Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

26. júla 2006

Liečba rakoviny semenníkov teplomVedci tvrdia, že vedia, prečo je liečba rakoviny semenníkov taká úspešná. Odborníci z John Hopkins University odvodili svoju teóriu od poznania, že bunky v semenníkoch sú "supercitlivé" na ...Zdieľať

BRATISLAVA 26. júla (WEBNOVINY) - Vedci tvrdia, že vedia, prečo je liečba rakoviny semenníkov taká úspešná. Odborníci z John Hopkins University odvodili svoju teóriu od poznania, že bunky v semenníkoch sú "supercitlivé" na ľudské teplo a to ich robí zraniteľnejšími. Aj preto je potom liečba postihnutých - rakovinových buniek oveľa jednoduchšia. V odbornom časopise Journal of the American Medical Association píšu, že tepelná terapia by mohla pomôcť aj pri liečbe iných typov rakoviny.

Semenníky sú o niekoľko stupňov chladnejšie ako zvyšok tela. Tak isto aj spermie potrebujú na prežitie chladnejšie prostredie a pri teplote 37 stupňov Celzia odumierajú. Takže keď sa bunky zo semenníkov dostanú do iných častí tela, pod vplyvom tepla oslabnú, pričom pôsobenie chemoterapie alebo rádioterapie je oveľa účinnejšie ako u iných typov rakoviny. "Dali sme hlavy dokopy a porovnávame, čo vieme o rakovine semenníka a ostatných typoch rakoviny. V liečbe rakoviny semenníkov a ostatných typov je čo sa týka úspešnosti priepasť a preto by sme chceli zistiť, v čom je základný biologický rozdiel," dodal Getzenberg. V súvislosti s liečbou rakoviny semenníkov testujú hyperthermiu, čo je veľmi stará terapeutická metóda, ale na to, aby bola úspešná, musí byť namierená špeciálne na rakovinové bunky. "Rakovina, ktorá sa prejavuje tumormi, je v tomto prípade ľahšie liečiteľná a považovali by sme za veľký úspech, keby sa liečba dala aplikovať napríklad aj na pacientov s leukémiou alebo rakovinou lymfatických uzlín.

Profesor Robert Getzenberg s kolegami z John Hopkins Medical School tento fenomén pomenovali po niekoľkonásobnom víťazovi Tour de France Lanceovi Armstrongovi ako "Efekt Lancea Armstronga". Cyklista sa totiž preslávil nielen tým, že porazil stovky svojich súperov, ale zvíťazil aj nad rakovinou semenníkov.

SITA,AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Honda v prvom finančnom kvartáli s tržbami 2,6 bil. JPY
<< predchádzajúci článok
Organizácia EURid zrušila až 74 tis. registrácií .eu domén