03. februára 2010

LeBron James prepol na rozohrávačský režim

Krídelník Atlanta Hawks Josh Smith sa v utorok stal najmladším hráčom histórie NBA, ktorý dosiahol hranicu 1000 blokov v kariére. Ani Smithov tisíci blok vo veku 25 rokov a 59 dní ...

Foto: SITA/AP NEW YORK 3. februára (WEBNOVINY) - Krídelník Atlanta Hawks Josh Smith sa v utorok stal najmladším hráčom histórie NBA, ktorý dosiahol hranicu 1000 blokov v kariére. Ani Smithov tisíci blok vo veku 25 rokov a 59 dní (prekonal Benoita Benjamina, ktorý celkovo v rokoch 1985 - 2000 zaznamenal 1581 blokov a svoj tisíci dosiahol vo veku 25 rokov a 128 dní v drese Los Angeles Clippers) však Hawks k víťazstvu na ihrisku Oklahoma City nepomohol. Atlanta síce zmazala v štvrtej časti hry náskok súpera, no potom domáci vedení ako obvykle Kevinom Durantom zapli na plné obrátky a záverečným náporom napokon uzavreli skóre zápasu na 106:99. "Hrali sme dnes fyzický basketbal a z tohto prístupu sme neustúpili. Oni nás však nepúšťali z lana. Ak boli ku koncu diváci nervózni, tak si viete predstaviť, ako bol na tom tréner. Síce sa pritiahli na našu úroveň, my sme dokázali opäť zabojovať,“ opísal pocity z rozpačitého záveru stretnutia kouč Thunder Scott Brooks. Pozápasové komentáre sa znova neobišli bez chválospevov na Kevina Duranta, kouč Atlanty Mike Woodson ho dokonca pasoval na najväčšiu individuálnu poctu, akej sa hráč v NBA môže dočkať: "Keď ho sledujem, musím povedať, že hrá ako kandidát na MVP. Zažíva sakramentsky dobrý rok.“

V starej dobrej forme sa predviedol Vince Carter v drese Orlanda, ktorý tak urobil hrubú čiaru za nevydareným januárom, keď mal úspešnosť streľby na úrovni 28 percent. V utorok trafil takmer polovicu zo svojich 15 striel na kôš a jeho 17 bodov a 10 doskokov pomohlo domácim Magic k víťazstvu 99:82 nad Milwaukee. "Možno sa dostáva z útlmu, do ktorého padol v poslednom čase. Je vynikajúcim hráčom už dlhšiu dobu a môžete sa spoľahnúť, že nebude svoje pokusy míňať navždy," komentoval premenu 33-ročného rozohrávača jeho súper v drese Bucks Charlie Bell, ktorý bol spolu s Lukom Ridnourom najlepším strelcom hostí s 13 bodmi.

Najlepšie domáce mužstvo v posledných dvoch sezónach s bilanciou 59 víťazstiev a iba 5 prehier nezaváhalo ani v utorok, keď bol jeho súperom celok z Memphisu. Clevelandu pri tom najviac pomohol LeBron James, ktorý svojím kariérnym maximom 15 asistencií zaskočil za stále zraneného Mo Williamsa. Zdarne mu v podkošovom priestore sekundoval Shaquille O`Neal, ktorý je v prepočte na odohrané minúty určite jedným z najlepších hráčov ligy. Vo veku takmer 38 rokov pobudol v utorok na ihrisku 21 minút, strelil 13 bodov a doskočil 13 lôpt. Cavaliers aj ich zásluhou zvíťazili už v deviatom dueli za sebou. Okrem Williamsa chýba Clevelandu na ihrisku aj Delonte West a za týchto okolností musí James dokazovať svoju všestrannosť. Momentálne tím potrebuje jeho asistencie a z ostatných šiestich duelov sa mu v piatich podarilo zaznamenať najmenej desať prihrávok. "Vidí veci, ktoré iní hráči neregistrujú. Rozbehne sa na kôš a následne prihrá naspäť na trojku. Potom zaútočí a prihrá pod kôš na zakončenie. Následne potiahne loptu na jednu stranu a bez toho, aby sa pozrel, cíti hráča na druhom krídle, ktorému cez šírku ihriska prihrá loptu na ďalšiu trojku. Je to skvelý hráč, neviem, ako inak by sa to dalo zhodnotiť," zložil 25-ročnému krídelníkovi hlbokú poklonu tréner Grizzlies Lionel Hollins.

V ostatných zápasoch utorkového večera zaskočila Indiana súpera z Toronta, v ktorého mužstve síce excelovali Chris Bosh a Andrea Bargnani, no domáci vedení Dannym Grangerom podali tímový výkon a pohodlne zvíťazili 130:115. Po dvoch prehratých zápasoch sa do zostavy Los Angeles Clippers vrátil Chris Kaman a kalifornský tím vyhral aj jeho zásluhou v Chicagu 90:82. V Houstone niesli zástavu domáceho mužstva Aaron Brooks a Carl Landry, ich spoločných 48 bodov sa výraznou mierou pričinilo k víťazstvu Rockets 119:97 nad Golden State. O osude posledného zápasu v utorok rozhodol smeč Tayshauna Princea, ktorý poslal 46 sekúnd pred koncom Detroit do vedenia. Pistons na ihrisku New Jersey prerušili svoju päťzápasovú negatívnu sériu.

Výsledky - utorok:
Cleveland - Memphis 105:89
Najviac bodov: L. James 22 (15 asistencií), D. Gibson 16, Hickson 15 - Gay 15, Tinsley 12, Mayo a M. Gasol po 10, štvrtiny: 28:16, 27:21, 31:25, 19:27, 20 562 divákov

Orlando - Milwaukee 99:82
Najviac bodov: D. Howard 22 (11 doskokov), V. Carter 17 (10 doskokov), Redick 15 - Ch. Bell a Ridnour po 13, Bogut 10 (10 doskokov), štvrtiny: 23:26, 27:10, 25:21, 24:25, 17 461 divákov

Indiana - Toronto 130:115
Najviac bodov: Granger 23, Murphy 20 (14 doskokov), Hibbert 18 - Bosh 35 (15 doskokov), Bargnani 34, Belinelli 21, štvrtiny: 32:34, 26:19, 42:33, 30:29, 11 191 divákov

New Jersey - Detroit 93:97
Najviac bodov: B. Lopez 27, D. Harris 24 (14 asistencií), C. Lee 15 - R. Hamilton 22, Stuckey 21, Prince 15, štvrtiny: 29:24, 19:19, 19:28, 26:26, 9417 divákov

Oklahoma City - Atlanta 106:99
Najviac bodov: Durant 33 (11 doskokov), J. Green 19, Westbrook 12 - Joe Johnson 37, Josh Smith 15, Horford 14, štvrtiny: 22:22, 27:27, 30:23, 27:27, 17 360 divákov

Chicago - Los Angeles Clippers 82:90
Najviac bodov: Deng 18, D. Rose 16, Hinrich 10 - E. Gordon 24, Kaman 21 (11 doskokov), R. Butler 16, štvrtiny: 26:31, 16:19, 21:28, 19:12, 19 335 divákov

Houston - Golden State 119:97
Najviac bodov: Brooks a C. Landry po 24, Ariza 18 - Ellis 34, S. Curry 14, Karl 12, štvrtiny: 39:25, 20:24, 24:19, 36:29, 12 845 divákov