCI bude Cyklistická federácia USA požiadaná o vyvodenie disciplinárneho trestu pre jazdca."

Landis mal pozitívnu vzorku po víťazstve v 17. etape do Morzine, kde v náročných alpských kopcoch ušiel všetkým svojim súperom a zlikvidoval svoje veľké manko z predchádzajúceho dňa. Po Američanovej diskvalifikácii sa víťazom Tour de France 2006 stal Španiel Oscar Pereiro Sio z tímu Caisse d'Epargne-Illes Balears, na druhú priečku sa posunul Nemec Andreas Klöden, ktorý zopakoval svoj výsledok z roku 2004, a tretí bude ďalší Španiel Carlos Sastre.
Americký cyklista ešte pred výsledkom analýzy B-vzorky oznámil, že využije všetky legálne možnosti na to, aby očistil svoje meno a dokázal svoju nevinu. "Žiadam, aby ma nik nesúdil a nevyvodzoval nijaké predčasné závery. Chcem sa podrobiť všetkým možným testom a dokázať, že zvýšená hladina testosterónu je prirodzená a vyprodukovaná len mojím organizmom," vyhlásil Landis a doplnil, že jeho víťazstvo na Tour de France bolo výsledkom dlhoročného tréningového úsilia a ničoho iného. "Bol som najsilnejší, najlepší, víťazstvo som si zaslúžil. Som hrdý na to, že som to dokázal."
Hovorca amerického cyklistu Michael Henson potvrdil, že Landis je veľký bojovník a chce to dokázať aj v boji za dokázanie svojej neviny. "Bude bojovať tak ako na Tor de France," povedal Henson a dodal, že jeho klient sa momentálne zdržiava niekde v okolí San Diega a po zverejnení výsledkov analýzy B-vzorky sa nebude vyjadrovať. Poskytne len stanovisko prostredníctvom svojich právnych zástupcov. Právnik Jose Maria Buxeda verí, že Landis dokáže svoju nevinu aj po tom, ako UCI zverejnila pozitívny výsledok aj v prípade kontrolnej B-vzorky. Celé to môže trvať dlhé mesiace a je pravdepodobné, že americký cyklista sa obráti aj na Športový arbitrážny súd (CAS). Už si najal špičkového amerického právnika Howarda Jacobsa, ktorý v minulosti už v dopingových kauzách zastupoval viacero športovcov.
Reakcia Landisovho švajčiarskeho tímu nenechala na seba dlho čakať. Krátko po vyhlásení UCI sa vo svetových agentúrach objavila správa, že Phonak Američana zo svojich služieb okamžite prepustil. "Kapitána nášho tímu Floyda Landisa sme prepustili pre porušenie interného tímového etického kódexu," uvádza sa vo vyhlásení Phonaku. "Ide o osobnú záležitosť jazdca a Phonak sa v kauze nemieni nijako angažovať." Majiteľ tímu Andy Rihs a generálny manažér John Lelangue avizujú na budúci týždeň tlačovú konferenciu, kde by mali oznámiť, aký vplyv budú mať dopingové aféry na spoločnosť ARcycling, ktorá sa stará o fungovanie cyklistického tímu Phonak. Z pretekárov, ktorí jazdili v minulosti za tento švajčiarsky tím, mali pozitívne vzorky bývalý svetový šampión Oscar Camenzind zo Švajčiarska či víťaz olympijskej časovky v Aténach Tyler Hamilton z USA. V posledných dvoch rokoch malo pozitívny test až päť jazdcov Phonaku.
Doping u víťaza pretekov seriálu Grand Tours nie je ničím novým, ešte pred Landisom prišiel vlani o celkové víťazstvo na Vuelte Španiel Roberto Heras. Po jeho pozitívnom teste na erythropoietin (EPO) sa víťazom pretekov Okolo Španielska 2005 stal Rus Denis Menčov.
Šéfa Tour de France Christopha Prudhomma výsledok analýzy Landisovej B-vzorky neprekvapil, podľa neho však zodpovednosť neleží iba na jazdcových pleciach, ale aj na jeho tíme Phonak, ktorý bol v minulosti zapletený do viacerých škandálov. "Vieme, že väčšinou B-vzorka potvrdí prvotný výsledok testu. Je to hrozné, ale proti užívaniu zakázaných preparátov musíme tvrdo bojovať. Nesmieme dovoliť, aby na žltom tričku boli škvrny. Zodpovednosť za dopingové prehrešky musia niesť nielen jazdci, ale aj manažéri, riaditelia tímov či lekári," vyhlásil Christophe Prudhomme.
SITA,AFP,AP

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Moravcová do semifinále krauliarskej päťdesiatky
<< predchádzajúci článok
Handzuša vymenili do Chicaga za Caldera