Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. augusta 2018

Lídri piatich krajín podpísali dohovor o štatúte Kaspického moraRuský prezident Vladimir Putin.Zdieľať
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: TASR/AP
Moskva 12. augusta (TASR) - Prezidenti piatich krajín ležiacich pri Kaspickom mori podpísali v nedeľu dohovor o štatúte Kaspického mora, ktorého zámerom je ukončenie dlhoročnej neistoty v súvislosti s využívaním tamojších prírodných zdrojov - ropy a zemného plynu.


Dohoda, ktorú v kazašskom meste Aktau podpísali prezidenti Azerbajdžanu, Iránu, Kazachstanu, Ruska a Turkménska stanovuje pravidlá pre vymedzenie teritoriálnych vôd jednotlivých krajín i zón vyhradených na rybolov, informovala agentúra AP.

Neurčuje však, ako bude medzi štátmi rozdelené morské dno, ktoré je bohatým zdrojom ropy, čo zapríčiňuje v tejto oblasti najviac sporov. O tejto otázke budú musieť jednotlivé krajiny ešte rokovať.

Iránsky prezident Hasan Rúhání podľa agentúry Interfax uviedol, že práve táto otázka sa bude riešiť "dodatočne v rámci dohôd medzi príslušnými stranami". Ruský prezident Vladimir Putin zase povedal, že prelomová dohoda stanovuje, že vojensky prítomných smie byť v oblasti výlučne len päť signatárskych krajín.

Lídri na kaspickom summite podpísali i dohody o spolupráci v boji proti terorizmu či proti organizovanému zločinu.

Stanica Slobodná Európa (RFE/RL) priblížila, že pod dnom Kaspického mora sa nachádzajú preukázané alebo predpokladané zásoby približne 50 miliárd barelov ropy a takmer deviatich biliónov kubických metrov zemného plynu. Právny štatút Kaspického mora, najväčšej vnútrozemskej vodnej plochy na svete, ostával nevyriešený od pádu Sovietskeho zväzu z roku 1991.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Turistický vláčik bude voziť ľudí aj k Zoborskému kláštoru
<< predchádzajúci článok
Nemecké bankomaty sú opäť v centre pozornosti zlodejov

Lídri piatich krajín podpísali dohovor o štatúte Kaspického mora - diskusné fórum čitateľov