Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

27. apríla 2009

Lekári chcú za hodinu na LSPP aspoň 20 eurVšeobecní lekári pre dospelých združení v Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva (SSVPL) sa domnievajú, že v súčasnosti už neexistujú dôvody na fungovanie lekárskej služby ...Zdieľať
BRATISLAVA 27. apríla (WEBNOVINY) - Všeobecní lekári pre dospelých združení v Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva (SSVPL) sa domnievajú, že v súčasnosti už neexistujú dôvody na fungovanie lekárskej služby prvej pomoci (LSPP) ako v období, kedy poskytovala prvú pomoc. "Dnes je fungujúca sieť rýchlej zdravotnej pomoci a centrálnych príjmov nemocníc. Títo poskytovatelia zabezpečujú nepretržitú službu a riešia všetky akútne stavy, kedy je potrebné poskytnúť prvú pomoc u akútnych život ohrozujúcich stavov," uviedol prezident SSVPL Peter Lipták. Spoločnosť preto navrhuje poskytovať LSPP v pracovné dni iba od 18. do 22. hodiny a v nepracovné dni od 8. do 22. hodiny.


Hodinová sadzba lekára by pritom mala byť vyššia ako 20 eur. Toto hodnotenie podľa SSVPL zodpovedá aspoň minimálnej požiadavke na primerané ocenenie práce lekára, ktorý patrí v spoločnosti k pracovníkom s najvyššou odbornou kvalifikáciou. "Pri navrhovaní sedem euro za hodinu za nadčasovú prácu a prácu počas dní pracovného voľna a pokoja lekárom LSPP ministerstvom zdravotníctva, došlo pravdepodobne u zodpovedných pracovníkov ku skratu. Rezortné ministerstvo predsa nemôže navrhovať lekárom za túto ich kvalifikovanú prácu hodinovú mzdu na úrovni hodinovej mzdy upratovačky," argumentoval Lipták.

Nový model fungovania lekárskej služby prvej pomoci by mohol vstúpiť do platnosti do konca tohto roka. Ministerstvo zdravotníctva SR pritom navrhuje tri možné alternatívy budúceho fungovania tejto služby, jej zrušenie, prenesie na vyššie územné celky a vytvorenie centralizovaného modelu, teda určenie pevnej siete poskytovateľov. Ako najschodnejšia sa mu pritom javí posledná alternatíva. "Touto úpravou dôjde k optimalizácii siete ambulancií LSPP v zmysle zníženia ich počtu pri zachovaní primeranej geografickej dostupnosti," uviedol rezort. Zároveň navrhol zmenu ordinačných hodín do 24.00 hod.

Na problémy lekárskej služby prvej pomoci upozornili koncom januára tohto roka prostredníctvom petície pediatri z východného Slovenska. Podľa predstaviteľov petičného výboru sa porušujú ústavné práva a slobody lekárov pracujúcich v LSPP. Ako samostatné podnikateľské subjekty totiž musia pracovať u iných podnikateľov a vytvárať im tak zisk. Spokojní nie sú ani s cenou ich práce a ďalším problémom je právo na odpočinok. Ak totiž lekári musia odpracovať nočnú službu, spolu s vedením svojej ambulancie strávia v práci približne 32 hodín.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rýchle a pohodlné bezkontaktné platby MasterCard PayPass a Maestro PayPass
<< predchádzajúci článok
Kríza – kedy to už skončí?

Lekári chcú za hodinu na LSPP aspoň 20 eur - diskusné fórum čitateľov

20 eur ?27.4. 18:49:41
Nadsadené.27.4. 21:21:43