Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

27. januára 2007

Letecký personál VS OS SR posilnia desiati noví pilotiOdborný letecký personál Vzdušných síl Ozbrojených síl (OS) SR posilnia desiati noví piloti. V profesii pilot vojenského taktického lietadla to budú dvaja piloti, štyria sa stanú ...Zdieľať

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ 27. januára (WEBNOVINY) - Odborný letecký personál Vzdušných síl Ozbrojených síl (OS) SR posilnia desiati noví piloti. V profesii pilot vojenského taktického lietadla to budú dvaja piloti, štyria sa stanú piloti vojenského vrtuľníka a štyria vojenského dopravného lietadla. Ich kurz trval od augusta 2005 a vyvrcholil tento mesiac. Odborný 18-mesačný kurz absolvovalo desať dôstojníkov - inžinierov, osem poručíkov a dvaja nadporučíci OS SR. Slávnostné ukončenie 1. vstupného odborného dôstojníckeho kurzu pre pilotov sa za účasti štátneho tajomníka Ministerstva obrany SR Jaroslava Bašku uskutoční v pondelok v Národnej akadémii obrany maršala Andreja Hadíka v Liptovskom Mikuláši. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Národnej akadémie obrany v Liptovskom Mikuláši Alena Haragová.

Noví piloti absolvovali 1 078 hodín všeobecných a odborných vzdelávacích disciplín a praktický výcvik. Prvá časť prebiehala na Leteckej fakulte Technickej univerzity v Košiciach. Druhá podľa leteckej špecializácie v Prešovskej leteckej základni, v Leteckom výcvikovom a vzdelávacom centre Žilinskej univerzity. Praktický výcvik a typové skúšky prebiehali počas kurzu na Žilinskej univerzite, priebežné preskúšania účastníkov kurzu realizovali hlavní inžinieri na Leteckých základniach Vzdušných síl OS SR v Prešove, Sliači a v Kuchyni.

Praktický letecký výcvik pilotov sa uskutočnil na leteckej technike Mi-2 a L 39 Albatros, v Žiline na L 200 Morava a Pipper Seneca. Podľa informácií hovorkyne Haragovej, do prípravy boli zaradené bloky padákových zoskokov na letisku Ražňany a letné prežitie na Uhornej, ktoré riadili padákoví odborníci letectva z LZ Prešov. V rámci výcviku navštívili aj vzdušný priestor Českej republiky, kde bola overovaná rádiokorešpondencia pilotov v anglickom jazyku.

Príprava profesie pilotov prešla na Národnú akadémiu obrany v Liptovskom Mikuláši v roku 2004 po zrušení Leteckej vojenskej akadémie v Košiciach.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Baby Spice Emma Bunton čaká bábätko
<< predchádzajúci článok
Stredné a vysoké školy môžu získať 1,4 mil. eur z fondu NIL